Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

Frumoasa jucarie ai !!  Culoarea e geniala ! Sa o stapanesti sanatos ! :) 

On ‎4‎/‎4‎/‎2016 at 6:18 PM, CrS1985 said:

Merci bubu, trapa e de nota 20... o recomand oricui intreaba, pe orice versiune.

Pur si simplu ai impresia de mult spatiu. E o placere sa mergi cu trapa deschisa, mai ales duminica dimineata pe trafic lejer, cu muzica in difuzoare ;)

inteleg perfect sentimentul ... trapa chiar e geniala !   Singurul dezavantaj ar fi ca tot praful intra in masina ...

 

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri si sfaturi!

O sa ma duc la un dealer pentru intretinerea trapei.

Yka, am urmarit topicul tau iar "jucaria" ta este super!

Ce mi-a placut foarte mult e ca te-ai implicat direct in upgradarea masinii. Acum a venit sezonul decapotabileor. Sa te bucuri de ea! :icon_thumright:

E clar ca orice masina voi conduce, trapa is a must! Pot trece cu vederea praful... asta este... traim intr-o capitala cam poluata :)

In week-end va urma o spalare dupa toate ploile astea.

Toate bune,

Link către comentariu

Tot stau si ma uit...trebuie sa recunosc ca am fost la un pas sa imi colantez masina la inceput de primavara pentru aceasta culoare....

Gusturile nu se discuta....bla bla bla...subiectivism vs obiectivism....eu raman la "e ce trebuie" pe octavia culoarea :D

Si cat iti ofera zambetul pe buze, restul e can can ;)

Drumuri bune si keep smiling ^^

Link către comentariu

Trebuie sa recunosc faptul ca mi-am pastrat acelasi zambet ca-n prima zi cand am ridicat-o.

Dupa tratamentul exterior, pur si simplu arata exact ca-n ziua magica din 2015... in soare se vad ca niste perle in vopsea, plus ca in functie de cum bate lumina arata ca un cameleon. Este intr-adevar o culoare speciala. Cum RS-ul e o masina speciala, culoarea asta o completeaza super.

In week-end cred ca o scot putin in afara Bucurestiului ca deja si-a "tocit" cam mult cauciucurile prin oras.

Toni, daca ajungi prin Bucuresti, da un semn te rog, sa te dau o tura cu "Jucaria" ;)

Drumuri bune, colegu'! :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Multumesc, colegu'!

Si tu sa te bucuri de "oul de Paste", asa da cadou!

Drumuri intinse si multe zambete iti doresc!

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare colegi,

Am intrebat azi de un tratament pentru trapa la avia si mi-au spus un pret care mi se pare cam mare: 250 de lei.

Eu ma gandesc ca un tratament de trapa ar insemna gresarea si curatarea ei. E drept ca n-am intrebat ce am inclus, insa pretul e cam exagerat. Masina a implinit 1 an si nu necesita nici o reparatie capitala la trapa.

Aveti idee in ce consta tratamentul trapei si-mi puteti recomanda vreun service cu un raport calitate/pret real?

Merci!

Link către comentariu

Banuiesc ca operatiunile de intretinere se pot face si in regie proprie cu ce trebuie, asta presupunand ca nu se scoate trapa :)). Trebuie avute in vedere si scurgerile.

G 060 751 A2 - vaselina pentru sinele de ghidare trapa
G 052 141 A2 - pasta Krytox pentru garnituri trapa

+ ceva pensule cu care se aplica.

http://www.audiworld.com/forums/a6-s6-c6-platform-discussion-58/lubricating-sunroof-other-stuff-2824660/

Link către comentariu

Multumesc The_Ego, insa as prefera sa o fac la unii "mai profi" decat mine.

Eu risc sa manjesc p-acolo cu de toate :biggrin:

Spuneau acolo pe forum ca ar fi intrat in cadrul reviziilor tratamentul la trapa... Poate pentru cei d-afara, ca la noi nu cred :)

 

 

Modificat de CrS1985
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut,

Mai sterg si eu putin praful de pe aici.

Revin cu impresii, am aproximativ 11.600 km, deja am completat cu ulei Castrol Long Life 3 (Mi-a cerut pe la vreo 9800 km).

In alta ordine de idei, m-am programat la Avia Motors pentru schimbul de ulei. Mi-a aparut in bord sa fac oil change in xx days.

Ceea ce mi s-a parut interesant este ca imi arata un nr de zile pana la schimbul de ulei iar daca ies la un drum lung, cand ma intorc, numarul de zile creste.

Spre exemplu, inainte sa plec in concediu, la inceputul lunii august, imi arata ca in 20 de zile sa fac schimbul de ulei.

Am fost in concediu + alte cateva drumuri in afara Buc (aprox 2500 km) si imi arata astazi, pe 28 august, ca mai am 19 zile :) E normal asa ceva?

In alta ordine de idei... E o placere sa conduci ceva mai "apasat" pe Valea Oltului... Multe zambete am mai avut week-end-ul asta!

Drumuri bune colegii!

Link către comentariu

Hai ca de-abia acum ti-am gasit si eu topicul.

Super tare masina, sa o stapanesti sanatos! Culoare e dementiala !, si eu am avut o Alfa 147 verzulie :) 

 

Link către comentariu

Pai se pusese praf de cel putin 2 degete p-aici :))

Merci frumos! O pata de culoare nu strica niciodata.

Mi-a placut ca era culoarea deosebita. Chiar daca n-am vazut nici una pe viu, am decis sa "risc" si am castigat, zic eu :)

In alta ordine de idei, se apropie iarna si as vrea s-o incalt cu niste jante pe 17 (nu neaparat noi, niste SH-uri ok, tinand cont ca vreau sa le si vopsesc in negru).

Cauciucurile vor fi neaparat noi si ceva cat de cat premium, ma gandeam la niste Nokian-uri 225 45 R17.

Toate bune!

 

Link către comentariu

Buna alegere cu Nokian - si eu tot Nokian voi cauta sa imi iau. Am WR D3-uri la 307 si sunt cele mai bune anvelope de iarna pe care le-am avut ever. Si am avut de toate soiurile / brandurile top etc..

 

Link către comentariu

Notat, nokian; am tot mers pe dunlop, dar in ultima vreme mi s-au părut cam zgomotoase.

Culoarea e aproape cat inca 50 cai ! ☺

Link către comentariu

Am gasit niste jante SH la un coleg pe forum, pretul e relativ ok.

Eu sunt de parere ca iarna nu prea se face parada modei, jantele + cauciucurile fiind mai de "tavaleala".

Oricum, jantele pe care le iau, o sa de la duc la un atelier pentru vopsire si reconditionare, daca este cazul; vor fi ca noi.

Nu prea am eu in plan sa ies cand sunt nametii cat casa, mai ales ca am masina de la serviciu, dar vreau totusi s-o echipez corespunzator.

CristiALF, cu ocazia asta mi-ai intarit ideea de a lua Nokian-uri. Ma batea gandul la ceva Dunlop Winter Sport, dar am auzit lucruri bune despre Nokian.

In alta ordine de idei, atasez o poza cu un drum de ieri pana la sibiu si inapoi... Fix un plin :)

Mers alert... driving mode pe normal.

IMG_1007.JPG

Link către comentariu

Dunlopurile sunt f bune si pe zapada si pe gheata, oferă siguranta f buna. Am avut si pe r15 si pe r16. Dar sunt cam zgomotoase.

Link către comentariu

Siiii.. facui si eu schimbul de uleii, azi, la Avia Pantelimon, la venerabila varsta de 1 an si 3 luni si 11.600 km.

La sfatul consilierului am schimbat si filtrul de polen, cost total halat in jur de 675 lei.

Mi-a placut foarte mult ca masina se prezinta ireprosabil, efectiv ca noua.

A fost urcata pe rampa pentru o verificare generala... toate scuturile, aparatoarele etc sunt ca noi... nici o urma de uzura.

Noroc ca sunt obsedat cu toate gropile, bordurile etc :))

In rest, drumuri bune sa avem! :)

Link către comentariu

Nope, wasn't me :)

Sa inteleg ca mai e o furie verde libera prin Buc? :)

Daca e asa, trebuie sa facem cunostinta.

cheers,

Link către comentariu

Era cineva cu o Skoda verde(nu stiu daca RS) in fata la TCM si am crezut ca esti tu. ??

Link către comentariu

Deci Dragilor,

Winter is coming sau "Iarna nu-i ca vara", vorba unui clasic in viata...

Ne pregatim sa ne incaltam corespunzator :) 

Ce parere aveti?

 

Anvelope.jpg

Jante.jpg

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Anvelopele sunt ft bune. Jantele nu imi plac :-) eu m-as duce pe un model mai clasic, de ex un BBS SR.

Link către comentariu

In ceea ce priveste jantele, a fost dragoste la prima vedere :D

Mai ales ca au negru, si se potrivesc cu pachetul challenge. ;) Au si suficient spatiu intre spite sa se vada etrierii rosii. Eh, e chestie de gust.

La anvelope m-au sfatuit atat niste prieteni cat si colegii de pe forum sa merg pe Nokian, deci will do :)

Cheers,

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!