Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Pot verifica la un service mai exact ? daca apas  treptat merge,mama lui de ambreiaj,oricum de cand am luat masina ambreajul era dubios,dar nu credeam ca o sa se duca chiar asa repede,mai ales ca eu nu fac raliuri cu ea doar e 1.4 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate si la service sau tragi frana de mana,bagi 1a si incerci sa pleci de pe loc....in mod normal ar trebui sa reusesti sa tarai spatele dupa tine...In cazul tau e posibil sa se acelereze,sa miroase urat si sa nu se miste masina de pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat chestia asta mai de mult si mergea ,sa bag in 1 a si sa plec doar din abreaj sau pot s-o turez un pic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajutata si cu turatie,,,,ca si o plecare normala....

Revenim:Daca,in mers,la apasarea acceleratiei,turatia creste(turometrul urca) dar masina nu accelereaza proportional cu apasarea pedalei de acceleratie,ci cu intarziere,de vina e ambreiajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca-i clar ca-i ambreajul,cat mai pot sa merg asa ?si cat ma costa un kit nou sau SH,ca banuiesc ca e  vreo 2 bani,numa vreo 200 de lei e numa manopera din cate stiu eu .

 

Dubios e ca de ce face asa doar cand apas brusc si nu treptat.

Modificat de Getheavy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un kit e in jur de 5-600 ron.Iti recomand sa nu iei sachs(eu am primit teapa de zile mari...a rezistat 1 an).Ia pe LUK.Manopera nu e mult la 200ron.

Cand apesi brusc,cuplul e mai mare si e normal ce se intampla.Risti sa ramai fara ambreiaj deloc si sa nu mai poti misca masina decat pe platforma sau sa insisti si sa apara probleme la cutie din cauza debraierii anormale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal trebuie sa schimb tot kitu sau doar discu de presiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

disc ambreiaj+placa de presiune+tavita care se aseaza pe placa de presiune,cu siguranta aferenta+prezoanele.Toate vin in kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu daca ar fi dus placa de presiune sau discu de ambreiaj pot sa schimb doar asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita...discul si placa se uzeaza pereche(fetzuiesc),exact ca o placuta de frana pe discul ei...plus ca...daca schimbi discul si la 1 luna crapa placa?iar manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta asa-i,insa acuma nu stiu ce sa fac parca n-as mai vrea sa bag banii in ea oricum fara 8 mil nu cred ca scap,m-as orienta la un kit de la dezmembrari ca oricum eu n-o mai tin mult,dar daca cer si eia 3 mil - 4 mil nu fac nici o afacere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Ai cumpara placute de frana sau kit de distributie de la dezmembrari? Pentru mine personal kitul de ambreiaj e destul de important ca si consumabil. Incearca si inlocuieste-l cu unul nou si de calitate ca sa nu ajungi sa dai de doua ori banii pe aceeasi chestie...nu te zgarci ca va ajunge sa coste mai mult. Sper sa nu iei ca un lucru rau ce am zis. Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Ma puteti ajuta si pe mine cu o parere? Vreau sa fac un update la linia audio la Golf-ul din semnatura si aveam in minte asa ceva pt unitatea audio http://www.audiosavings.com/products/Double-Din-Car-CD-Player/Alpine-CDE-W235BT-Double-Din-In-Dash-Car-CD-Receiver-w--Bluetooth-iPod-Control/CDE-W235BT.aspx?item_cd=CDE-W235BT&cat_cd=Double-Din-Car-CD-Player#tab5

si asta pentru difuzoare http://www.audiosavings.com/products/6.5-and-6.75-Car-Speakers/(2)-Pairs-Alpine-SXE-1750S-560-Watt-6.5%E2%80%9D-2-Way-Component-Car-Audio-Speakers/(2)+SXE-1750S.aspx

 

Cum vi se pare asta ca si update de la boxele de fabrica si un cd-player sony care are ceva timp? Nu am pretentia sa nu pot sta in masina atunci cand ascult muzica, doar vreau un sunet de o calitate superioara. Imi place modelul de cd-player pt ca imi da impresia ca s-ar incadra ok in bord-ul masinii.

Voi ce ziceti? Ati avea vreo alta parere sau alternativa care sa coste pana in 250$ si sa fie formata din cd-player 2din si difuzoare pe component? As vrea pe component pt ca din ce m-am documentat reproduc sunetul mai fidel.

 

Apropo, imi poate spune cineva ce diametru au spatiile pentru tweetere la usile din fata si cele din spate pentru Golf IV?

 

Multumesc!

Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde acuma,poate sa te tina mai mult poate sa te tina mai putin,o sa vad intai exact ce si cum , multumesc de raspunsuri,ma duc azi la mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut toate suruburile cutiei de viteze si nu reusesc sa iau capacul de pe ia , sa o desfac in doua. Cum asa reusi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste si tu cu atentie topicul (cateva posturi in urma),si vei gasii raspunsul.Daca repetam fiecare postare de 10 ori.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori si eu sa montez GPL Secvential pentru masina din semnatura (1.4 16v AXP).


 


Imi puteti spune cateva pareri cei care au GPL pe un motor similar si cum se comporta (consum, fiabilitate,puterea masinii) si eventual sa imi recomandati anumite instalatii GPL (sunt novice in domeniul auto).


 


Am masina de 2 ani jumate si am facut 30.000 de km (deci cam 12.000/an) . Consumul de benzina este undeva la 6% extraurban si vreo 9-10 in oras. S-ar merita GPL?


 


PS: am postat si la threadul GPL in ideea ca voi obtine mai multe sugestii, spre sa nu se supere domnii moderatori.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din Bucuresti, iar chestia asta poate sa fie cum spui tu dintr-o obisnuinta mai veche dar eu cred totusi ca este prea scurta cursa intr-un mediu normal de folosinta la un 16v....cind urc peste 3300 parca nu mai are de unde da-mi dea....e adevarat ca motorul e mic dar asta era si intrebarea mea....cuplu maxim la 3300 sau la 5000 RPM......

 

salut,am si eu un golf 4 ,1.4 ,tot cu cei 75 de cai ,lenesi;eu fac des schimbul intre masini pe benzina si diesel,si pot spune ca e foarte lenesa;la orice turatie,in comparatie cu un diesel(exemplul meu este intre golf 4 2002 1.4 75CP si Renault Megane sedan 2005 de 80 CP-ambele masini personale).

Insa ramanand la acest model,am observat,ca puterea maxima in depasiri(cand sa zici ca ar incerca sa te bage in scaun)  este intre 4.000 si 5.000 RPM(dar consumul instant sare de 15l/100km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E dus discul de ambreiaj,abia urca la deal,parca as urca Everestul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat kitul de ambreiaj si i-am pus LUK, acum nu stiu ce parere au altii din punct de vedere calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe LUK am auzit ca-s destul de slabute,kitul asta este cel mai ieftin,tie cand ti sa dus ambreajul,de curiozitate ce era dus,tot sau doar discu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luk slabute?comparativ cu ce produs stock? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu is tare curios luni cand desfac sunt curios ce kit de ambreiaj are,c-a mai fost schimbat odata in austria inainte sa cumpar masina,, ce parere ai de astea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am cam trecut prin cativa producatori in ceea ce priveste sistemele de frictiune si LUK m'a incantat cel mai mult ca raport calitate/pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!