Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

Aceleași anvelope le am si eu pe huanita, pălăria jos ;)

drumuri bune!

ps: still in :wub:@colour 

Link către comentariu

Sa inteleg ca schimbi jantele actuale oem cu acelea din poza?

Nu crezi ca o sa strici "pachetul"? asa cum e arata f.bine

Link către comentariu

Sunt de iarna, putea la fel de usor sa puna de tabla. :)

Buna alegere cu anvelopele. :icon_thumright:

 

Link către comentariu

Pt.iarna ar fi acceptabile,dar in functie de pret se poate merge pe ceva mai light/usoare

Link către comentariu

Salutare,

Da, sunt de iarna... si mi-a placut tare mult modelul. Au acele nuante de negru si merg cu aspectul masinii.

Nici in ruptul capului nu le schimb pe cele din pachetul challenge pe 18.

Cristi, nu merg din tabla... am minim pe 17, de tabla din cate stiu se opresc la 16.

Chiar daca as fi putut sa pun din tabla, tot n-as fi pus... stric imaginea overall :)

cxr2test... m-am uitat in primul rand la aspect si pret... mai mult de 500 lei/bucata n-as fi dispus sa dau.

Sunt cam novice in ceea ce priveste jantele.. Astea sunt prea grele? :scratch:

Ai ceva recomandari? Sunt deschis la optiuni.

Cheers colegii,

Link către comentariu

Asa cum vad eu jantele alea par sa aiba fata prelucrata mecanic (un fel de polishare mai grosiera) si lacuita. Genul asta de finisare nu rezista prea bine, mai ales cand este supusa sarurile din timpul iarnii. Eu nu as pune asa ceva ca janta de iarna.

Link către comentariu

Salut toni,

Multam de feedback. Ai ceva recomandari de magazine on-line sau tipuri jante mai rezistente?

Ideea e ca as vrea sa aiba si negru in compozitie si sa fie si ok ca pret (in jur de 500 lei/buc maxim).

L-am intrebat si pe colegul cxr2test.

Merci!

Link către comentariu

Hmmm........................:wub:

Ca deobicei am vazut ceva care-mi place si depasesc bugetul :)) Si... probabil ca o sa cumpar

Ce parere aveti? :)

 

Borbet.jpg

Link către comentariu

Poate iti place modelul acesta de la Mak. Am vazut ca are cineva pe olx si cred ca se incadreaza in buget.skoda-octavia_milano-bm_3_1.jpg

 

Link către comentariu

Salut,

Totusi... cred ca m-am hotarat pe modelul de mai jos.

E mai mult decat decent raport pret/aspect/calitate.

Merci de opinie Ph3t0n88.

Cred ca si voua o sa va placa asta :)

Cheers,

 

Completare: Se pare ca janta este 7jx17 nu 7,5j... oare se potriveste? :(

Dotz.png

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Eu vroiam sa zic sa mergi pe OZ RACING ULTRALEGGERA R16 X 7 Matt Black 5X112 ET48 sunt usoare si arata bine,asemanator cu ce ai postat tu, dar depasesti bugetul.

Astea cred ca sunt 7Jx16

Ultraleggera_Matt_Black_5.png

Link către comentariu

Nu merg pe 16 pentru ca frane...si sa iei oz-uri pentru iarna...sa zicem ca ai fi excentric :)).Dpmdv calitatea uunei jante pentru iarna sta in rezistenta materialului la acțiuni mecanice (gropi, bulgari de gheata, pietre) si in rezistenta vopselei. Iar la capitolul asta nu cred că există varianta mai buna ca cea Oem. 

Eu în locul tău as lua jante de o2 rs pe 17, Oem.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Salutare,

Merci de variante Cristi si eu m-am gandit la inceput la ceva second.

Prima varianta este scumpa, tinand cont ca au fost utilizate.

A doua varianta au fost refacute si vopsite jantele... nu stiu in ce stare au fost inainte, ar trebui sa-l cred pe cuvant ca n-au fost fisurate etc.. E un risc pe care nu mi l-as asuma si de aceea m-am hotarat sa iau jante noi cu garantie.

Eu am gasit jantele astea:

https://www.best-tires.ro/jante-aliaj/msw-55-matt-dark-grey-7-5x17-5x112-et47.html

Mi se par ok, sunt aratoase si un brand cunoscut... iar pretul chiar e ok.

Ma gandeam sa iau si anvelopele din acelasi loc si sa obtin un 10% discount:

https://www.best-tires.ro/anvelope-iarna/dunlop-225-45-r17-wintersport-5-91h.html

Daca nu obtin discount 10%... o sa iau doar jantele si anvelopele Nokian din post-ul de mai sus.

Sunt ok Dunlop-urile fiind DOT2016.

Nokian-urile le iau la 485 lei/bucata, deci singurul avantaj ar fi sa obtin discount pe roata completa.

Astept parerile voastre! :)

Cheers,

 

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Nu mă înțelege gresit, nu cred ca își permite careva sa iti spuna pe ce sa îți cheltui banii..zic doar sa studiezi mai atent oferta. Poti găsi niste deal-uri foarte bune.

Ca o paranteză, pentru iarna as merge pe un et cat mai mare...51/54 pentru că asa protejezi pasajele roților de sablare cu nisipul de pe drumuri. :) 

Ps: cand vine vorba de jante singura garantie reală ti o da CASCO. Orice ai lua sa nu uiți sa le treci în actul adițional al poliței de asigurare.

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

mie mi plac jantele si imi fac si mie ochiul .foarte dragute ,foarte [la momo reds black ma refer]

Modificat de vik71
Link către comentariu

Vezi ca tot la best tires ar trebui sa gasesti si Nokian. Eu de la ei mi le-am luat pe ale mele acum 2 ani de zile. Nu stiu daca in prezent mai colaboreaza cu Nokian pentru ca au avut niste divergente, dar tot ce se poate. Oricum ar fi insa, este devreme la ei sa aduca anvelope de iarna, ar trebui sa mai astepti pana prin octombrie cand incep sa aduca.

10% nu cred ca obtii, de vreo 5% (parca) te pot ajuta eu la nevoie, ca sunt client si atata aveam parca :) 

 

Link către comentariu

Cristi, chiar iti multumesc pentru feedback-ul pe care l-ai dat, sunt deschis la orice varianta.

Am vazut ca la O3 RS ET-ul oficial ar fi 49... astea am vazut ca-s 47... deci p-acolo.

Cu ocazia asta am studiat putin si cu ET-ul asta (offset). Ai dreptate, cu cat mai mare cu atat mai bine.

Tu ce varianta ai pentru iarna? Aliaj sau tabla?

Cheers,

ET.jpg

Multumesc frumos Cristi, daca sunt "stransi" la punga, te anunt, poate ma poti ajuta :beerchug:

Au si ceva Nokian-uri, insa cam "saracuta" oferta si sunt DOT2015... Cel putin asta am vazut pe site.

Link către comentariu

Am de iarna CrossClimate-uri pe 17 puse pe jantele oem, et 51 cu 7j parcă.

Ca mașina de iarna prefer Dusterul. Leonul face putini km în sezonul rece.

Spor la cumpărături. :) 

Link către comentariu

Si eu o sa fac putini km in sezonul rece... si in nici un caz cand or fi zapezi cat casa.

Insa e bine s-o echipez pentru orice situatie! :)

Multumesc!

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!