Jump to content

Punere in functiune aribag dupa accident


kennaz
 Share

Postare recomandată

Buna seara, va voi prezenta problema pe scurt: am Skoda Fabia Combi 6y5 din 2001 si in urma cu o luna am avut un accident(un nene nu a vazut vreo 3 STOP-uri si am intrat cu masina in el) in urma caruia mi s-au declansat airbag-urile. Am shimbat plansa de bord si volanul iar nelamurirea mea este vis-à-vis de calculatorul de airbaguri. Trebuie sa il shimb cu unul identic sa imi functioneze airbag-urile sau cel de pe masina sa fie resoftat. Chestia este ca centurile blocate de accident sunt cu pretensionare pirotehnica(cu mufe electrice), eu nu am stiut asta si cand am cumparat  plansa de bord am luat centuri clasice ca sa zic asa. Va rog sa imi spuneti ce este de facut ca airbag-urile sa fie functionale? Sa cumpar un calc de airbag cu acelasi cod cum il are cel de pe masina si centuri cum am avut inainte, sa resoftez calc si sa iau centuri, sa iau calc fara centuri… ufff o mie de intrebari… si poate vreun raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa cumperi centuri de care trebuie si sa resoftezi calc de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau alta metoda, nu o recomand personal, dar oricum o sa ti-o recomande si altii... Resoftarea calculatorului tau + anulare capsa centuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resoftare sau alt calculator de airbag !

 

Sa inteleg ca daca voi cumpara un calculator cu aceeasi serie nu este necesara resoftarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il inlocuiesti cu altul, care este ok - nu este nevoie de resoftare.

 

resoftarea este pentru a sterge data crash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!


Multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca voi cumpara centuri de singuranta cu pretensionare pirotehnica, acestea trebuie sa fie din acelasi kit cu calculatorul de airbag pe care il am eu(sau pe acelasi cod)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!