Jump to content

Primul meu Passat B7 cu 170caluti


orio777

Postare recomandată

Salutare, 

 

Dupa multi ani in care am avut mai multe masini Ford (de care am fost foarte multumit) am hotarat ca daca nu pot sa schimb nevasta sau casa  :winter: ,  schimb macar marca. 

 

De doua saptamani am un VW Passat B7 2.0 TDi 170cp DSG  - bluemotion  import din Germania cu 200000km. 

 

Ca dotari are: padele, keyless go, navi mare, senzori de parcare si camera, oglinzi rabatabile (care NU se rabat automat!!! ) , sirocou webasto, parbriz incalzit, scaun incalzit ..... si alte dotari care le aflu pe parcurs. Daca mai avea xenon + trapa era perfecta! 

 

Deschid topicul deoarece am nevoie de ajutor sa cunosc aceasta masina, sunt chestii noi pt mine si poate ma ajutati voi:

  • Am navigatie dar nu am harta Romaniei. Am vazut ca pe net sunt oameni care au DVD-uri cu hartile romaniei. Unde bag acest DVD? Am cautat o magazie de CD-uri dar n-am gasit-o.
  • De cand am achizitionat masina m-am dus la VW sa o verifice. Ei mi-au zis ca are bateria slaba si ca este posibil sa se fi descarcat ca n-a mai circulat masina cateva luni bune si dupa spusele acelui mecanic alterantorul de la bluemotion nu incarca bateria pana la refuz ci o incarca doar cat a consumat. Zgarcit alternatorul asta!!!  Mi se pare o prostie....va rog sa o confirmati daca asa e. El mi-a spus sa incarc bateria si daca tot da rateuri sa o schimb. Aseara am reusit sa incarc bateria de la motor. Dar de dimineata cand tot cotrobaiam dupa acea magazie de CD-uri descopar ca pe spate mai am o baterie. Pentru ce este a2a baterie? 

 

Ma bucur ca am intrat in comunitatea VW!

 

Numai bine!

 

 

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie,si sa o folositi sanatos!

A doua baterie este pentru incalzirea auxiliara(webasto).

Ar fi fost ideal sa o fi luat cu xenon,ajuta enorm noaptea,iar un retrofit ulterior(original,oem) e destul de costisitor,cam 1000eu.

Numai bine!

Link către comentariu

Pune niste poze, in special cu interiorul sa vedem ce radio cd ai. Magazia probabil este incorporata in player.

Link către comentariu

Salut si bine ai venit pe forum.

 

Poate ar fi momentul sa afli ca aici exista si niste reguli care trebuie respectate OBLIGATORIU, nu OPTIONAL.

Pe pagina principala scrie mare de tot:

Masina mea

In aria "Masina mea" este permisa:
- prezentarea DOAR a masinilor din gama VAG;
- discutarea aspectelor legate de tuning vizual si tehnic.
Sunt strict interzise discutiile referitoare la problemele tehnice.

Link către comentariu

Salut si bine ai venit pe forum.

 

Poate ar fi momentul sa afli ca aici exista si niste reguli care trebuie respectate OBLIGATORIU, nu OPTIONAL.

Pe pagina principala scrie mare de tot:

Masina mea

In aria "Masina mea" este permisa:

- prezentarea DOAR a masinilor din gama VAG;

- discutarea aspectelor legate de tuning vizual si tehnic. Sunt strict interzise discutiile referitoare la problemele tehnice.

Am citit Reguliele dar am vrut sa deschid un topic la probleme B7 si nu m-a lasat. 

 

Am stat cateva zile si m-am gandit unde as putea sa postez problemele. Si singurul loc unde am putut deschid eun topic a fost la "Masina MEA". Culmea! 

 

Daca esti dragut imi poti indica unde imi este permis sa pun intrebari si o sa fac acest lucru cu mare placere. 

 

@blacka : O sa fac o poza un pic mai tarziu. 

Link către comentariu

Daca le citeai intr-adevar, aflai ca:

 

Art.15.

Butoanele Reply si Quote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal, iar in cazul repetarii cu warning;

 

- «Membru Primul Pas» - este perioada in care un utilizator se considera in etapa «de proba». Se urmareste evolutia acestuia si i se poate retrage oricand dreptul de membru vwForum. In aceasta perioada nu este permisa postarea anunturilor de vanzare si nu are posibilitatea de deschidere de topic/thread nou in aproape nici o arie a forumului (face exceptie aria "Masina mea"). Membrii din aceasta categorie nu au acces in anumite sectiuni ale forumului care sunt rezervate doar membrilor. Vanarea de posturi in scopul obtinerii unui alt statut de membru se sanctioneaza cu warning.

 

Foarte mare parte din raspunsurile la problemele tale le gasesti cautand AICI.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!