Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

la butoanele 1-6 m-am referit cand am spus ca trebuie sa tii apasat pana se memoreaza...

Modificat de andreif13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot tin apasat , dar nu vrea sa se memoreze.:( cand tin apasat sare pe alt canal si nu se memoreaza


tot tin apasat , dar nu vrea sa se memoreze.:( cand tin apasat sare pe alt canal si nu se memoreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !! Am si eu o intrebare la cei mai experimentati pe forum .(cer scuze ca am postat aici dar am dat si PM pe la administratori si moderatori si nu am primit un raspuns.

 Ce trebuie sa fac ca sa pot posta si eu la rubrica de anunturi?  Mai exact ma intereseaza sa pot posta diverse intrebari la cei ce au cate o masina la dezmembrat sau diverse piese la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste regulamentul si-ai sa vezi. :)

Cum ai trimis mesaje pe PM la moderatori, asa poti face si cu cei care vand cate ceva. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva, din Bucuresti, niste sufe de la o macara geam dreapta fata? Ma intereseaza doar sufele.O sa revin cu poza.

Modificat de mcgsoso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' de ce nu cauti tu la Anunturi si trimiti PM celor care vand, cum ti-am spus mai sus? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, as vrea sa stiu ce implica schimbarea calculatorului central?

Am impresia ca actualul calculator nu da bine impuls la primul injector. Va rog daca se poate sa-mi explicati ce pasi ar trebui sa urmez pentru schimbarea lui si daca se poate si unde este pozitionat acest calculator.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In compartimentul de sub grila de stergatoare de parbriz.Mergi la cineva care are o interfata bna si vezi daca este din cauza calculatorului...desi nu prea cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti explic putin ce am facut : am vazut ca masina nu merge rotund si am hotarat sa scot mufa de la primul injector, am scos si mersul motorului nu s-a modificat, am inlocuit injectorul 1 cu 2 si acelasi rezultat, apoi am scos si mufa de la injectorul 2 si a dat sa moara.

In mufa de la primul injector am bagat un fir litat si am dat cu el de motor si doar una din cele doua gauri ale mufei a facut scanteie, am facut la fel si la mufa de la injectorul 2 si cand am dat de motor mi-a ars o siguranta de 10A. Ce sa fie?

Iar in legatura cu locul unde este calculatorul nu prea sunt lamurit :D

 

Mi-a zis un coleg ca nu-mi vine destul curent pe mufa respectiva de la inj 1 si ca s-ar putea sa fie din calculator.

Modificat de danu_banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costa mult mai putin o scanare care te lamureste sigur.

ECU e sub plasticul de la stergatoare.Intre capota si baza parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e problema si am uitat sa postez, la scanare imi da missfire pe cilindrul1 si atat, am inlocuit si bujii si fise si injectoarele intre ele si eroarea ramane pe cilindrul 1.

 

si daca totusi trebuie inlocuit ce pasi ar trebui sa urmez, codari sau alte chestii?

Modificat de danu_banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor...nu mai faceti improvizatii de genul asta cu dat curent ..cu lite si alte acarete.....Vreti sa prajiti calculatoare si alte nebunii.?

Trebuie verificat daca nu ai un fir intrerupt de la ECU la injector.Da o fuga la un electrician bun sau la un baiat cu interfata buna si apoi vezi cum stau lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc de raspunsuri, o sa ma duc maine sa vedem daca e vreun fir intrerupt sau nu iar daca am probleme si trebuie sa schimb ecu il schimb asa pur si simplu ca pe un disc de frana sau mai trebuie vreo adaptare ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai eroare de misfire, verifica si bobina. E greu sa pice ECU-ul... bine, asta daca nu-l ajuti cu tehnici speciale, cum a zis Gabi. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bobina e buna ca era la service un golf ca al meu si am facut proba si cu bobina de la el si la fel mergea.

Pe mine ma intereseaza acum daca e ecu ce mai trebuie facut inainte de schimbarea lui.

 

am uitat sa mai zic ca cel de la care am luat masina a scos ledul de la check engine, ar putea reprezenta si asta o problema?

Modificat de danu_banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e problema doar cand apare o eroare ca nu poate sa o semnaleze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am testa bateria unui amic cu golf 5 1,4 şi bateria era de 75 Ah. Cred că era cea originală pentru că avea codul vw pe ea.

Scuze, este de 72 nu de 75, dar atenţie este vorba despre Golf 5, probabil şi pe 5 plus (asta întrebase colegul) este tot aşa.

post-40889-0-61820900-1384270661_thumb.j

post-40889-0-92589300-1384270673_thumb.j

post-40889-0-32172000-1384270679_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Azi am testa bateria unui amic cu golf 5 1,4 şi bateria era de 75 Ah. Cred că era cea originală pentru că avea codul vw pe ea.

Scuze, este de 72 nu de 75, dar atenţie este vorba despre Golf 5, probabil şi pe 5 plus (asta întrebase colegul) este tot aşa.

 

da am vzt.dar am de ales intre 54 A si 61A (silver dynamic).ma gandeam la 54 fiindca masina e folosita pe distante f.scurte.casa-munca(aprox.10-15 min.).ce ziceti?

Modificat de fox6200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat costa montajul la niste proiectoare aftermarket pentru G4? 

 

Mai exact la asa ceva... ma intereseaza doar manopera.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut singur montajul.... daca vrei suna-ma si te ajut

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Eu am facut singur montajul.... daca vrei suna-ma si te ajut

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Stie cineva cat costa montajul la niste proiectoare aftermarket pentru G4?

Mai exact la asa ceva... ma intereseaza doar manopera.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pma54: nu ma pricep la instalatia electrica si nu as vrea sa imi bag nasul ca poate fac vre'o prostie... oricum mersi de ajutor, pe langa proiectoare, ce piese ti-au mai trebuit?

irinel1988: proictoarele costa undeva la 160-170 lei plus costul de transport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai euroswitch, fire, mufa, sigurante, banda izolatoare pufoasa pt look oem si releu...dar nu e neaparat releu daca nu vrei sa decupleze cand cuplezi faza lunga, asa cum e din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat ar costa toate astea?(aproximativ) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pune in lista bloc lumini cu functie de proiectoare,daca nu ai proiectoare pe masina din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!