Jump to content

Vitezometru care oscileaza


SavuAD
 Share

Postare recomandată

Salut, dupa cum spune titlul am o problema la vitezometru. Cand pun masina pe tempomat de exemplu la 60 km/h imi oscileaza vitezometrul sus jos aproximativ un milimetru din ce tin eu minte acum cateva luni nu facea asa. Am citit in aria vw polo ca poate fi mufa de la senzorul de viteza, un gasesc acest senzor la  b6 cu dsg 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de acolo... nu vad profilul, dar daca masina e dupa 2009 cam asa fac toate. Fa o filmare sa vedem daca e ok sau daca e o problema

Viteza o citeste de la senzorii ABS la modelul tau

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si a mea. M-a deranjat putin la inceput dar acum e ok :D  Am intrebat eu pe aria Golf si asa "face" toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la mine. Urmareste drumul lasa acul in pace :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si a mea. M-a deranjat putin la inceput dar acum e ok :D  Am intrebat eu pe aria Golf si asa "face" toate.

 

urat, enervant - mai ales daca stai pe tempomat si vezi cum fluctueaza acul - oricum, asta pana acum am vazut doar la cele cu bordurile albe - Passat B6, CC, Golf 6 - ... la B6 le cu bord albastru, nu am vazut sa faca asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da florin, e passat b6 04.2009 fabricatie. Parca anul trecut nu facea asa sau nu am bagat de seama eu... merci pt. raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe tempomat sta fix, chiar am urmarit asta. Doar cand pun tempomatul off, atunci incepe sa oscileaze exact la fel ca in descriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine oscileaza, fiind din 2006 masina.

 

am observat ca nu oscileaza decat la vitezele la care am tinut mult timp acul pe tempomat (130-140), mai sus sau mai jos nu mai oscileaza. eu am pus acest fapt pe seama uzurii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, oscileaza si la bordurile pe albastru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi aminteste de prima mea masina (dacia break din 96) acest lucru, la fel facea si ea ... numai ca nu avea tempomat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Dacie oscila cam totul. Inclusiv caroseria :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si la mine oscileaza, cand sus cand jos cam juma de milimetru, enervant cand o tii pe pilot, in rest ... drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am exact aceiași problema. Se poate remedia cumva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este un defect...asa lucreaza, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, F l o r i n said:

Nu, nu este un defect...asa lucreaza, din pacate

Merci de răspuns Florin ? se pare ca va trebui sa ma obisnuieac cu el asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

desfaceti senzorii de ABS de la rotile fata si ii curatati! intre senzori si banda magnetica de la rulment s-a depus mizerie.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!