Jump to content

Manerele de Mk1 si Mk2


Golfuletz
 Share

Postare recomandată

M-am gandit ca ar fi util sa deschid un astfel de topic avand in vedere ca aceste manere sau clantze de usi ale iubitei noastre masini sunt un binecunoscut punct slab. Daca ai ghinionul sa ti se duca vreuna (in special cele de pe partea soferului) vei constata ca sunt foarte vanate in SH-uri. Asa am patzit si eu pana intr-o zi cand, dupa ce am gasit una pentru usa soferului, vanzatorul de shroturi mi-a cerut fara nici o jena 600.000 lei. Indignat, mi-am zis ca e mai bine sa cumpar una noua, chiar daca ar fi mai scumpa. Surpriza a fost cand am descoperit ca de fapt una noua este mult mai ieftina...in jurul a o suta si ceva de mii de lei!!! Am cumparat bucuros :)...ca apoi sa descopar in primul rand ca sunt putin diferite de cele originale(se adpteaza cu putina rupere de muschi), iar in al doilea, ca nu tzin din cauza ca sunt facute din materiale de cea mai proasta calitate.

Ideea acestui topic ar fi sa se vina cu alternative la manerele originale sau cel putin cu solutii de restaurare a celor originale. Ca alternative din cate stiu eu pana acum sunt cele de Mk3 si cele de Audi 80(doar ca acestea necesita si o interventie mai serioasa a tinichigiului).

Stie cineva ce modificari trebuie facute pentru cele de Mk3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Golfuletz

    22

  • cristivw

    17

  • Raf

    15

  • armando

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

exista pe ebay (se pot aduce prin codatel ) clante de G2/Jetta pentru modelul din China ....care sunt exct MK3 style . Costa din cate am vazut ceva de genul 20 $ perechea +taxe ...deci banuiesc ca vreo 35 de dolari (2 buc ) . Nu mi se pare prea mult , avand in vedere ca nu necesita nici o modificare .

Modificat de Serhio24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am avut mk2 m-am interesat si eu de treaba asta si am vrut sa pun si eu manere de mk3, in special ca si aveam unu acasa! Nu am reusit :) si am mai vorbit cu cineva care a incercat si mi-a spus ca nu merge din cauza ca sistemul de la mk3 trage pe orizontala iar cel de mk2 impinge in jos. Deci asa nu merge dar m-am gandit ca daca pui tot sistemul de mk3 ar trebui sa mearga...dar eu am renuntat si am cumparat un mk3 cu tot :D :D

P.S. Stiti care mai e problema la manerele de mk2?

Raspuns: daca intra zapada acolo nu prea mai poti sa deschizi usa...am patit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni...eu am cumparat manere noi noutze(2 bucati)...500.000 ...cu chei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni...eu am cumparat manere noi noutze(2 bucati)...500.000 ...cu chei....

@sharky...daca citeai mai sus vedeai ca si eu am gasit ieftine noi noutze ,180.000 cu tot cu butuc, doua chei, ornament din plastic si cromat. Ideea ii ca sunt foarte foarte slabe...nu stiu de cand le-ai luat tu dar la mine nu au tinut mai mult de 7 luni. OK...s-ar putea spune ca nu conteaza la banii astia...insa eu nu vreau ca la fiecare 7 luni sa raman fara maner pe cine stie unde si sa rada carcotasii cum intru pe cealalta parte ! :)

Are cineva montate manere de Audi 80 (butoias)? Cred ca sunt cele mai practice...si cele mai frumoase pentru cei ce vor shaved style...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz, chiar daca iti cumperi noi, (pt ca si eu am facut asa) ele sunt facute in Italia, adica sunt extrem de proaste, acel asa zis "fier" din clanta, dintele ala din clantza care apasa in jos, eu il strambam cu degetul ca sa-l tot readuc in pozitia initiala, mereu se stramba, si nu mai deschidea. Si am gasit o clantza, e drept numai pt partea soferului, dar e nemtzeasca, este o diferenta incredibila :) Ia-ti d-alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi s-a rupt un maner. sunt din antimoniu si din natura lor sunt proaste. aici s-a cam facut neamtzu de kko. si eu am fost la dezmembrari si mi s-a cerut 500.000 pe un maner si am gasit nou cu 200.000. am luat nou. sincer nu vad diferentza intre unu nou si unu "original" pt ca este acelasi material.

ambro: ala nemtzesc de care zici tu nu tot din antimoniu e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar azi am avut o noua problema :D, cand am incercat sa deschid usa soferului cheia mi s-a tot rasucit. A trebuit sa desfac manerul ca sa pot sa scot cheia din butuc :D :)

Referitor la provenienta celor noi, cei de unde le-am cumparat sustin sus si tare ca cele pe care le-am cumparat sunt din Germania...hmmm...ce sa zic...oricum ideea ii ca si cele originale nu sunt fiabile! Eu cel putin cred ca o sa ma duc pe sfatul lui @Serhio si-am sa-mi cumpar o pereche de Mk3 style...iar cele din spate SHAVED (mama lor de clantze) :P :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar azi am avut o noua problema :(, cand am incercat sa deschid usa soferului cheia mi s-a tot rasucit. A trebuit sa desfac manerul ca sa pot sa scot cheia din butuc :o :offtopic:

Referitor la provenienta celor noi, cei de unde le-am cumparat sustin sus si tare ca cele pe care le-am cumparat sunt din Germania...hmmm...ce sa zic...oricum ideea ii ca si cele originale nu sunt fiabile! Eu cel putin cred ca o sa ma duc pe sfatul lui @Serhio si-am sa-mi cumpar o pereche de Mk3 style...iar cele din spate SHAVED (mama lor de clantze) :o :o

luam impreuna ! 4 seturi ? iesim mai eftin ....eu zic ca e o solutie buna pentru mk2 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ambele sunt din antimoniu, atunci de ce clantza italieneasca o strambam cu mana, si cea nemtzeasca nu merge nici cu patentu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golfuletz, de unde ti-ai luat tu manerele alea noi? Vreau si eu sa imi iau si nu mai gasesc. Adica stiu ca sunt proaste, dar nu gasesc maner de dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizavi de fabrica timpuri noi e un magazin de piese auto pe un colt de bloc la parter, sau pe mihai bravu la magazinele acelea pe shirul cu dezmembrarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golfuletz, de unde ti-ai luat tu manerele alea noi? Vreau si eu sa imi iau si nu mai gasesc. Adica stiu ca sunt proaste, dar nu gasesc maner de dreapta.

...pai daca ambro stie unde se gasesc mai bune incearca acolo...eu le-am luat de la UNIX (din Cluj). Nu stiu exact daca au sediu in Bucuresti...am dat si numarul lor de tel la topicul "Piese de schimb". Totusi eu nu ti le recomand doar daca nu gasesti in alta parte :D

@Serhio...it's on. Vorbim saptamana asta si ne intelegem :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfulet, ai incercat in Piata la cei care dezmembreaza golfuri? Eventual iti recomand unul care avea un golf aproape golit prin interior, dar manerele de la usi erau la locul lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit si eu un maner de usa spate.....si am avut de ales intre un maner sh (mai scump) si unul nou (mai ieftin). Bineinteles ca l-am preferat pe cel nou....dar a trebuit sa ii pun 2 garnituri ca sa se potriveasca la gauri. In rest e identic....inca nu am apucat sa-i testez rezistenta....desi au trecut cateva luni....inca rezista. Dar incep sa-i inteleg pe cei care vand piese sh si care cer uneori mai mult decat o piesa noua....stiu ei ce stiu!!! :)

Oricum.....asta (manerele de usi) e unul din punctele slabe la golf 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat si manerul si broasca din usa in iarna si nu mai am nici o problema... ambele sunt febi din pacate, sa vad cat ma tin acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luam impreuna ! 4 seturi ? iesim mai eftin ....eu zic ca e o solutie buna pentru mk2 .

As fi si eu interesat pt. jetta din semnatura, problema e ca sunt din cluj, dar cred ca putem rezolva cumva cu $ si asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi si eu interesat pt. jetta din semnatura, problema e ca sunt din cluj, dar cred ca putem rezolva cumva cu $ si asa

....pai si eu si serhio suntem din Cluj :D ;)

80% ca am sa aduc eu manere Mk3 style...pretul inca nu-l spun pentru ca nu stiu cat ma costa transportul...cine doreste sa spuna sa stiu cam cate sa comand ;)

Modificat de Golfuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz..poti sa pui niste poze cu astfel de manere? ca poate lumea ar vrea, dar nu stie cum sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa revin...este 100% ca am sa aduc aceste manere :)...preturile vor fi rezonabile (inca nu pot spune cat exact pentru ca inca le negociez transportul). Se adapteaza perfect la sistemul original si se potrivesc la Mk1, Mk2, Scirocco, Jetta, Passat, iar butucul original se potriveste perfect in cele noi! Cum am mai spus, in principiu, cine ar mai dori sa spuna doar in ideea de a stii cate sa aduc! Pot sa aduc si Audi style pentru cine doreste...atasez poze cu ambele:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa revin...este 100% ca am nevoie si eu de un set de manere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prezent! cumpara si constanta garantat! adica eu as dori sigur, bineinteles, daca se poate. si mai am destui amatori pe aici.

de trimis, se pot trimite prin posta, si banii ii puteti primi ramburs. acum imi cer scuze daca am intervenit aiurea, chiar as dori, si nu stiu unde sa gasesc... m-am chinuit cu o mie de inginerii la manere de cand am luat masina, deoarece chiar si cele noi, cumparate din magazin, nu tin deloc...

v-as fi recunoscator, macar pt. 1 set, pt. ca oricum trebuie sa vopsesc masina... si... ar fi chiar excelent.

multumesc si imi cer scuze daca am deranjat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt seturi doar de 4 usi? Eu am cu 2! As vrea si eu 2 manere cu gaura de butuc!

OT sau nu: mai vreau butonul de la haion!!! De un an merg cu o sarma in loc de buton!

Astept cu interes oferta

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 2 usi numai dar m-am uitat pe e-bay si nu am vazut numai seturi cu 4; dar ce conteaza, mai bine decat invers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!