Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Distributia trebuie sa o schimb luna asta,inca n-am schimbat-o!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okey, inseamna ca incep sa imbatranesc :lol: Verifica sa nu ai scurgeri, cat de mici. Mie cand am luat masina imi scadea de la laxim la minim nivelul in vas in cam 10 - 14 zile. Si cand colo ce sa vezi? Radiatorul era umed in doua locuri, dar nu se vedea nimic pe asfalt in stationare.

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,vreau si eu sa mi schimb uleiul la un golf IV,1.4 16 V si nu stiu ce fel de ulei si cati litri imi trebuie,si as vrea sa schimb in acelasi timp filtrele (ulei,benzina,aer).cat m ar duce si de care recomandati.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtre Mann,Mahle,Bosch,ulei iti trebuie 4 litri din care folosesti 3.5 litri,vezi cu ce ulei a mers masina pana acum,marca si specificatie 5w40-10w40-5w30 etc.

Filtrele 20+40+55+45 cu filtrul de clima carbon activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e cumparata recent,nu stiu ce fel de ulei are masina acum,plus ca m ai bagat in ceata cu 20+40+55+45.poti sa fii un pic mai explicit?nu sunt asa in domeniu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru aer Bosch 42 lei,Mann 50 lei,Mahle 52 lei.

Filtru ulei Bosch 23 lei,Mann 20 lei,Mahle 18 lei.

Filtru benzina Bosch 40,Mann 32 lei,Mahle 33 lei.

Filtru clima carbon activ Bosch 40 lei,Mann 55 lei,Mahle 68lei.

Filtru de aer pt conditii utilizare grele(praf mult)cu element de filtrare extra(o pasla sau burete filtrant)Mahle 65 lei, Mann 58 lei.

Filtru polen fara carbon activ,Starline 18 lei,Corteco 30 lei,Ufi 25 lei,Mahle 25 lei,Mann 26 lei

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma asteptam sa ai o asa rabdare cu toti pe forum.

apreciez!mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura e vreo problema daca nu am niciun fel de scut? Ma uitam pe sub ea si am vazut ca agregatele de la motor sunt deasupra fustei, practic daca ar fi ceva as lovi mai intai cu fusta si mi-as da seama.

Inca ceva, stie cineva cumva prin Buc o rampa sa urc masina? Mai am una alta de facut la ea si sunt lucruri pentru care nu as merge la service sa dau 100 lei sa mi-o ridice pe elevator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul nu e pentru mofturosi :D e pentru cei practici care nu vor sa bage bani in bai de ulei

in germania s-a pus scut din fabrica numai la diesel-uri si in general la motoarele galagioase, pentru a mai izola fonic, nu au luat in considerare ulitele noastre de drumuri infundate cu gheata sau pline de cratere lunare...

altfel nu exista scut ca standard la masinile mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai la asta ma uitam si eu ca baia de ulei e destul de sus, fie am ghinionul sa iau ceva tare gen o piatra ascutita care cumva sa se infiga in baie fie mai intai lovesc cu bara si imi dau seama. in sensul asta singurul care ar proteja e cel de metal pb insa e cam 5 mil, ceea ce nu prea cred ca merita.

La diesel e alta mancare de peste ca motoarele sunt mai joase si mai grele deci lovesc cu baia.

Inca ceva daca ajunge apa/zapada pe acolo are ce sa se strice?

Rampa stie cineva? E destul de urgent tre sa montez scutul la 206-le prietenei (dupa ce l-a troznit si a cazut cu totul fiind din plastic) ca vine iarna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victorie,tiranul a fost invins :lol: .

Dupa lungi cautari ca orbetele pt ca nu gaseam detalii suficiente,dupa confirmarea celor de la Porsche ca piesa nu se gaseste separat de ansamblul de captare aer,dupa ce am dat comanda la ,,ghici'' si am stat cu morcovul in cur ca arunc 80 lei pe geam si ca cine stie ce draq imi vine dupa codul respectiv,azi am primit RACORDUL DE AER despre care toti intrebam.

Pai daca nici eu,atunci cine..? :lol:

@Gabi, eu am racordul ala fisurat bine de tot... ma gandeam ca nu afecteaza in niciun fel. Crezi ca ar fi bine sa imi iau unul nou ? :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert_patelimon

salut,unde gasesc si eu bujii NGK pt golf 4 1.4 16V AXP? ce magazin imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La magazinele de piese auto. Poti incerca la colegul volksman, are si magazin in Bucuresti si preturi bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert_patelimon

stiu ca la magazinele de piese auto dar vreau sa stiu de unde exact sa iau si sa aiba pret bun sa nu iau teapa.eventual imi poti da si link cu magazinul lui volksman daca are. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te duci frumos cu seria modelului de bujie NGK nu are cine sa te tepuiasca...

dar daca vrei si ieftin si bun si livrat acasa, mai greu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fane2010,nu e problema,poti merge si fara el sau sa improvizezi ceva acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Salut!

Pentru masina din semnatura care este intervalul de schimbare al distributiei pentru ca am citit o gramada de surse si nici una nu m-a lamurit complet?.Masina are ~162000 km si a avut schimbata distributia undeva pe la 80000 de catre fostul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima oara la 90.000km, si apoi din 60.000 in 60.000km, asta ca sa fii sigur pe tine, ca altfel o poti duce si mai mult.. o fac multi, dar dumnezeu cu mila sa se rupa ceva in mers, ca ai fatalizat motorul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica la 90.000km,daca e cazul se schimba.

Se verifica la 5 ani vechime si daca masina are km putini de la ultima schimbare, se poate lungii termenul de schimbare la 6 ani.

Durata maxima de exploatare este in jurul a 110.000km maxim.

Sunt date ce rezulta din toate datele posibile adunate de la:fabricant,producatorii de distributii premium,programele de serviceare.

Perioada de schimbare scade drastic daca au fost folosite produse no name sau de calitate inferioara.

post-64586-0-16224400-1355469968_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Azi dimineata cand am vrut sa plec cu masina la facultate am avut surpriza sa vad cand dau sa scot masina din curte ca ia lasa o dunga neagra in urma. Las masina cateva minute pe loc si ce sa vezi o ditamai balta de ulei ce s a format.Intrebarea mea e ce sa fac cu baia de ulei: sa o sudez sau sa iau alta in loc ( ma intereseaza cam ce pret are una noua) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e baia de ulei?Nu ti-a pierdut ulei le la joja sau pri alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Se verifica la 90.000km,daca e cazul se schimba.

Se verifica la 5 ani vechime si daca masina are km putini de la ultima schimbare, se poate lungii termenul de schimbare la 6 ani.

Durata maxima de exploatare este in jurul a 110.000km maxim.

Sunt date ce rezulta din toate datele posibile adunate de la:fabricant,producatorii de distributii premium,programele de serviceare.

Perioada de schimbare scade drastic daca au fost folosite produse no name sau de calitate inferioara.

Mersi mult:).Deci o voi trece pe lista cu prioritati.Masina merge chiar foarte bine si nu merita sa neglijez asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum m am uitat la ea si nu are nimic baia de ulei. curge de undeva de sus la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dumitrualexander, eu mi-am schimbat distributia la 128.000 Km... fiindca fostul proprietar m-a mintit ca e recent schimbata. Cand a inceput sa se auda ceva sub capota, m-am dus si mecanicul s-a ingrozit de ce a vazut acolo, mi-a zis ca are cel putin 120.000 cureaua si am schimbat-o imediat. Eu recomand schimbarea imediata, decat sa ramai fara minunatul motor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!