Jump to content

Celebra "placa" - hayon


cristivw
 Share

Postare recomandată

Hehe, eu mi-am rezolvat problema cu placa, dupa multe ore de munca am confectionat una "la fel cu originalul" adica, dimensiuni, prinderi. Se poate ridica odata cu haionul, arata bine (zic eu), este foarte solida si nici nu bangane. Poze cu cea noua si cea veche, fata si verso.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ti-ai facut-o, ne poti spune si noua din ce material este, cat a costat, stii tu, chestii inutile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine unul nu m-a costat nimic, am facut-o cu ce am gasit prin garaj :) . Placa am taiat-o cu pendularul dintr-um placaj destul de gros, cam 10 mm grosime, am luat un fier (cel cu "balamale") de la un acoperitor de portbagaj de dacia super nova (la prinderea dinspre banchete au cam aceeeasi lungime), l-am prins cu "puricei", si am mochetat-o cu o mocheta pe care am gasit-o tot prin garaj. Am stat vreo 2 zile pe ea.

A, si daca tot m-am apucat de portbagaj, am mai facut o imbunatatire, am taiat un placaj de vreo 4 mm si l-am pus jos sub mocheta, arata urat cu mocheta mulata pe profilul rotii de rezerva.

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa raspuns mai merge.

O intrebare am: acum ca ti-ai pus placaj in loc de cartonul presat original, placa nu este mai grea si o sa solicite telescoapele de la hayon? Iar daca m-ai pui si vreo doua ligheane...

Oricum, bafta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca stresul asupra amortizoarelor e prea mare. Sincer, mi-a trecut in cap sa pun si boxe pe el, dar m-am razgandit, o sa le fac incinte acustice care sa flancheze subwoofer-ul cubic din portbagaj, dar asta e o alta poveste despre care o sa povestesc atunci cand o fii gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

:vaidecapulmeu: :ceuameni: salutare.Imi pare rau ca postez tocmai acum, dar acum am "descoperit"acest forum.eu am montat o bucata de cornier de aluminiu pe pertea interioara a placajului original, prinsa cu surubele si pe o margine si pe cealata si-mi sustine cu fermitate cele doua difuzoare! pt. eliminarea "zornaitului am aplicat doua puncte de silicon pe marginile de sprijin(fiind si mai uzate) si am rezolvat problemele.Haionul imi mai cade cateodata in cap, dar , numai cand este rece afara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la partea cu cazutul haionului in cap, o chestie care se poate face e indoirea amortizoarelor putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,si eu tot cu un prolfil din aluminiu am rezolvat problema.Este excelent. Nu i-a crescut nici greutatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual se poate da o gaura prin telescop si se introduce un cui la "nevoie"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ma ca is doar 80 ron setul de telescoape noi. si merita ! ridici putin de haion si restul distantei o rezolva telescoapele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un prieten care a facut refacut aceasta placa si a iesit perfect, iar in curand o sa fac si eu chestia asta.

Numai ca el a fixato foarte ingenios in balamale astfel:

a sectionat placa undeva mai aproape de bancheta spate, unde a si fixato, iar placa propriu zisa a prinso

in balamale de partea sectionata. Astfel fixata haionul o poate ridica fara mare greutate(bineinteles cu tot cu difuzoare).

Momentan nu am nici o poza, dar chiar o sa fac rost de una in curand, pt ca arata fiarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!