Jump to content

Manerele de Mk1 si Mk2


Golfuletz
 Share

Postare recomandată

s-a rupt sistemul de prindere al manerului? (de usa)

le detest. au o placuta care apasa pe sistemul de deblocare ....placuta aia e o tabla indoita care dupa ce ca se uzeaza de la frecare...si se subtiaza ca si asa are numa 2mm....pe deasupra se mai si indoaie.

colac peste pupaza...cand incerci sa o indrepti sa obtii o deschidere buna....risti sa o rupi ca e destul de casanta. care e problema...nu numai piesa aia se uzeaza. si la incuietoare sunt piese uzate care au joc acolo...si care necesita ajustari.

am vazut la varu miu cum ar trebui sa se deschida fiecare usa...daca s-ar deschide si la mine la fel...nu mi-ar mai trebui altceva. :P

daca are uzura mare...sau e indoita suficient...atunci nu mai apasa una pe cealalta si scapa pe langa...asa am patit la usa dreata spate. si m-am agitat...pana am rupt tot manerul de nervi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Golfuletz

    22

  • cristivw

    17

  • Raf

    15

  • armando

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, manerele de g2 sunt cu multe probleme :P

la mine s-a rupt una din cele 2 prinderi de pe usa..

horry, uite o poza, poate te ajuta cu ceva - maneru se desface prin desurubarea celor doua suruburi (1 si 2)!

sper sa o rezolvi repede si usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe vwvortex un topic pe tema asta si era si cu poze..cu lamela aia care apasa si trebuie indoita la loc...

acolo in schita mai trebuia incercuit ceva...lamela care este apasata de la iala de pe usa...lamela aia trebuie indoita in sus...pe cand asta de la maner in jos....

si atentie mare la indoire. cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi! am gasit si eu in cartea aia hannes poze si detalii cu sistemul... o sa demontez pe acolo dupamasa sa vad ce s-a intamplat..... mersi oricum

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, ti-a sarit doar clema aia care transmite miscarea de la maner la parghia din portiera care deschide usa :P no problem, se face usor :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz, sa ne spui daca mai e de actualitate chestia cu comanda la manere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz, sa ne spui daca mai e de actualitate chestia cu comanda la manere...

pai comanda e data dupa cat stiu eu...acuma intervine rabdarea...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, ti-a sarit doar clema aia care transmite miscarea de la maner la parghia din portiera care deschide usa ;) no problem, se face usor :D

am fost ocupat, numa azi m-am uitat...s-a rupt o kestie pe acolo...da se rezolva, mi-a promis cineva ca imi da un mecanism complet :(

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Evident ca am ramas si eu cu minerul in mina, prin urmare a trebuit sa incerc divers solutii.

Pina la urma am reusit sa repar minerul astfel:

Sa demontat minerul inclusiv bucata de metal rupta.

Sa curatat partea de metal rupta si partea ramasa de metal din miner cu solvent respectiv acetona.

Cu un adeziv puternic gen picatura sau superglue iar daca ai bani poti folosi un adeziv care lipeste metalul bicomponent(dar nu gen Poxipol) seamana la culoare cu siliconul si trece la iesire din tub in zigzag prin canale.

Torni adeziv atiti pe partile rupte cit si pe plasticul negru de protectie si devin un corp comun zic eu mai rezistent.

Astepti zece minute sa se usuce chestia aia si o montezi.

Atentie la garnitura de cauciuc intre miner si usa.Se stringe usor initial ca sa vezi cum stau suruburile de stringere sa nu forteze si apoi il stringi.Nu la maxim ci cit tine surubelnita la mina.

Eu am facut asa la usi si la un set de rezerva si nu mai am probleme desi usa din dreapata e permanent trintita de diversele persoane care se urca in masina.

Bafta si atentie in trafic,un politist ne asteapta dupa colt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

se mai fac comenzi? sau are cineva de vanzare un set de manere pt 4 usi mk3 style?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fii interesat de comanda mk 3 style pentru 4 usi

si chiar o fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 iunie 2006 - e ultimu post activ .... deci topicu asta e ca si inchis...nu se mai comanda....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am o mica intrebare daca ma poate ajuta cineva , manerul de la usa pasagerului ... nu mai functioneaza cum trebuir :study: se inchide destul de greu, daca nu impingi cu forta nu se inchide de tot (si urasc sa imi tranteasca cineva usile la masina ) si cand incerci sa deschizi usa ... nu prea reusesti numai a doua sau a treea incercare, pur si simplu nu vrea ! tragi de maner si nu se intampla nimic ! Il schimb , poate fi reparat , ce sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

venom e posibil sa avem aceeasi buba. eu am probleme cu usa de la sofer. trebuie mai trantia ca nu prinde din prima si am riscu sa se deschida pur si simplu din mers :blah_: de aceea primul lucru care il fac cand ma urc in masina nu este centura, ci blocarea usii :D m`am gandit sa schimb inchiderea cu totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati incercat sa dati jos incuietoarea si sa curatati si dati cu spray pentru mecanisme? la mine se deschidea foarte greu, chiar am rupt clanta apasand tare ca sa deschid...... am dat jos, curatat, dat cu spray cu ulei si acum nu mai face figuri.

Schema mecanismelor si modul de demontare:

post-51389-1257313331_thumb.jpg

Modificat de zaytsuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc zaytsuca voi incerca sa curat si daca tot imi face acea problema cred ca imi schimb mecanismul care se prinde de butuc. acolo cred ca e bubita mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati incercat sa dati jos incuietoarea si sa curatati si dati cu spray pentru mecanisme? la mine se deschidea foarte greu, chiar am rupt clanta apasand tare ca sa deschid...... am dat jos, curatat, dat cu spray cu ulei si acum nu mai face figuri.

Schema mecanismelor si modul de demontare:

da , are dreptate,demontati atat manerul cat si broasca(yala) de la usa , curatati bine totul eventual cu diluant si apoi dati cu spray pt mecanisme sau picurati ulei pe piesele care se misca.nu pune-ti ulei mult deoarece in timp se depune praf si mecanismul incepe sa functioneze prost din nou.

p.s. manerele noi aftermarket nu sunt deloc mai bune ca cele originale!!!

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspnsuri si de schema ! trebuie sa ma apuc de treaba sa rezolv si problema asta si incet incet se micsoreaza lista cu probleme ale masinii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am inlocuit toate manerele,nu sunt mai bune dar iti faci treaba cu ele ,adica arata bine si functioneaza oricum originale nu ne permitem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se rupe ebonita aia sau ce dracu e materialul ala care tine manerul de usa la surubul care se prinde in interiorul usi.

In fine am incercat sa lipesc acel material cu tot felul de adezivi: pacatura, pozipol, silicon,etc nu tine.

Cu inghetatul nu am probleme ca stropesc cu WD 40 broasca si unde intra cheia in broasca, chiar in interiorul ei bag tubuletul de la spray.

Daca nu aveti WD 40, puteti pune intr-un bidon cu pulverizator o solutie formata din o treime ulei si doua treimi benzina, care se agita bine la fiecare utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut oameni buni eu sunt nou pe acest forum !

am portiera sofer blocata nu se deschide,inainte se deschidea din masina de azi nici asa, ieri a mers azi.....nu,am probleme la maner e rupta chestia aia care actioneaza broasca si asa deschideam de pe inerior cum pot sa deschid usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi poate nu ai tras suficient de tija de blocare a usii. In mod normal nu prea are voie sa nu se mai deschida din interior, decat daca respectiva tija este actionata. Daca nu reusesti... e grav.

Ai 2 variante de a ajunge la mecanismul usii:

1. Trebuie fortata (si rupta) fata de portiera, pentru a ajunge la mecanismul usii din interior;

2. Rupe manerul exterior si ajungi la comenzile usii din partea exterioara.

oricum.... bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ce sa zic ......ieri a functionat perfect doar ca deschideam pe dinauntrul masinii,ridicam tamburusul si apoi trageam de clapeta si se deschidea foarte foarte usor iar azi cand am vrut sa deechid usa nu a mai mers , pe dinafara se poate descuia incuia deci se ridica si se lasa butonul la constanta nu au fost minus grade ziua noapte nu stiu dar ziua nu a fost frig dar se poate sa fi facut priza? ca daca trag de clapeta interioara se misca si tamburusul de deblocare MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata problema rezolvata la maner.....usa era blocata si nu se deschidea nici de afara nici din interior asa ca erau 2 solutii ....sa stric fata de usa sau sa stric manerul exterior..asa ca daca tot era stricat manerul exterior am tras pana a cedat si gata usa e deschisa ....cost maner nou 23 lei fara butuc si cu butuc 26 lei

MUTUMESC PENTRU AJUTOR!!

aha am intels ca manerele sun tare proaste asa ca luni ma duc la strungar sa faca piesa respectiva din alt material

Modificat de wgolf2_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne zici si noua daca ai reusit sa inlocui acel metal casant din maner care se rupe cu un alt material, eventual ne pui poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!