Jump to content

Mi se deschide Passat-ul din cheia altui VW


Mihai Robert
 Share

Postare recomandată

Mihai Robert

Un prieten ce detine un golf5 imi descuie/incuie masina din telecomanda cheii lui. Sunt proprietarul unui passat b5.5 achizitionat acum 10 ani. Pana acum nu am mai patit asa ceva.

Nu stiu cum sa rezolv problema, urasc ideea de a-mi gasi masina descuiata in parcare.Nu pot sti ca e singura cheie care imi activeaza sistemul centralizat...[emoji52]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face o readaptare la telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar invers functioneaza sau ba? Din cate am inteles nu, dar ar fi bine de stiut concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Robert

Invers nu functioneaza.

Cum se face aceasta readaptare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se sterg telecomenzile memorate si se readapteaza doar ale tale.

 

Adaptation Channel 00: Remote Control Clearing

This channel clears all previously adapted remotes. It is advised to clear old remotes if the Remote Control Adaptation is not successful.

[select]
[46 - Cent. Conv.]
[Adaptation - 10]
Channel 00
Read]
The New value will be 0 by default.
[save]
When the prompt asks if you are sure you want to save a value of 0 to Channel 00, click [Yes]

 

Channel 01: Remote Control Adaptation

[select]
[46 - Cent. Conv.]
[Adaptation - 10]
Channel 01
Read]

  • This will display the number of currently stored remotes in "Stored Value".
  • Enter your total number of keys up to a maximum of 4 (including any existing keys) in "New Value"

[Test]
Verify that the number in "Test Value" is correct.
[save]
When the prompt asks if you are sure you want to save a value of x to Channel 01, click [Yes]

  • Press and hold (for at least one second) the UNLOCK button on the fob, at which time it will be learned.
    • If you're programming more than one fob press and hold the UNLOCK button on the second fob for one second, press and hold the UNLOCK button on the third fob for one second, etc.
  • You have a total of 15 seconds to do them all.

The car may give you some sort of acknowledgment as each key is learned (lights flash, horn beep, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa faca degeaba readaptarea.... stergerea, etc.

 

am gasit pana acum vreo 3 sau 4 module confort, cu boala aceasta (invatau orice telecomanda) - defectul este la ele, nu ai incercat sa le reprogramez sa vad daca scapa de problema - eventual la urmatorul (chiar daca sunt rare cu acest defect) o sa incerc..... si va tin la curent.

 

pana atunci, solutia garantata este inlocuirea modulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut mocheta uda cateva luni, sa fi ajuns apa la modul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Eu am avut aceeasi problema cu telecomanda de la o Skoda octavia, am rezolvat cu telecomanda de rezerva.

 

Practic am folosit o perioada telecomanda de rezerva si dupa o saptamana nu am mai avut aceasta problema. :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a revenit, acum e totul in regula. Merci de idee :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!