Jump to content

Avertizare uzura placute frana [Passat CC]


Bogdan Chis
 Share

Postare recomandată

2 hours ago, Jorjel said:

Ochiometric a cam venit vremea sa schimb placutele de frana pe spate (68.000km). M-am uitat pe ele si au codul exact ca in poza de mai sus postata de colegul @skodita100. Problema e ca nu gasesc la nici un magazin de piesa acest cod oem. Posibil ca intre timp sa se fi schimbat codul si nu se mai produc placute cu acest cod? Are cineva idee care ar fi codul nou echivalent? Masina e cea din semnatura: 170CP, CFGB, tractiune fata.

Ai ca la mine,  eu am pus ATE.

Poti cauta TRW sau ATE "pt numar PR: 1KW"

Daca vrei OEM poti incerca codul 3C0698451E dar intai sa verifici compatibilitatea ca nu stiu sigur de codul asta.

br.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am gasit si eu acel cod intre timp doar ca are F in coada cel gasit de mine. Mai sap sa vad care e cel corect ... cu E sau cu F!

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A folosit cineva noile placute de frana economice? Acele coduri JZW ... ...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca dupa 5000km nu am fost multumit de placutele TRW montate pe spate si de niste neuniformitati aparute pe discuri (in comparatie cu cele de pe fata unde am pus placute OEM si discurile se prezinta foarte bine) am decis sa le inlocuiesc tot cu placute OEM. Initial codul meu oem a fost 3C0 615 415C. Am gasit ca si cod echivalent 3AA 698 451 pe varinta normala si JZW 698 451 G pe varianta economy. Am comandat ambele seturi urmand sa ma decid la livrare pe care il iau. Va atasez mai jos cum arata placutele si ce am gasit in cutii la livrare.

Cutia cu 3AA ... avea in interior placute cu codul 3C0 615 415D fabricate in DE. (275 ron)

Cutia cu JZW ... avea in interior placutele cu acelasi cod ca pe cutie dar fabricate in India. (205 ron)

Vizual placutele cu 3C0 se prezinta net superior celor cu JZW din punct de vedere calitativ. Sunt finisate mai ok la capete, au acea taiatura pe diagonala iar tablitele acelea care vin pe etrier par dintr-un material mai sanatos.

file.htmlfile.htmlfile.htmlfile.html

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut ! Am o problema cu senzorul de avertizare de la plăcute . Îmi apare in bord deși plăcuțele sunt in stare buna . M-am uitat puțin la senzorul de plăcute și am un fir desprins . Am căutat acel senzor și nu găsesc sa-l cumpar

26B01A67-206C-4D4F-BFB2-93B48E7674DD.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul, daca pe el este problema,  se gaseste de cumparat. Se poate repara, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Avertizare uzura placute frana [Passat CC]
  • 1 year later...

Salut! Am montat (la un service) discuri și plăcuțe OEM, dar cele de pe spate scârțâie la oprire (frânare lină). Am trecut din nou pe la ei, le-au curățat, dar scârțâitul au revenit. Mi-au spus ca e posibil sa aiba mai mult fier acum, pentru ca se uzau repede. 

A mai avut cineva problema asta? Ce alternativa as avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu ai, decat sa le schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!