Jump to content

Celebra "placa" - hayon


cristivw
 Share

Postare recomandată

salutare... e ceva ce ma intriga. placa mea este rupta pana la jumate, curbata, si arata oribil. clar ca trebuie s-o inlocuiesc. intrebarea mea este... sunt membri care si-au facut alta, din lemn + mochetat, astfel incat sa tina niste boxe? eu unul am o pereche de pioneer TS-A6910 de montat. placa originala chiar ca nu ar tine. totusi, daca imi fac una la comanda, as dori sa-mi iasa cat mai aproape de cea originala... si mocheta la fel. dar sa fie totusi mai rigida, incat sa poata sustine boxele.

asadar, ati mai facut asa ceva? ce dimensiuni, ce forma, cum ati facut acele buze din fata si din spate, ce tip de mocheta, de unde a fost luata etc.

multumesc

ps> puneti si poze, ca sa-si faca lumea o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei una bucata placaj mai gros, faci masuratorile placii originale, semnezi pe placaj, il tai, de pe placa originala demontezi alea pe care se roteste cand ridici hayonul cu tot cu ea, masori diametrul difuzoarelor, marchezi pe placaj, tai si gaurile pt ele.

mergi la un magazin de mochete, si iti cumperi o bucata de mocheta neagra sau gri depinde cum ai in masina, pui mocheta peste placajul pregatit, si o tai putin mai lunga.

iei o cutie de prenandez (sau cum ii zice), pui pe placaj, pui mocheta peste si presezi cu ceva timp de cateva ore, dupa aceea tot asa ii faci si colturile sa nu ramana urat :)

sper sa te ajute la ceva

Modificat de iZOTOPE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu mi se pare complicat. totul e sa ai chef sa te pui pe treaba. in juma de zi n-ai ce face...

te duci frumos la un depozit si cumperi o placa de PAL (preferabil melaminat, ca-i mai rezistent) il tai la dimensiunea corecta si restu... ce a zis iZOTOPE mai sus cu mentiunea ca nu se lucreaza asa cu prenadezul.

se aplica un strat subtire pe ambele suprafete (lemn si mocheta) se lasa intre 5-10 min sa se evapore toluenul (in functie de temperatura ambianta, tre sa fie cat mai cald... eventual foloseste feon-ul) apoi pui cele doua suprafete in contact si presezi. sau asezi ceva greu deasupra si pleci :)

done

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...As incerca si eu sa-mi confectionez o placa pentru ca si a mea si-a cam trait viata, este curbata iar difuzoarele o indoaie si mai rau...plus ca vreau sa creez cat de cat o incinta acustica in portbagaj. Intrebarea mea ar fi daca telescoapele de la haion ar rezista la o greutate in plus, pentru ca si-asa imi cam pica-n cap haionul :) (ma refer la telescoape bune pentru ca evident ale mele nu ar tzine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti! :D cam asta vroiam sa stiu... materialele necesare si modul de lucru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea ar fi daca telescoapele de la haion ar rezista la o greutate in plus, pentru ca si-asa imi cam pica-n cap haionul :) (ma refer la telescoape bune pentru ca evident ale mele nu ar tzine)

daca nu iei PAL prea gros, si ai telescoape bune ar trebui sa stea fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu telescoapele e relativa :) pot sa nu leg placa de hayon. stii, are acele 2 "fire" de cauciuc. :D

Modificat de cristivw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca telescoapele nu sunt bune nu o sa stea sus haionul iar daca nu prinzi cele doua cureluse va ramane placa jos si daca ai de umblat mult la portbagaj o sa te cam enervezi!

Ar mai fi o problema: cum faci sa fixezi placa respectiva pentru ca daca nu o faci va zdrangani cand mai prinzi vreo groapa sau denivelare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... si la zdranganit m-am gandit... trebuie s-o gandesc la rece... uff.. la matiz nu era atata bataie de cap :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... "zdranganitul" s-ar putea rezolva cu bucatzi de burete sau spuma poliuretanica aplicata pe marginile de contact cu plasticul si apoi acoperite cu mocheta....e o idee. Oricum sper ca pe sfarsitul saptamanii viitoare daca va fi vreme buna, sa ma apuc de ea. Am sa incerc sa revin si cu poze...:P

...referitor la telescoapele de haion...oare ar tzine placa noua cu difuri si cu amplificatorul audio prins pe interior?? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placa mea de haion cu doua galeti Eurotec :) .

Am facut-o decupand cin cea veche partea din fata si cea din spate. Mai trebuie prinse in laterale 2 bucati mai subtiri de placaj ca sa aiba pe ce sa se sprijine. Telescoapele reusesc sa o tina aproape la limita, adica mi-a picat de destule ori in cap. Probabil unele mai bune n-ar avea probleme chiar daca placa e destul de grea, a mea are aproape 15 Kg. In schimb mi s-au rupt curelusele de cauciuc care o tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... "zdranganitul" s-ar putea rezolva cu bucatzi de burete sau spuma poliuretanica aplicata pe marginile de contact cu plasticul si apoi acoperite cu mocheta....e o idee. ...........

o alta idee ar fi sa prinzi si pe placa pe spate si pe sinele pe care sta in 2 locuri simetrice niste bucati nu prea mari de "arici" ( velcro ). Garantez ca nu mai bocane nimic dc e pus bine. Varianta asta este mai putin buna pt cei ce umbla zilnic in portbagaj, dar daca as avea probleme eu asa mi-as face. ( am avut la o masina mai demult asa si era uochey ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant... cam asta si cautam. sa vad exact ce metoda aleg si sa vad ce iese :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu faca zgomot la denivelari, mai poti folosi purfix/cheder de cauciuc autoadeziv (10-15.000/m) - din ala de se pune la usi/geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu faca zgomot la denivelari, mai poti folosi purfix/cheder de cauciuc autoadeziv (10-15.000/m) - din ala de se pune la usi/geamuri.

...e o idee insa am mai vazut la cineva care a incercat sa rezolve o binecunoscuta problema de SuperNova - placa care zdrangane :D - si intr-adevar a rezolvat problema insa acum are un scartzait enervant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect. trebuie rezolvat si eventualul zdranganit al placii, insa printr-o metoda cat mai putin grosolana. adica fara chedere mari la vedere etc. eu sunt de parere ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de cumparat una noua e chiar un lucru atat de crunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu mi se pare complicat. totul e sa ai chef sa te pui pe treaba. in juma de zi n-ai ce face...

te duci frumos la un depozit si cumperi o placa de PAL (preferabil melaminat, ca-i mai rezistent) il tai la dimensiunea corecta si restu... ce a zis iZOTOPE mai sus cu mentiunea ca nu se lucreaza asa cu prenadezul.

se aplica un strat subtire pe ambele suprafete (lemn si mocheta) se lasa intre 5-10 min sa se evapore toluenul (in functie de temperatura ambianta, tre sa fie cat mai cald... eventual foloseste feon-ul) apoi pui cele doua suprafete in contact si presezi. sau asezi ceva greu deasupra si pleci :D

done

eu as merge pe teoria agentului..este mai practic si in afara de asta iese si ceva frumos.totul este sa ai rabdare si sunt convins k la sfarsit va arata ca originalul.insa mare atentie la detalii..

dar o alta metoda ar fi bineinteles sa iti iei unul original..scapi de toate grijile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hihi placa originala nu are sens sa caut... nu tine monstrii pe care vreau sa-i pun eu :rolleyes: cautati cu google "PIONEER TS-A2511"

in alta ordine de idei, pt. cei care aveti placi hayon custom made... puneti si voi poze, sa vedem ce v-a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu tine monstrii pe care vreau sa-i pun eu :lol: cautati cu google "PIONEER TS-A2511"

in cazul asta va trebui sa-ti faci asigurare..stii la ce ma refer. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'ai ma ca nu-s cine stie ceeeeee :rolleyes:

ps> alarma viper :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

iti poti pune pe sub placa originala o bucata de lemn pusa orizontal care sa iti tina laca dreapta chiar daca are monstii aia pe ea ;)

Ps : probabil ca nu ar arata chiar foarte estetic dar daca nu ridici placa e chiar ok ;)

---e si asta o idee simpla usoara la indemana oricui

---sper sa nu ti se strice alarma aia =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care vor sa puna difuri pe acea placa, cel mai bun material e MDF. se gaseste pe la depozitele de mobila, e 1.5mil placa de 2x2.6m

Partea proasta e ca orice dif ar fi in placa aia nu o aiba nici un bas, pt ca nu face incinta.

Cea mai buna solutie pt masinile cu hayon ramane wooferul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'ai ma ca nu-s cine stie ceeeeee :)

ps> alarma viper :D

cum ai facut pana la urma? sau...ai mai facut ceva? :D

apropo de hotii de boxe, am un prieen cu g2 care a gasit-o intr-o dimineata cu chederul taiat, luneta scoasa si pusa cu grija pe bancheta spate si cu difuzoarele fortate, dar mai erau acolo, n-au reusit.. de atunci are o panza neagra peste tot hayonul sa nu se mai vada...adevarul e ca are si niste galeti de pioneer, plus 2 medii si 2 tweetere tot pioneer pe placa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-am mai facut nimic momentan. astept sa mai strang niste banuti. stiu exact ce-mi voi face. portbagajul antifonat, vopsit, elemente din fibra pt design si incadrarea subwoofer-ului, iar pt "placa" m-am gandit la un plexi facut fumuriu, astfel incat ziua sa se vada de sus negru, iar noaptea sa se vada neoanele care le voi pune in portbagaj. nu stiu, sper sa iasa ceva.

pana una alta, mai toata lumea care are boxe in spate isi pune o panza sau un prosop etc. pe acolo... si bate la ochi si mai tare :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!