Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema. Am avut o pietricica care mi-a intrat la disc, am dat roata jos si am scos pietricica. Am mers cu masina normal. A doua zi in mers s-a aprins martorul galben din mijloc. Pe tester nu imi da nicio eroare. Aveti idee de la ce poate fi?post-110497-13954176844325_thumb.jpg

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

martorul uzura placute de frana, ori ai miscat mufa, ori s-a deteriorat in proces, ori chiar ai placutele uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu s-au achimbat pistoanele cred ca cu aceasta marca vin din fabrica,rog alti membri care au desfacut motoarele sa ne spuna  daca pistoanele aveau aceasta sigla

kolbensmith.jpg.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu se vede mai bine pe piston si accea data din 2007.Avand in vedere ca masina e din 2002 eu zic ca aceea e data cand au fost rectificati.As ruga pe cineva care a mai intalnit situatii similare sa ma lamureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rectificati nu au cum sa fie ,daca este uzura mare in camasi se schimba pistoanele cu unele cu cota marita.daca poti sa masori diametrul pistonului cu un micrometru sa vedem daca are cota 0 ,daca nu este clar ca au fost schimbate deci nu sunt originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si costurile acestei operatiuni care sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voiam sa mai tin un pic suspansul  :lol: dar in mare : piese schimbate : segmenti goettze 70 RON setul, garnitura chiulasa Victor Reinz 140 RON,bujii NGK 100RON,Filtre aer si benzina 50 RON/ 35 RON MANN ambele.In ceea ce priveste chiulasa : tot rectificatul cu manopera cu tot si ghidaje si simeringuri schimbate 560 RON.Chiulasa a fost rectificata ca si planeitate si scaunele de supapa si cateva supape.Iar manopera la mecanic 600 RON.Mai urmeaza schimbul de ulei 150 RON si recalibrarea clapetei de acceleratie 50RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam maricele preturile la piese la voi la Oradea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la chiulasa ai facut planeitatea?,era deformata?

Modificat de liviu242006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Liviu planeitate scaunase supape si supape rectificatesi cum am mai scris schimbate ghidajele si simeringurile.Gabi zi mi te rog cat km va fi perioada de rodaj la ea si ce este voie si nu este voie sa faci in accea perioada??? Preturile s f mari comparativ cu faptul ca in Bihor sunt cele mai mici salarii din toata tara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de maxim 1000km.Trebuie sa mergi batraneste si sa nu fortezi masina si sa nu mergi cu ea incarcata(sa schimbi in jurul a 2000 ture).Apoi schimbare ulei + filtru si cam asta este.

Rodajul unei masini cu motorul refacut nu esta ca la o masina cu motorul nou.

Sa pui un ulei bun din prima si sa nu faci si tu ca marea majoritate care merg pe premiza:bag un ulei mai prost in rodaj ca si asa schimb uleiul la 500-1000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor o problema cu o fisa la bujii (a 3 a de la stanga la dreapta) imi iese de pe bujie in mers, cum as putea remedia problema?...doar am schimbat bujiile ...

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi ca de fiecare data iti multumesc de ajutor.Pentru ceilalti cu probleme la consumul de ulei , si care vor sa se lege la cap cu o segmentare, ii sfatuiesc sa se incarce inainte cu multa rabdare ,nervi si bani multi. :lol:

Ca si o completare am bagat ulei MOBIL 1 5w40.Ce ziceti??? Acum il voi verifica des pana la 1000km cand voi face un nou schimb, iar apoi am inteles ca se poate face la 10000 urmatorul schimb nu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor o problema cu o fisa la bujii (a 3 a de la stanga la dreapta) imi iese de pe bujie in mers, cum as putea remedia problema?...doar am schimbat bujiile ...

Verifica bobina si vezi daca noaptea iti fura curent.

 

Gabi ca de fiecare data iti multumesc de ajutor.Pentru ceilalti cu probleme la consumul de ulei , si care vor sa se lege la cap cu o segmentare, ii sfatuiesc sa se incarce inainte cu multa rabdare ,nervi si bani multi. :lol:

Ca si o completare am bagat ulei MOBIL 1 5w40.Ce ziceti??? Acum il voi verifica des pana la 1000km cand voi face un nou schimb, iar apoi am inteles ca se poate face la 10000 urmatorul schimb nu???

e posibil sa mai consume putin ulei pana la 1000 sau 10000 dar e un lucru normal pana sa aseaza motorul.

E bun mobilul dar vezi cum se simte masina cu el si in functie de asta schimbi marca de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Mie imi consuma cu ulei Castrol 10w40 in jur de 1L / 2000 KM .. adica se aprindea becul galben in bord nici nu mai aveam ulei pe joja am pus Mobil1 si dupa 2000 de km nu a consumat nimic poate mai atenueaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Am avut o pietricica care mi-a intrat la disc, am dat roata jos si am scos pietricica. Am mers cu masina normal. A doua zi in mers s-a aprins martorul galben din mijloc. Pe tester nu imi da nicio eroare. Aveti idee de la ce poate fi?attachicon.gifuploadfromtaptalk1395417681736.jpg

Are cineva idei? Am desfacut senzorul de abs, l-am curatat si tot nu se stinge. Pe Vag Com nu da nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil pietricica a intrat la placuta de frana de pe fata , (nu mai stiu exact unde e placuta cu sensor stanga drepta ) si tia rupt puntea care este pe placuta. Poti incerca sa verifici daca este placuta cu sensor scotand mufa din senzoru de placate si punand o punte acolo si vezi daca se stinge martorul.

 

 

P.S Nu are treaba cu senzorul de abs

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel bec galben te atentioneaza ca nu mai ai placute de frana.

Nu are legatura cu abs. De aceea nu iti apar erori pe tester.

Cum spune si Ovidiu ori nu ai bagat mufa senzorului bine ori discul a ajuns la fire si le-a taiat.

Verifica pe fata stinga ca acolo e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine placutele alea dupa fata scartaie intr o veselie chiar si cand nu sunt actionate in timpul virajelor mai ales la stanga...desi sunt inca destul de groase...oare asa se comporta ele cand sunt pe duca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand sunt proaste nu cand sunt pe duca.Nu e normal sa scartaie cand nu apesi frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate veni si de la altceva scartaitul ala in viraje mai ales????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!va rog mult sa ma ajutati.doresc sa achizitionez un vw golf 1.6 77 kw din germania 03.2000.are cineva idee ce euro o sa iasa la rar

In brief scrie d4.multumesc

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sigur iese euro 2 si am inteles ca noua taxa este in jur de 700 euro.nu prea renteaza.ms mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!