Jump to content

Lampi stop, semnalizare - probleme


pyk
 Share

Postare recomandată

Salutare. Ai aflat cumva care era problema? Se intampla si la mine ceva similar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Inca nu am avut timp sa dau stopurile jos , sa verific firele,mufele in amanunt. Sper sa nu fie problema la  BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Schimba acel bec care e dat cu probleme cu altul,altele. Chiar daca arde, rezistenta lui electrica la cald e diferita fata de ce stie calculatorul in comparator. Un bec arde si daca circula prin circuit un curent mai mare sau mai mic cu citeva procente, circuitul care monitorizeaza starea becului nu suporta orice abatere, fenomenul e asemanator cu eroarea aparuta la inlocuirea unor becuri cu filament cu altele cu Led si fara rezistente de balast.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Alin, o sa incerc . Am schimbat doar un bec, unul w5w care mi s-a parut mie ca nu sta bine in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc  alin_irimia  pentru  sfat. Am schimbat becurile si a disparut eroarea.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 05.11.2017 at 11:29, cristian.draghiciu a scris:

Gata. Am rezolvat problema. 

Furtunul care duce lichidul la luneta era spart, undeva la partea flexibila la hayon si se scurgea lichid pe stalpul din spate si ajungea la mufa aia albastra pe care o inunda. De acolo anomaliile aste.  Deci ca sa scapati de asta trenuie demontate toate plsaticele, reparata spartura furtunului si aerisita mufa.

IMG_9898.jpg

IMG_9902.jpg

Am aceeași problema ca cea descrisa da către tine (lampa stop frână aprinsa în permanenta). De unde ar trebui sa încep sa desfac. Și mai ales ce. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimurile laterale de pe partea stanga portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică partea cu scaunul șoferului. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti din spatele masinii, pe partea pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/25/2018 at 1:36 PM, Zeppelyn20 said:

Am aceeași problema ca cea descrisa da către tine (lampa stop frână aprinsa în permanenta). De unde ar trebui sa încep sa desfac. Și mai ales ce. Mulțumesc 

trebuie sa inlocuiesti acel furtun spart. CAm 2 ore de munca la cineva care se pricepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare! 

Am si eu aceeasi problema pe un Passat B7 2013. Furtunul de la spalatorul spate s-a spart si apa a patruns in mufa din stalpul D. Am schimbat furtunul, am curatat bine mufa si am pus totul la loc. Tot de la treaba asta aveam o eroare pe "3rd brake light" adica pe stopul de frana din dreapta haionului. Dupa reparatie am sters eroarea, insa stopul de frana nu se aprinde (functioneaza la intensitate foarte mica de cam 10%, deci curent primeste). Asta se manifesta doar pe dreapta. Aveti idee care ar putea fi cauza? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai curatat cum trebuie pinii din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 7/27/2018 at 4:45 PM, Al Bundy said:

trebuie sa inlocuiesti acel furtun spart. CAm 2 ore de munca la cineva care se pricepe.

de unde se poate cumpara acel furtun? 

Si eu am aceasta problema, stopul de frana din mijloc de pe hayon sta aprins sau se stinge si aprinde, clipeste etc, iar in bord ma anunta ca s-a deschis portbagajul (b7 Variant)

Cand apas pedala de frana, anuntul ca s-a deschis portbagajul dispare (si se sting si plafonierele)

Cineva care se pricepe dispus sa ma ajute?

On 1/17/2019 at 3:55 PM, stefanbel23 said:

Salutare! 

Am si eu aceeasi problema pe un Passat B7 2013. Furtunul de la spalatorul spate s-a spart si apa a patruns in mufa din stalpul D. Am schimbat furtunul, am curatat bine mufa si am pus totul la loc. Tot de la treaba asta aveam o eroare pe "3rd brake light" adica pe stopul de frana din dreapta haionului. Dupa reparatie am sters eroarea, insa stopul de frana nu se aprinde (functioneaza la intensitate foarte mica de cam 10%, deci curent primeste). Asta se manifesta doar pe dreapta. Aveti idee care ar putea fi cauza? Multumesc! 

ai rezolvat? si la mine uneori sta aprins la intensitate mica

Modificat de Manuel N.
OFFTOPIC. Cauta in aria prestari servicii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy M-a ajutat pe mine cu inlocuirea.

Furtunul l-am luat OE am dat pe el aprox. 110 RON in Noiembrie 2016 si se gaseste doar intregul traseu(de la rezervorul de lichid pana in spate la haion).

Modificat de Manuel N.
Offtopic. Sa-l lasam pe colegul sa citeasca regulamentul si sa foloseasca search-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema schimband furtunul si curatand mufa. Faptul ca erorile persistau era din cauza unui pin indoit in mufa aceea mare. L-am indreptat si totul s-a rezolvat. Din ce am inteles de la mecanicul care mi-a inlocuit furtunul, s-ar gasi de cumparat la metru, fara restul instalatiei, dar nu as sti sa va spun de unde. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 11/5/2017 at 10:29 AM, cristian.draghiciu said:

Gata. Am rezolvat problema. 

Furtunul care duce lichidul la luneta era spart, undeva la partea flexibila la hayon si se scurgea lichid pe stalpul din spate si ajungea la mufa aia albastra pe care o inunda. De acolo anomaliile aste.  Deci ca sa scapati de asta trenuie demontate toate plsaticele, reparata spartura furtunului si aerisita mufa.

IMG_9898.jpg

IMG_9902.jpg

Unde gasesc aceasta mufa in portbagaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub geamul lateral-spate dreapta. Trebuie sa desfaci capitonajul portbagajului sa ajungi la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum il desfac ? exista ceva tutorial pentru desfacut ? Nu sunt de meserie dar am fost la 3 electricieni aici in arad si toti au spus ca trebuie schimbat cablajul complet si costa aproximativ 1500 ron.

 

Moderator: te rog citeste topicul; foloseste functia search.

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat pe google? Avem poze și pe forum. Mda.. Sunt depășiți de evenimente.... În plus, costul avansat este fabulos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna seara!  Am si eu o problema cu lampile stop frana de pe haion la Vw b6. Lampa frana sus imi merge, bec ceaţă imi merge, becurile la nr imi merg,  dar nu se aprinde becurile de frana alea rotunde. 

Exista o siguranţă sau ceva?  Mulţumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca au erori pe 09 centrala electrica. In functie de acesta, vedem daca e o problema la lampi sau la codari. 

Ai facut ceva modificari/codari inainte si dupa aceea nu au mai mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Am făcut modificări  se aprind altfel.  A mers dupa cateva luni si deodata am observat ca nu se aprind.  Am verificat becurile sunt bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minute în urmă, Corado03 a scris:

Buna ziua!

Am făcut modificări  se aprind altfel.  A mers dupa cateva luni si deodata am observat ca nu se aprind.  Am verificat becurile sunt bune. 

Am uitat sa specific  ca ieri am gasit apă in lampa dreaptă. Dar nu am verificat sigurantele ca nu am schema si nu stiu care e de la stop frâna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

Verifica daca au erori pe 09 centrala electrica. In functie de acesta, vedem daca e o problema la lampi sau la codari. 

Ai facut ceva modificari/codari inainte si dupa aceea nu au mai mers?

Asa imi apare doar 1 stop. Nu se aprindr si de pe haion. Asa trebuie sa fie. 

images (1).jpeg

Chiar acum, Corado03 a scris:

Asa imi apare doar 1 stop. Nu se aprindr si de pe haion. Asa trebuie sa fie. 

images (1).jpeg

Aici de ce e aşa?  

1574ec56a19b06e742505112306ca5fc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, Corado03 a scris:

Asa imi apare doar 1 stop. Nu se aprindr si de pe haion. Asa trebuie sa fie. 

images (1).jpeg

Aici de ce e aşa?  

1574ec56a19b06e742505112306ca5fc.jpg

Defapt nu se aprindea nici la inceput ca lampa de ceaţa e doar de ceatã nu se aprinde cand pun si frâna 🤦‍♂️🤦‍♂️si lampa dr mers inapoi e doar cand dau inapoi. Nu stiu de ce aveam impresia ca se aprindea cand puneam frâna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!