Jump to content

Compatibilitate Spira volan si problema Calculator Airbag


marius3191
 Share

Postare recomandată

Au aparut pe parcurs

Moderator: Citeste regulamentul! urmatoarea abatere va fi sanctionata!

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au aparut ? Ai facut ceva la masina? Ai codat, ai activat ceva ? Ai inlocuit ceva ?  Eu unul nu va inteleg, vreti solutii de rezolvare fara a da detalii ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am codat nimic, nu am inlocuit nimic nu am facut nimic la masina pur si simplu mi-au aparut alea in bord la inceput facea pe toane adica 2-3 zile dupa nu mai aveam probleme pana cand nu s-au mai stins am vazut de mult ca face figuri pentru ca am pus si testerul pe ea dar a fost pandemia si nu am putut sa o schimb si acum am schimbat o si nu se mai sting martori din bord

Modificat de andrei1383
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune erorile complete, sa vedem despre ce e vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.06.2020 at 11:39, F l o r i n a scris:

pune erorile complete, sa vedem despre ce e vb

Aici este esp ul si volanul aprins plus eroare pe pilotul automat, pe langa astea mai are eroare si pe cornering, check ul de la motor nu are treabă este o sonda

Screenshot_20200628-165133_Gallery.jpg

Modificat de andrei1383
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TU intelegi ce inseamna sa postezi erorile?

Inseamna sa faci o diagnoza si sa pui rezultatele aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@F l o r i n Salut si ma scuzi ca deranjez am si eu o problema cu o spira codul ei este 5k0.953. 569.E, pe care nu o gasec sa o cumpar nici noua nici sh, as incerca sa o repar dar as prefera nou, ce cod s-ar potrivi?

 

IMG-20200810-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,va cer si eu ajutorul in legatura cu spirala la vw passat fabricat decembrie 2014.In urma unei constatari mi s-a spus ca este rupta(pur si simplu parcam masina si m-am trezit cu eroare in bord de airbag,claxon nu,comenzi volan nu).In urma testarii codul este 5k0953569AS...iar pretul 1400lei.Exista vreo compatibilitate va rog ? sau vreun furnizor de piese,chiar si second hand?Multumesc anticipat🙏

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate repara a ta, o facem ca noua, inlocuim banda rupta cu alta noua. Nu are rost sa cumperi alta.

 

second hand poti cumpara ca a ta sau sa te tina cateva luni, este o problema generala la acest model.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! Am schimbat spirala airbag volan 5K0953569BA la un passat fabricat dec 2014 cu una identică ca și cod si surpriza sa aprins martori: ,esp , volanul galben și directia  merge mai greu. Esp l-am stins calibrand senzorul dar la celeilalte nu știu ce sa le fac. Cod de eroare îmi zice că :" streeting limit stop", dacă mă poate ajuta cineva cu o rezolvare ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine maxim stanga de vilan 5 secunde, maxim dreapta 5 secunde, mergi 50m cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, poate fi înlocuită o spira cod 5K0953569 B cu 5K0953569 G ? Este vorba de un vw jetta 2011. Cele 2 ar fi compatibile? Se pierde funcția de tempomat la inlocuire dar nu pot șterge eroarea de ESP care persista și la a doua spira. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa debifezi G85 pe coloana volan,  din codarea calc coloana.

 

De ce nu reparați spira defecta, ca sa nu pierdeți tempomat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

Incearca sa debifezi G85 pe coloana volan,  din codarea calc coloana.

 

De ce nu reparați spira defecta, ca sa nu pierdeți tempomat? 

Am debitat G85, esp rămâne aprins. Codarea se face cu succes dar tot nu se stinge ledul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune si tu un scan complet, facut cu vcds sau odis, sa vad ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, am si eu spira de la volan rupta ( eroare airbag ,lipsa claxon ,lipsa lumini volan) passat b7 2014 comenzi volan, pilot  . merita reparata , se ocupa cineva de aici ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.  Ma poti contacta telefonic si ne putem ocupa de recondiționarea acesteia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună ziua!  Am spira rupta la volan. Masina în cauza Skoda Octavia 2 fl. 2012

cu comenzi pe volan. Doresc un nr. de contact în situația ca se poate repara. Mulțumesc anticipat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. In București te pot ajuta eu si ceilalți colegi. Mai multe detalii la telefon sau PM. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, F l o r i n said:

Salut. In București te pot ajuta eu si ceilalți colegi. Mai multe detalii la telefon sau PM. 

Un nr.de telefon sau alta metoda de contact. Cum pot lua legatura cu dvs.Mulțumesc! 

Modificat de paul.teodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti detalii pe mesaj privat.

 

Gasiti datele noastre de contact si in aria Prestari servicii, oferte extinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

 

Am o problemă la un PASSAT B6 2010 2.0L Blue TDI cu AdBlue -  când am incercat sa schimb spira volan deoarece nu mai vedea Airbag șofer și comenzi volan - numărul 5K0 953 569 AB.

 

După schimbarea primei spire volan, nu mai făcea adaptarea inițial și așa mi-a fost dată din service... , citea haotic unghiul de bracaj in VDCS la measuring blocks și am încercat majoritatea metodelor YouTube de calibrare, inclusiv cea cu VDCS - la mine prin modulul 03-ABS -> introdus Security code 40168, apoi Basic Coding 060 am bracat volan dreapta maxim- 5s, stânga maxim- 5s, mers in fața (am incercat și doar până se îndreptă volanul, dar am incercat sa merg și mai mult~100m), nimic. Am incercat și în mișcare aceleași manevre într-o parcare mare. Am incercat și inversarea ordinii direcțiilor, tot nimic.

 

După instalarea celei de-a 2 spiră, a apărut că nu mai comunică deloc. (Atașat acestui mesaj veti găsi scanarea completă dupa instalarea primei spire, dar și o scanare din 2020 ... De unde am văzut că avea alt coding - in loc de litera A, a apărut un 2).

VW_Passat_B6_2.0_05-oct-2020.txt Passat_B6_04_Aug_2023_Compl_SCAN.txt

Modificat de nonedone
Greșeală scriere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza corect si fa adaptarea ;ui g85.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua,

 

Ce presupune adaptarea in afara de codarea corecta a spirei noi și ceea ce am descris mai sus la "Basic setting"? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu a facut limita de servo si g85, deoarece la Passat faci procedura pe 44 servo, 40168, basic settings pe canal 60. Do it...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!