Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc DENSO cu 3 electrozi si chiar nu m-a pasionat cat este distanta...cum le-am luat asa le-am montat si merge foarte bine masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielvw2

 

cati km are masina ta? Bujiile se schimba la 60.000. Ai carte tehnica?

Dupa ce ii dai cheie se stinge martorul de la baterie relativ repede (2 sec) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Salut. Imi poate spune si mie cineva daca la gold iv pt a pune cd-player 2 din am nevoie de rama adaptoare? Sau e de ajuns doar rama cu care vine cd-playerul.cea din metal?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Adica urci cu masina in viteza 1 si nu apesi acceleratia? Daca da, de aceea tremura. Are cuplu prea mic acest motor. Nu-i convine. Cere sa schimbi intr-o viteza inferioara. Este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea poti urca o panta fara acceleratie ca omori ambreiajul ...si din a 1 a in care trebuie schimbata? ma refeream ca pe loc in panta tremura putin si se simt niste socuri in scaun si schimbator !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Poate sunt suportii de motor mai uzati si in panta vine motorul mai in spate cu tot cu tubulatura de esapament care loveste in caroserie si iti da socuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

  Se stinge normal martorul bateriei,masina are 159.980 Km dar nu stiu daca sunt reali,am de 3000 de km masina a  fost adusa din Germania.Carte servis nu am si stiu bn ca si acestea se fac cu 100 euro.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu iti patineaza ambreiajul ? La mine tremura toata si volan tot cand vroiam sa urc ceva sau sa plec mai rapid ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua la toata lumea.

 De ieri dimineata am și eu o problema la golful meu(G4 1.4 16v 99 AKQ) și anume .....atunci cand pun contactul imi apare la kilometraj  (șervice INȘP) ....ce pot face ca șa nu mai apara aceșt avertișment???

Modificat de panda23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la șchimbul de ulei......ala l-am facut acum 1200 km cu tot cu filtre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

A masurat cineva exact cati litri de benzina mai sunt cand se aprinde becul? Mi s-a aprins azi si cand am masurat cu VCDS-ul pe Instruments mi-a aratat 10 litri.  :blink: Eu stiam ca se aprinde cand mai sunt 6-7, dar vad ca ori am o sonda pesimista, ori un cluster optimist. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Golf 4 la 7 litri fix se aprinde martorul. (conform cartii tehnice). Ma gandesc ca nemtii l-au super-testat inainte sa scrie in cartea tehnica. Bineinteles, pe loc drept. Daca mergi/ramai pe transalpina sub 15l in rezervor te saturi de martorul de combustibil.


daca ti s-a aprins martorul  si conform terser-ului ai 10l inseamna ca iti place sa conduci sportiv. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau iti este decalibrat ceasul...fa un putput test pe instruments si acul ar trebui sa stea perfect vertical

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca stilul de condus ar putea afecta indicatoarele(poate Range-ul), dar oricum nu cred ca merg sportiv(schimb pe la 3000-3200, 3500-3800 prin unele depasiri).

Am facut si Output Test si acele stau toate cum trebuie(turatie, viteza, nivel benzina, temperatura lichid de racire). Treaba si mai ciudatica e ca ieri am mai mers cu ea cateva sute de metri si nu s-a mai aprins becul. Am pus iar VCDS-ul si mi-a aratat 9 litri. :) Probabil ca se va aprinde la 7 cum e normal, dar macar stiu ca am o sonda mai balbaita. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti apare service pentru ca la fiecare 15.000 de km este setat ca sa.ti aduca aminte sa faci un checkup ulei filtre .Nu ar trebui sa fie o problema... si mie imi arata asa  si il resetez cu contactul si manopola de la ceasul din bord (vezi in manualul de intretinere cum se face)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista si alta metoda de stergere service INSP in afara de cea cu contactul si butonul de la ceas? Ca mie nu imi merge butonul de la ceas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu ca asa l-am scos in italia inainte sa vin in tara dar nu am :)) ma gandeam ca poate mai exista vreo "smecherie" ceva ca o sa apara iar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si in tara auto service..(mecanici mai avansati.. ) care au VCDS ...sunt sigur de asta pentru ca si eu am adus golfuletul meu din italia si inainte de inspectia la RAR pt. inmatriculare am fost la un service pt. un control de rutina si aveau VAG COM

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au majoritatea dar voiam sa il scot acasa ca sa nu mai dau banii in service :))

Modificat de myhay93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!