Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

Între ET 35 si ET 50 poți sa alegi ce număr vrei . Garantat se vor potrivi. Cu cât numărul este mai mic cu atât arată mai bine(părerea mea?). Asta e cea mai simpla explicație .

Link către comentariu
11 hours ago, CrS1985 said:

toni, tu de unde ai comandat jantele? De pe site-ul lor?

Vii cu ceva detalii? dimensiuni, culori, eventual un link pentru inspiratie :D

Eu le-am comandat de la jantealuminiu.ro, este importatorul Borbet si singurii care au putut sa-mi aduca cu ET40.

Am luat 7x17, Brilliant Silver, 57.1, ET40. In configuratia asta vor fi la fel de intrate inauntru ca jantele OEM pe 18. Cu ET49 cum vand majoritate erau mai inauntru.

11 hours ago, CrS1985 said:

PS: Am vazut un fulg de nea in dreptul unor jante Borbet de pe site.. sa inteleg ca alea ar merge si iarna sau..?!

Da, cele cu fulg pot fi folosite si iarna.

Link către comentariu

Houston, we have a winner! :D

Lansat comanda pentru 4 bucati Nokian WRD3 + 4 jante BBS "sexy" negru glossy ET37 conform poza de mai jos!

Sunt foarte multumit pana acum de interactiunea cu vanzatorii, deci daca mai doreste cineva jante/anvelope, cred ca puteti obtine un disc bun.

PS: Anvelopele Nokian le-am luat la cel mai bun pret pe care l-am vazut pe net ( si am cautat) iar jantele BBS, putin mai sus decat niste jante banale Dezent Silver.

Fac un drum personal de Craiova undeva la inceputul lunii octombrie pentru a le ridica.

Restul e can can :beerchug:

Borbet.jpg

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Am lansat comanda acum... vorba e vorba domnule! :)

Chiar va multumesc pentru discutiile de aseara, m-am decis sa iau cu un ET mai mic, pentru ca arata mai bine.

Mi-a confirmat si vanzatorul ca se potrivesc si tocmai de aceea o sa le montez acolo, le verific si pe urma vin tot cu astea de vara :)

Deh, pana nu vad cu ochii mei, nu cred 100% :D

 

Link către comentariu

De unde ai luat Nokian-urile? Si eu vreau sa prospectez piata incet incet si mai ales vreau sa ma dumiresc daca pot lua si eu WR D3/4..pentru ca aparent, la dimensiunile mele nu exista decat A4... :( 

Link către comentariu

Un ET asa mic daca mai sunt si cu latime 8 predispune sa arunce toata sarea, pietricele si mizeria pe masina care iarna sunt din plin. Plus ca trebuie jante solide, nu flashy care sa nu fie afectate de tot felul de intemperii. Daca se zgarie, se exfoliaza glossy black..e pacat. Plus ca o sa fie mai mereu murdare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Salutare,

@CristiALF Le-am luat de pe www.cauciiucurijante.ro, par super ok si profi oamenii. Preturile la Nokian-uri sunt super bune.

@Bebeee Sunt Borbet ;)

@The_Ego Sunt jante care rezista bine iarna, pt ca am intrebat iar pe site-ul producatorului au si "fulg de nea". A fost foarte ok pt ca mi-a recomandat ce jante merg sau nu merg iarna. 

Cred ca vor rezista destul de bine, latimea e 7,5j. Si oricum, nu planuiesc sa le tavalesc excesiv. Sper sa n-ai dreptate cu pietricele & stuff :P

Va tin la curent.

ps: The_Ego, daca te hotarasti pe ceva anvelope, nu strica sa vb cu oamenii astia de unde le-am luat eu. Mi-au spus ca fac disc bune, mai ales cand le-am spus ca am mai multi colegi de forum interesati! :)

Cristi, e valabil si pt tine :)

cheers,

 

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Update: M-a sunat vanzatorul si mi-a spus ca jantele erau disponibile atat pe ET37 cat si pe ET48.

AM comandat pe ET48, considerand si sfaturile colegului The_Ego si a celor de la care le cumpar.

Tinand cont ca cele originale Skoda pe R17 au ET49 si ca le folosesc iarna, acum cred ca sunt acoperit dpdv fiabilitate in timp.

Cheers,

Link către comentariu

Merci de info Cris, intr-adevar, pe site au preturi bune. Zici ca mai dau si discount - in ce conditii ?

I-am sunat sa aflu DOT si unde sunt produse..astept sa vedem ce spun.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

In primul rand poti sa spui ca esti de pe VW forum, coleg cu mine. Cu asta ar trebui sa securizezi un mic discount.

Cum tu o sa iei 4 anvelope, daca nu ti-a dat disc din prima, sigur iti va da ceva in acest caz.

Daca e vreo problema, da-mi de veste, ca vb eu cu ei ;) 

Anvelopele Nokian sunt DOT2016... cel putin astea WRD3 pe care le iau eu. Tara de productie nu stiu, daca afli, zi-mi si mie :)

Toate bune,

Link către comentariu

Da, in general sunt Rusia, dar am reusit sa gasesc si Finlanda la comanda (WR A4) la 578 lei / bucata cu tot cu discount .. :mellow:

Partea naspa e ca probabil nu mai gasesc in alte parti made in Finland, iar din Rusia pot lua la preturi mai mici, probabil undeva la - 50 lei / buc ... Nu ma grabesc neaparat, dar sunt in dubii..

 

Link către comentariu

Deci astea pe care le are pe site sunt fabricate in Rusia?

Tot de la ei ai cotatia de 578 lei/buc sau ai cautat tu in alta parte?

Si daca e-n Rusia fabricat, nu-i tot la standardele Nokian? Sunt mai proaste?

80% din cauciucurile Nokian sunt produse in Rusia datorita taxelor mai mici:

https://www.nokiantyres.com/company/about-us/production/

Calitatea, spun ei, ar fi aceeasi... Oricum n-as dat cu 100-150 lei mai mult pe bucata, doar ca-s facute in Finlanda.
Eu stiu ce costuri au aia si de aceea sunt mai scumpe daca sunt aduse de acolo.

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Nu, pretul e din alta parte, nu de unde iei tu.

Teoretic nu sunt mai proaste din Rusia, practic...nu sunt sigur..am auzit pareri de la oameni care au avut si Finlanda si Rusia si hmm..intelegi. Astia care au fost si la fabrica zic ca e super moderna, ca e la fel.

Nu e 150 lei in plus pe buc, probabil e doar vreo 50 lei / buc, adica vreo 200 lei in plus la intreg setul, bani pe care sunt dispus sa ii dau. Problema e ca nu ii am acum :)) 

Link către comentariu

Salut,

Daca e vb si de unde le-am luat eu, poate obtii ceva preturi mai bune.

PS: Configuratorul de jante de pe site e nebunie, cred ca sunt sute de modele de jante! :wub:

Cheers,

Link către comentariu

O sa reiau discutiile cand voi avea banii, nu mai devreme de vreo 3 saptamani... 

Daca e ceva nevoie de ajutor, te anunt :) 

Link către comentariu

Si.... viata e frumoasa, suntem inconjurati de niste bipede, multi dintre ei numindu-se oameni, fara a avea insa acest drept!!!:251:

Din ciclul "animale, nu oameni", va prezint cea mai noua isprava a acestor bipede cu creierul cat o nuca, fara constiinta si fara respect fata de proprietatea unui om.

Mentionez ca masina era parcata pe o strada langa IOR, cat mai aproape de bordura, fara a obstructiona pe cineva...

Eu intotdeauna parchez astfel incat sa nu incurc pe nimeni... sau daca stau putin si as putea "leza" pe cineva, las nr. de tel in geam!

Asa inteleg unii sa se comporte... oricum s-a riscat rau de tot, daca il vedeam, nu stiu ce faceam... :banghead:

Cum ar trebui sanctionate astfel de specimene? :(

IMG_1033.JPG

Link către comentariu

Urat: atat 'lucrarea' cat si sanctiunea care s-ar impune nesimtitului. Imi pare rau pt. intamplare!

Link către comentariu

Nici nu stiu cum s-o apuc... pe Casco nu m-as duce s-o fac si nici nu stiu daca o accepta ca dauna.

Oricum voiam sa-mi pregatesc masina de iarna, dupa ce-i pun cauciucurile, o duc la o sedinta de detailing si vb cu oamenii aia sa incerce s-o scoata prin polishare.

Daca nu va iesi cum trebuie, o s-o fac in primvara pe casco... vopsit tot elementul si asta e :(

@mihaita27 - Eu as incadra-o la penal... vandalism. Pe langa amenda, sa-l trimita la "mititica" vreo 6luni - 1 an. Sau munca in folosul comunitatii! :scratch:

Link către comentariu

O accepta ca dauna si vei primi revopsire elementele care au fost atinse, la dealer bineinteles. Doar ca este un eveniment, automat anul viitor va apare ca si cum eveniment...In rest as face progrom la aia care de rautate fac asa ceva...

Link către comentariu

Merita picati cu ceara cretinii astia. E pura rautate daca spui ca erai parcat perfect. Sigur erau aurolaci sau smecheri de foame de cartier.

Link către comentariu

@ShadoWzZ E clar rautate, pentru ca eu nu parchez ca un bizon, am mare grija de fiecare data unde o pun.

@Andrei1980 Ar trebui exilate specimenele astea sau inasprite pedepsele.

Chiar daca imi apare pe Casco, eu am rata constanta pe toti cei 5 ani de credit, deci, teoretic, pot face oricate operatiuni pe casco, fara sa-mi afecteze rata.

Problema e ca unii oameni nu stiu sa parcheze si atunci, bineinteles, ii deranjeaza masinile parcate langa gard. Locatarii au locuri perpendiculare pe drum si atunci cand se parcheaza langa gard, ii incomodeaza acest lucru.

Guess what...Nu sunt locuri de parcare si atata timp cat n-am parcat pe un loc cu plata, n-am lasat-o sa incurce circulatia, nu-ti da nimeni dreptul sa te atingi nici macar de stergator.

Dar asta e... doua vorbe un ban nu fac. Eu traiam cu iluzia ca n-o sa patesc asa ceva atata timp cat nu deranjez pe nimeni cu nimic.

 

 

Link către comentariu

Nu din cauza locurilor de parcare ci din cauza modificarilor, a aspectului vizual, a culorii care atrage foarte multe priviri deranjeaza persoane care sunt invidioase si pur si simplu se descarca pe masina ta. Sunt filmate persoane la noi in Ro zgarie o strada intreaga de masini cu cheia pentru ca "asa vrea si asa poate", sunt persoane dezechilibrate mintal, nu ai ce face. 

Masina probabil a fost foarte curata, din cauza asta a primit acest tratament.... a vazut ca o tii ingrijita si a zis ca las ca vezi tu.

 

Se intampla acest fenomen la multe masini noi, nesupravegheate, um pumn, o cheie, un cui infipt in anvelopa si multe altele. Stiu cazuri cand a aruncat cu o piatra in geam fara sa fure nimic, doar sa faca pagube pt ca masina arata prea bine si era prea curata = frustrare + invidie.

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!