Jump to content

Polo 6C - GTI


Centaurus

Postare recomandată

Parerea mea este sa nu te grabesti cu anvelopele de iarna, o sa le iei acum cu un DOT de prin ianuarie-februarie si cine stie cum au fost depozitate.

Mai bine le iei din noiembrie in colo, o sa le iei aproape noi cu un dot din septembrie-octombrie plus ca mare diferenta nu o sa vezi fata de acum si poate atunci prinzi si o oferta buna.

Link către comentariu

+1 TazMann

 

Recomand si www.anvelope1.com . Daca ai firma (tu, un priente ceva) inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari, le cumperi fara TVA.

Link către comentariu
  • 6 months later...

Salutare,

Ceva vesti despre masina?Cum se comporta motorul? Consum? Locurile din dreapta si stanga(spate) sunt ok?

Multumesc.

Link către comentariu

Masina se comporta ok, nu am mers mult pe perioada iernii (am putini km - in jur de 4000 km). Consum mediu este undeva la 8.5%, la un stil de mers sportiv preponderent extra-urban. Locurile din spate sunt ok, sotia si copilul stau destul de confortabil, mai bine decat in seria 1 de la bmw (F20). Singurul lucru deranjant este zgomotul produs de niste plastice la interior. Masina este fun to drive.

Link către comentariu

Multumesc pentru informatii. 

Cand mai ai timp si chef(si daca vrei) sa mai postezi detalii despre cum se comporta masina. Sunt interesat de acest model.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salut Centaurus,

In primul rand felicitari pentru masina si cat mai multi km fara incidente.

Sunt si eu de aceasta masina si as fi interesat de mai multe detalii.

Am inteles ca ai si copil, iar sotia ta sta in spate cu acesta si nu i se pare stramt spatiul.

Din cate am citit in topicul tau si in cel in care ai facut "versus", ai o experienta mai buna.

Eu sunt in dubii daca sa aleg acest model sau Golf 6 GTI. Regreti ca nu ai ales Golf, pentru spatiu si diferenta de putere de 19 cp.

Eu mi-as fi dorit cutia dsg, dar multa lume nu o recomanda, probabil voi renunta la idee.

Am citit ca esti multumit de frane. Ce tip de discuri ai fata si spate.

Am vazut ca spuneai ca au inceput sa se auda niste plastice, calitatea interiorului este mult mai jos fata de Golf?

Imi poti spune care este si consumul urban (stiu ca nu conteaza la o astfel de masina, pentru ca nu o achizitionezi pentru consum). Ai facut vreo revizie pana acum, daca da cat te-a costat (banuiesc ca la Porsche), cat are garantie masina?

 

AlexB

Link către comentariu

Salut !

Multumesc pentru urari.

Sa-ti raspund punctual:

1. Am vrut masina noua iar diferenta pana la un golf 7 gti echipat similar era cam de 9.000 Euro - mult prea mult (un golf 6 gti nu am luat in calcul - masina second);

2. Franele sunt chiar ok pentru dimensiunile ei si pentru o utilizare medie (nu stiu exact ce dimensiuni au);

3. Calitatea interiorului este sub golf (pe la usi se aud zgomotele respective);

4. Consum urban intre 11 si 17 in functie de aglomeratie (17 am vazut pe o distanta foarte scurta - medie 2km/h);

5. Revizie nu am facut deoarece am 7 luni si 4500 km (masina are garantie 4 ani).

Link către comentariu

1. Acum inteleg ca iti doreai masina noua, dar banuiesc ca ai prieteni cu Golf 6 GTI; sunt diferenta de tinuta de drum mari fata de Polo 6C GTI?

3. Calitatea interiorului este sub Golf cu mult sau suficent cat sa justifice cei 9.000 EURO :)?

6. Ai facut cumva un test cu un Polo din reprezentanta sau in ce fel ai ales-o si care a fost argumentul care te-a facut sa mergi spre aceasta masina?

Link către comentariu

1. Chiar daca nu are punte spate independenta polo sta foarte bine pe curbe. Daca as merge pe circuit sunt sigur ca as scoate un timp mai bun cu un golf 6 gti, dar diferentele eu zic ca sunt minime (vorbim de masini stock cu transmisie manuala);

2. Calitatea la polo la interior este ok, diferenta de 9.000 fata de golf se justifica prin spatiu mai mare, punte spate independenta, optiuni care nu exista la polo, etc.

3. Nu am facut test, am ales masina strict pentru nevoile mele, o masina usor de strecurat in traficul din Bucuresti, dar care sa-mi ofere si ceva adrenalina pe w-d (in fiecare w-d plec in provincie). Ca masina de familie mai avem o skoda octavia III 1.4 TSI 150Cp de care suntem foarte multumiti.

Link către comentariu

Deci ti-ai luat o "jucarie" ! Super ! Imi place cum gandesti :)

Iti urez sa te folosesti de ea fara nici o neplacere.

Link către comentariu

Indubitabil ce bine poate sa arate, cat si interiorul nou ii ofera un aer placut si fresh :)
AMR maxim 6 luni si va ajunge si la mine o benzinara, iar al tau model de GTI este pe linia de finalisti ^^

Link către comentariu

Va multumesc pentru aprecieri. La mine "batalia" finala s-a dat intre polo si renault clio rs. A castigat polo deoarece are cutie manuala si o calitate mai buna a interiorului (la exterior clio rs arata mult mai agresiv).

Link către comentariu
  • 8 months later...

De ce n-ai optat pt DSG? Am eu una similara, doar ca e motorul de 180cp. Chiar trebuie automata la motorizarea asta sincer,in fine e problema ta ce ai ales.

Link către comentariu

Iti urez bafta cu motorul 1.4TSI de 180 cp si DSG7.. Poti sa-i faci un topic si ei.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!