Jump to content

Senzori de parcare Aftermarket pe Passat B5


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Gasisem mai demult un sistem de senzori parcare OEM pentru Passat dar nu m-am miscat destul de repede si i-am pierdut.

Acum caut variante aftermarket, dar cam greu...

 

Am luat un model din China, dar tre sa-i pazesc eu pe ei, nu ei pe mine: http://www.ebay.com/itm/LED-Display-4-Parking-Sensor-Auto-Reverse-Backup-Radar-System-Reversing-Kit-HOT-/360667184489?hash=item53f9707d69

Nu recomand.

 

Vad ca exista niste sisteme produse de SteelMate (modelul M5): http://www.okazii.ro/accesorii-auto/senzori-de-parcare/senzori-parcare-fata-cu-afisaj-m5-si-semnalare-acustica-steelmate-functie-antihook-4-senzori-negri-a175226956

Nu gasesc review-uri. Stie cineva de ei? Merita banii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu ii instalezi un sistem OEM SH ?

 

e adevarat ca nu au decat avertizare sonora (nu ai leduri..... :soothe[1]: ), dar o sa fie mult mai fiabil sistemul, decat chinezariile astea AM.

 

ii poti face diagnoza cu VCDS-ul, s.a.m.d.... si nu e dificil de instalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii tu vreun sistem la pret bun? Ca eu nu.

LED-urile is dispensabile. Pana acum n-am gasit un loc decent pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauti tu pe la dezmembrari si daca vrei iti dau si eu cateva contacte pe PM - am avut, au fost, am montat... daca nu ai zis nimic pana acum - dar iti caut, oricum o sa fie peste cel AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici la dezmembrari nu-s de gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut zilele astea un sistem destul de interesant: suport de numere cu cate 2 senzori pe fiecare latura (latime). O sa fac niste poze cand mai vad masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu. Cunoscatorii spun ca-s praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat de la colegul http://vwforum.ro/user/67963-scott/(desi vad ca acum nu mai are anuntul) si de 3 ani functioneaza impecabil senzorii la 80 lei.Masina nu sta in garaj,nu am probleme cu ei cand e frig,cald sau pe timp ploios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu pe Polo am unii chinezesti licitati acum vreo 2 ani si castigati la 30 de lei. Merg stas, doar uneori in ultimul timp unul da ceva erori, dar la banii astia... La passat am avut OEm luati de la colegul AudiA6TDI (Remus) la pret foarte bun si intradevar detectau si un fir de iarba mai inalt. Poti lua legatura si cu el poate are ceva pe stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300 lei oem sh. Mi se pare exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe Passat niste senzori turcesti, Parkmatic 4105

http://www.parkmatic.ro/Senzor-de-parcare-parkmatic-4105.html

Nu stiu daca e mare diferenta de calitate fata de cei chinezesti dar pot sa spun ca nu am avut vreo problema cu astia (vreo 2 ani, inclusiv vopsiti), vad orice obstacol chiar si bara subtire, etc.

De fapt ce mi-a placut e display-ul care parca se potriveste ceva mai bine cu interiorul de Passat. A, si display pana la 22cm care chiar functioneaza (in Bucuresti este util...). Vad ca exista si variante cu 8 senzori etc daca te intereseaza.

Uite si o poza aproximativa din masina, nu se vede ce e afisat ca lumea dar pozele de pe site sunt reprezentative.

http://vwforum.ro/uploads/monthly_03_2013/post-5658-68385.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300 lei oem sh. Mi se pare exagerat.

 

modul parktronic, 4 senzori, cablaj bara, cablaj interior ... dar totul oem, asa cum iti place tie.

 

mare plus - fiabilitate, calitate si posibilitatea efectuarii de diagnoza cu vcds-ul.... 

 

mai stai si cantareste optiunile - clar kit-urile de 80/100 lei - nu au nicio legatura cu cel OEM.

 

da, sunt ieftine, da - merg... dar atat.

 

acum, este doar alegerea ta, pe ce varianta vrei sa mergi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cauta Cosmine ca eu am gasit la 150 lei OEM sistemul complet senzori,unitate comanda, difuzor inclusiv cablajul de sub mocheta ,deci tot, numai ca nici eu nu i-am montat inca. AM am mai vazut ceva banda care se monteaza sub bara si nu e nevoie de gauri sau alte treburi dar nu stiu cat de fiabil e acest sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 150 e decent. Nu 300.

Cu 300 cumperi 4 senzori oem de BMW E60. Nu pentru un Passat din 2000-2001.

Sistem de-ala cu banda am si eu, dar e o porcarie. La inceput parca mergea binisor, dar dupa un timp s-a prostit de tot. Piuie cred ca si la muste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca ne revenim... :winter: . cauta si nu pune ceva frumos... OEM....  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De-asta cer pareri... deja n-am incredere in aftermarket. Probabil si modelul ce l-am luat eu, in trecut era ok dar deja s-au turcit si chinezii.

Am sistemul acasa frumos in cutie dar mi-e asa... cumva sa-l pun pe masina. Nu-mi inspira incredere dupa cum se misca. Vazand cum se misca sistemul oem pe cealalta masina...

Mai rau, nu vreau sa gauresc bandoul si sa ma trezesc nemultumit. Apoi cam greu si cu montajul unor senzori oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe loganul sotiei un sistem din asta chinezesc montat prin 2007. Merge ca in prima zi si nu o sa credeti daca va spun ca a schimbat doua bari de plastic de la vreo trei bizoni... Senzorii au fost mutati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cosmin 300 lei senzori, cablaj, toate mufele si fusta. Doar fusta OEM e vreo ~200 lei. Deci cred ca e bun pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!