Jump to content

Prindere cleme evacuare Golf mk2


andi_cimpean
 Share

Postare recomandată

Mi-am schimbat recent cutia şi am fost nevoit să dau motorul jos.

Ca să dau motorul jos, a trebuit să desfac şi evacuarea, mai precis, să dau clemele jos de pe saxofon.

De dat jos, s-au dat cum s-au dat, dar de pus înapoi, garantat nu am nicio şansă,

decât dacă aş avea acelaşi cleştele pe care l-au avut şi nemţii când au pus asemenea drăcovenii pe post de şuruburi.

Aceleaşi cleme au fost puse şi pe T4, dar acolo ai loc să te desfăşori, să te strofoci. La G2, nu ai loc deloc.

 

Ceva idei?

post-109581-0-23899600-1437542890_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie o surubelnita foarte puternica si multa rabdare. Eu asa am reusit. Prinzi clema jos si apoi cu surubelnita prin gaura de sus a clemei o sa reusesti sa il fortezi la locul ei. Una o sa intre mai usor, dar cu cealalta o sa te chinuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îi dau temă de lucru lui tata şi m-am gândit la nişte cleme în genul presei de arcuri.

Alea sunt inuman de montat. Din cauza vârstei, uzurii, ş.a.m.d., o ureche d-aia s-a

spart când am încercat să bag şurubelniţa şi s-o tensionez un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cu doua curele de transmisie care le sacrifici... pui clema sus si tragi cu cureaua pana ajunge la locul ei clema. apoi, evident, cureaua se taie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SDV-ul original pentru montare cleme are forma unui trapez. Nu stiu acum ce numar are, dar se foloseste astfel: pui clema pe menghina si bati respectivul trapez prin clema. Laturile fiind inclinate, clema se destinde. Dupa ce ai fixat-o la locul ei, misti de SDV stg-dr si usor-usor iese, ramanand clema la locul ei. Daca nu te grabesti iti spun maine codul.... SDV-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalos, nu mă grăbesc. Mk2-ul nu este maşină de zi cu zi. Stă liniştită în garaj.

Aştept codul şi poate găsesc piesa respectivă. Faza este că mi-ar trebui şi o clemă

pentru că uneia i s-a rupt o latură d-aia cu gaura de prindere a SDV-ului de care vorbeşti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salot pot sa-ti dau sdv original cu imprumut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum arata scula aia? Aveti o poza informativa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru clemele alea nu ai nevoie decat de cate de un colier de tip U pt fiecare.

 

 

 

Cum procedezi:

1. Desfaci piulitele colierelor

2. Le montezi in asa fel in cat piulita sa fie dedesubt, nu deasupra, pentru ca colierele sa impinga catre exterior, nu sa stranga catre interior

3. Le desfaci cat sa stea fixe in clemele de prindere de la esapament

4. Invarti piulitele in asa fel in cat colierele sa desparta varfurile clemelor.

5. Montezi clemele simplu cu mana si desfaci colierele.

post-13595-0-14619600-1437654771_thumb.p

Modificat de Alex_YUM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi dacă o clemă d-aia mi s-a rupt chiar la partea cu gaura, ce fac?

Unde naibii mai găsesc aşa ceva? M-am uitat pe internet şi-s cam foarte rare.

 

Colierul ăla este făcut de tine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat clemele de pe autokarma.ro cu vreo 20 ron bucata. Iar colierul este un amarat de colier de evacuare de 5 lei. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe autokarma am găsit doar la set, cu tot cu acel colier de etanşare la 59 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sdv-ul este asta: https://vw.snapon.com/SpecialToolsDetail.aspx?itemid=4300011

 poze in actiune aici: http://s779.photobucket.com/user/Stefanuca_Catalin/library/golf%202/sdv%20pentru%20cleme%20esapament?sort=3&page=1&postlogin=true

 

daca nu gasesti clema mai "aproape" de tine... iti donez eu una, doar platesti transportul.....

Modificat de catalos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şmecherie treaba cu SDV-ul. Nu aş putea confecţiona piesa?

Ai putea să-mi dau nişte dimensiuni ale sale?

Aş avea două variante. A ta sau a lui Alex_YUM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a confecţionat tata un sdv artizanal şi am reuşit să bag clemele.

Tâmpită idee au avut nemţii ăia cu astfel de prindere, dar na, e bine şi aşa.

 

Mulţumesc pentru idei. Se poate închide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Spiridusulverde

Si eu am avut de furca cu asa ceva, am reusit cu surubelnita cum scrie chiar sus.

Modificat de Spiridusulverde
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu SDV-ul am reuşit. Este locul mult prea îngust pentru a folosi o şurubelniţă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

visan catalin

Merge cu șurubelnița foarte bine, dacă o ai pe cea potrivită la lungime și grosime. Prima dată mi-a fost foarte greu, mai ales la cea din spre distribuție, cealaltă e floare la ureche. Ulterior când am mai fost nevoit să prind acele cleme, am reușit mult mai repede. Acea piesă am s-o copiez când voi ajunge acasă. Mulțumesc celui care a postat poza cu ea. Sper să nu fiu acuzat de plagiat.

Modificat de visan catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai cum să fii acuzat de plagiat, asta doar dacă nu ne dă VAG în judecată. :))

Ai să vezi că odată ajutat de piesa aia, altfel decurge instalarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

visan catalin

Da, da, bine zis! Mă rog Domnului să nu se întâmple asta. Am să-i dau câteva găuri pentru a o ușura, dar și pentru a nu fi acuzat de VAG că am copiat-o 100% :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drepturile de autor pentru sdv, nu ma intereseaza, dar drepturile de fotograf in actiune, se platesc cu bere... :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!