Jump to content

intrebare claxon


codrut mitulescu
 Share

Postare recomandată

codrut mitulescu
salut din nou. vin cu o alta problema. de cand am cumparat golful am avut claxonul pus pe un buton din bord. foarte incomod si nasol de folosit. unul din fostii proprietari a inlocuit bordul cu unul de mk2 (si ii sunt recunoscator ) dar probabil n-a reusit sa conecteze claxonul la butoanele de pe volan. intrbarea mea este poate cineva sa-mi explice cum leg claxonul la loc pe volan? mersi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa ai firul de masa dintre caseta de directie si caroserie, fara el nu va merge claxonul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asigurate ca claxonul    e izolat de masa  ,duci firul  + direct la clanxon ,si firul - merge la coloana directie la volan firul maro ,el da masa la claxon direct pe colona directie ,urmareste sa ai  legatura dintre caseta directie si sasiu cum a spus mai sus,e foarte inportant sa faca contact lamela de alama dintre volan si coloana

Modificat de alex06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

ok, mersi baieti. acum ma duc sa incerc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

am legat minusul la coloana de directie si de cate ori incerc sa pun firul + la +ul bateriei claxoneaza direct, fara sa apas butoanele de pe volan. unde gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iei masa direct - da jos claxonul de pe caroserie - e normal sa claxoneze.

 

masa trebuie sa vina prin contactorii din volan (sa claxoneze la apasare), plus de unde vrei tu - poti direct... sau pe contact - daca vrei sa claxoneze doar pe contact.

 

eventual fa cateva poze si incarca aici, sa vedem ce si cum ai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

am dat jos claxonul de pe caroserie , nu mai face contact cu nici o parte metalica si tot claxoneaza. 

incercarea 2 : am lasat +ul conectat si am dus  masa fix pe firul maro care intra in butucul contactului prin priza aia plata si cand apas pe butoane scoate un sunet slab, aproape inauzibil. ma duc sa fac poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca are masa din firul din coloana... altfel nu are cum sa claxoneze. Poti verifica asta cu un multimetru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

ok , poze :

1 plusul direct de la baterie

2 minusul de pe caseta de directie

3 firul maro din priza unde am legat minusul ultima oara


pai si in cazul asta ce trebuie sa fac?

post-25328-0-84705200-1441712742_thumb.j

post-25328-0-68201500-1441712803_thumb.j

post-25328-0-58559700-1441712859_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca pe maro/albastru nu ai masa acum... daca ai, e normal sa claxoneze permanent....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

Firul maro din poza 3 are o dungulita albastra. Cand apas butoanele tot ce se aude e un sunet slab si scurt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

gata, am rezolvat. am legat plusul direct la claxon si minusul ca in poza 3 si am schimbat si claxonul(am gasit unul intr-o ladita), si acum functioneaza. mersi mult baieti. rog un moderator sa inchida topicul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai citeste odata ceam scris ,nai inteles,firul de masa merge direct  sus la volan, tu prin apasare faci masa ,dar e inportant sa fie masa de la caseta la caroserie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!