Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

Salutare dragilor.. . Guess who is back in business :D

Am cam fost absent de pe forum in ultimele luni si s-a facut praful cat casa si pe topicul meu :)

Cateva update-uri... am ajuns aproape la 20.000 Km dupa acest CO de vara...  am fost de mai multe ori pana la mare, o data prin Delta... cred ca o sa mai dau o fuga pe la mare etc :)

Masina merge ca-n prima zi, imi livreaza zambete la fiecare ieseala.

Ceea ce pot sa va spun este ca ma tot gandesc sa-i fac ceva imbunatatiri.... ma gandeam sa-i fac un stage 1, insa am renuntat la idee momentan.

Ma gandeam sa umblu pe la tobe sa le fac putin mai galagioase, insa am lasat-o si pe asta pe plan secund.

Ceea ce mi se pare palpabil si de bun simt in momentul asta ar fi schimbarea Bolero-ului cu o Navigatie cu Android.

Cu ocazia asta voi putea avea acces la aplicatiile mele favorite cand vine vba de condus: Waze si Google Maps + o groaza de alte features. Nu mi-a placut deloc ca-n concediu am avut acel suport de telefon in parbriz... plus ca mi se pare foarte mic ecranul de la bolero si mult prea banal. Compar cu Octavia 3 FL pe care o am de la serviciu, pe care am si navigatie iar ecranul este urias pe langa al meu.

Acum nu stiu cum va sta treaba cu garantia... vreau sa iau ceva premium iar din ce am vazut pe net ar fi navigatii dedicate pentru Octavia 3 care nu necesita modificari ale locului de instalare. De asemenea, computerul de bord s-ar conecta usor la navigatia noua si n-ar trebui sa apara nici o problema.

As vrea sa apelez la ajutorul vostru si sa va intreb daca aveti instalate astfel de navigatii, se pierde/nu se pierde garantia, recomandari de unde sa le iau etc.

Orice feedback va fi apreciat :D

In rest drumuri bune si zile cat mai racoroase!

Link către comentariu

Parerea mea este ca nu gasesti o unitate cu Android nici macar aproape de nivelul de calitate OEM.. sunet, receptie radio, stabilitate.. 

Mai bine mai astepti si cauti o unitate OEM de pe 3 FL, sau navi de O3..

 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

@Bebeee  Mi-ai adancit temerile :))

Ma tot gandesc si la faptul ca am Sistemul Canton care presupune mai multe difuzoare, conexiuni etc.

N-as mai vrea navigatie de pe O3, nici de pe FL, pentru ca mai au pana se vor integra aplicatiile (waze, google maps) si vor functiona corespunzator (raspuns rapid, fiabilitate in functionare etc);

Eu am navi pe O3 FL de la serviciu si nu ma impresioneaza deloc in ceea ce priveste mirror link si aplicatiile care ruleaza pe ea (trebuie conectat cu mufa, nu merge waze)

Va rog sa nu considerati reclama... ci doar o idee la ce mi-ar fi suras cand vine vorba de navigatii android:

https://edotec.ro/edotec-edt-m279-navigatie-skoda-octavia-3-android-auto-dvd-gps-bluetooth.html

Arata destul de profi, insa nu stiu daca functioneaza ok :scratch:

Visul meu e sa fac hot spot pe telefon si sa pot downloada aplicatiile pe navigatie si sa ruleze de acolo... :)

Toate bune,

Link către comentariu

E cam vechiutz... merci de observatie :)

As mai face un research si pe la reprezentanta, sa vad ce zic oamenii pe acolo... ce variante au si care va fi situatia cu garantia in cazul montarii unei astfel de navigatii.

 

Link către comentariu

Sistemul de infotainment oem cu app connect are Android Auto la care merg Google Maps si Waze fara nicio problema.

Link către comentariu

Ramai pe oem. Am facut eu greseala o data cu o navigatie aftermarket (kenwood, nu chinezarie) si numai chinuri sa o faci sa mearga cum trebuie, pe langa o caruta de bani.  Cauta prin dezmembrari navigatia cea mare de pre-facelift (cea de 8 inch) cu android auto si e ceea ce trebuie. 

Link către comentariu

Salutare,

Multumesc de feedback.

Imi puteti da si mie vreo idee de unde pot cumpara navigatii oem cu app connect?

N-as vrea sa iau de la dezmembrari, as vrea ceva nou.

M-am uitat pe google insa imi dau numai navigatii originale pe la vreo 2 mii de euro.

Merci,

 

 

Link către comentariu

De ce trebuie navigatie oem cand se poate lua echivalentul composition media care are app connect si gata. 

Schimbarea nu mai e asa simpla cum era la generatia precedenta, inainte de platforma mqb. Pretul de nou pt asemenea retrofit e mare si posibil sa fie blocata unitatea daca nu vine pe masina din fabrica.

Daca ai generatia MIBII, app connect se poate activa. La MIB I, nu.

Link către comentariu

Eu am spus de columbus pentru ca a spus ca ecranul actual i se pare mic. 

Nu știu de voi, insa variantele de infotainment de pe fl pe mine nu ma incanta, prea mult glossy pe care se vad foarte usor amprentele. Plus ca cele de pe pre-fl par mult mai frumos integrate in toata consola.

Link către comentariu

@The_Ego  Eu am MIB1, masina este fabricata in mai 2015. :(

@mihai.onu94  Ma gandesc sa merg pe varianta Columbus, insa depinde si despre ce pret vorbim.

M-am uitat acum la o varianta de navigatie 9 inch de la Alpine (X901D-OC3) e vreo 7000 lei... si-n plus mai trebuie sa pun si inca un accesoriu pentru canton... nu m-am uitat cat costa si ala. E putin cam piperat pentru doar un moft sa scot din buzunar probabil in jur de 7500 lei, fara montaj.

O sa mai studiez, sa vad ce variante ar fi si la reprezentanta Skoda.

Toate bune,

Link către comentariu

@CrS1985: de ce nu cauti un Bolero de Pre FL ? Pe ala cu Mirror Link merg brici Waze si GMaps, eu asa folosesc si sunt multumit.

Ar fi mult mai ieftin un Bolero decat Columbus...

Link către comentariu

@75NOR Salut Tizule,

E o idee buna, insa nu stiu daca as face o schimbare fara impact de look... adica dau un bolero tot pe un bolero.

Mai degraba o navigatie mare (gen columbus sau similar) ar schimba si aspectul bordului mult in bine. Plus ca o navigatie android cu stick ma degreveaza de utilizarea telefonului ( care are ecranul negru in timpul utilizarii cu mirror link).

Apropo, tu folosesti mirror link cu cablu, nu? Nu merge prin bluetooth?

Salutari,

Link către comentariu

Dap, mirror link necesita cablu :(  BT doar pentru voce - phone si muzica

Link către comentariu

@75NOR Asta ziceam Tizule, sa scapam de cablurile astea, nu inteleg de ce progresele in aceasta zona merg mai lent.

Am inteles ca acum pe VW Arteon s-a introdus soft android pe navigatie si pe el ar merge waze... insa totusi e destul de tarziu si inca este lag-ish din ce am vazut eu intr-o prezentare.

In alta ordine de idei, m-a ajutat un coleg cu Vag Com si mi-am activat:

- Cornering pe proiectoare;

- Coborare oglinda pasager la cuplarea in marsarier;

- Rain closing aproape complet, mai avem de codat un senzor :)

Nu am reusit Hill Hold Control, desi asta era primary target. :banghead:

O sa mai studiez si postez in thread-ul dedicat.

Salutare!

Link către comentariu

Salutare si bine ai "revenit" :D

Un topic care inca il citesc cu drag :)

Eu unul nu am avut probleme la HH, insa tin sa mentionez ca parca la inceput nu "prindea" tot timpul, sau poate a fost nevoie sa ma obisnuiesc cu el, ai primit eroare la codare sau ce a fost?

Hai ca o mutam pe topicul de codari daca zici, oricum, mai trage ceva cadre daca o mai scoti la plimbari, mi se pare o jucarie dupa care as intoarce des capul dupa parcare ^^

Link către comentariu

@ToniM Salut Dragule, ma bucur ca inca-ti "starnesc" interesul ca-n prima zi cu topicul meu :D

Iti povestesc cu Hill Hold-ul in topic-ul de Vcds.

Vreau sa fac o sedinta de detailing prin septembrie cu mai multe target-uri:

- Polishat zgarietura facuta de acea primata pe toata aripa spate si pe stop. Ar trebui sa se mai estompeze pentru ca mai mult ca sigur nu va iesi, imi agata la unghie, e afectat si stratul de vopsea, nu numai lacul;

- Scos o urma din bara fata (probabil o piatra sarita). Bara este infundata, insa vopseaua nu e sarita. Are dimensiunea unei mingi de ping pong. Tot la Atelierul asta de Detailing vreau s-o scot prin tehnolgia PDR (Paintless Dent Repair). Presupune indreptarea elementelor infundate fara a fi necesara revopsirea acestora. Am vazut tot mai multe ateliere care se lauda cu aceasta tehnologie.

- Scos abtibilduri de pe caroserie cu PbN si cele de pe luneta;

- Tratament trapa (ungere chedere si spalare in detaliu a panzei);

- Tratament volan (Deja am inceput sa vad ceva depuneri pe el);

- Detailing exterior (tratament ceara solida);

Revin atunci si cu ceva poze.

Cheers!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare Dragilor,

Am revenit cu noi vesti referitoare la "Jucarie".

Acum vreo saptamana am comandat una bucata kit original vopsea de retus (9 ml vopsea, creion corector si lac) si m-am pus pe fapte mari :)

Am dat o tura pe la detailing auto cu urmatoarele actiuni in gand:

- Intertinere exterior;

- Corectat micile/marile zgarieturi cu kit-ul de retus. Daca mai tineti minte marea cheie pe care am luat-o pe aripa din spate si pe stop... DA, imi statea pe cap! :banghead:

- Aplicat folie pe faruri;

- Indreptat infundatura aparuta deasupra rotii din fata dreapta (Era de dimensiunea unei mingi de ping pong, insa fara vopsea sarita).

Toate aceste actiuni le-am facut la acelasi atelier de Detailing cu rezultate mai mult decat multumitoare.

Astfel, dupa cum veti vedea in poze, acea zgarietura urata cu cheia a iesit in proportie de 50-60%, restul fiind retusat cu culoarea verde... Dungile sunt verzi si mult mai estompate.

Efectiv arata ca noua... mi-a venit un text clasic din anunturile de vanzare masini... "Miroase a noua" :biggrin:

Urmatoarea actiune pe care o voi face va fi schimbarea becurilor clasice cu led-uri si ma refer la: puddle lights (lumini oglinzi), foot lights, plafoniera, placuta inmatriculare, torpedou si portbagaj. In oferta am mai primit si pentru luminile de marsarier, insa ma gandesc daca sa le schimb si pe alea.

Daca stau bine sa ma gandesc, m-ar tenta mai mult luminile de la proiectoare sa fie schimbate cu led-uri

Ca o paranteza, mi se pare o blasfemie ce a facut skoda cu luminile astea... cred ca becuri mai ieftine n-au gasit pe piata. Efectiv am faruri bi-xenon cu banda led si "saraciile" alea de proiectoare au niste lumini extrem de chioare, ca sa nu mai pun la socoteala ca-s galbene... fix ca nuca-n perete.

In masina becurile mi se par, de asemenea, foarte slabe... lumina este chioara. Noroc ca mai sunt cele 2 spot-uri cu led dar care nu pot compensa imaginea de ansamblu.

Anyway, o sa le schimb pe toate si voi reveni cu ceva poze. Cei care mi le-au ofertat mi s-au parut foarte profi, de la modul cum au pus problema pana la faptul ca m-au sunat sa se asigure ca am primit oferta. ;)  Tot ei asigura si montajul si-n plus de asta, inainte sa le monteze pe masina, le voi testa si alege conform preferintelor mele.

In rest.. las pozele sa vorbeasca de la sine.

Toate bune,

Noroc si sanatate!

 

Poza 1.jpg

Poza 2.jpg

Poza 3.jpg

Poza 4.jpg

Poza 5.jpg

Link către comentariu

Lasa becurile halogen pe proiectoare, pe ceate te vor ajuta mult mai mult culoarea lor galbena decat albul ledurilor.

Link către comentariu

Degeaba, pentru mine masinuta este si a fost :wub:

Un pm daca se poate cu "ofertantii" pentru iluminat, apreciez si raman dator desigur :beerchug:

Link către comentariu

Asta este,dpmdv, cea mai frumoasa culoare disponibila pentru Octavia RS, arata excelent!  In cazul led-urilor pentru proiectoare sunt foarte multe masini noi ce vin din fabrica cu proiectoare pe led deci nu ai de ce sa iti faci probleme ca vizibilitatea va scadea. Succes!

Link către comentariu

Salutare,

@mihai.onu94 O sa ma hotarasc la fata locului daca o sa trec sau nu pe led-uri la proiectoare. Oricum, merci pentru sfat. :icon_thumright:

@ToniM Multumesc pentru dragostea pe care o impartasesti fata de Jucarie :D

Iti trimit PM cu cei care mi-au facut oferta pt led-uri, sunt de nota 10.

@B_U_T Multumesc pentru aprecieri. Am vazut si eu ca mai toate modele mai noi de masini vin cu led-uri si pe proiectoare...

Ma sfatuiesc cu oamenii cu led-urile, vad cum ii sta si ma hotarasc.

Aaaa, am uitat sa zic... in stanga jos la partea din fata a masinii era sarita vopseaua (nu stiu de ce). A iesit perfect cu vopseaua de retus!

Toate bune dragilor, revin cu noutati, stay tuned! :D

Link către comentariu

A pune led-uri in blocuri optice gandite pt halogen este acelasi lucru cu a pune celebrul xenon pe oglinda. Apoi proiectoarele se folosesc doar in conditii de ceata,luminozitatea lor atunci conteaza. In rest nu au de ce sa fie aprinse.

La fel tendinta de a se renunta la ele. De la Golf 6R incoace nu mai sunt pe R-uri, mai nou pe multe modele R-line nu mai sunt proiectoare. La fel si la Audi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego Sunt partial de acord cu tine, nu sunt adeptul sa fie folosite proiectoarele doar de "look", ci doar la nevoie.

Insa, in conditii de vreme normala, ele au rolul sa ajute si atunci cand iei curbele si se aprind pentru a-ti lumina o zona moarta pentru faruri.

Eu merg tot timpul la faruri pe Auto, deci nu vor fi aprinse decat de functia cornering. Sincer, cand se aprind la viraje, intensitatea luminii mi se pare slaba.

De aceea ma gandesc sa la schimb.

Cum spuneam si intr-un post anterior, in general, in afara de faruri/stopuri, mai toate becurile de pe O3 mi se pare foarte slabe calitativ.

Intensitatea luminii e foarte scazuta, zici ca sunt pe duca.

Ca o paranteza, nu pot spune acelasi lucru pe varianta cu FL, unde au facut o treaba cam pe jumatate: Au schimbat puddle lights si becurile de la placuta inmatriculare cu led-uri si le-au lasat la interior neschimbate!

Cu siguranta la O4 vor fi toate pe Led-uri ;) Tehnologia ne este dozata!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare,

Cred ca stiu ce vreau de Craciun... :wub:

Am tot studiat diverse evacuari... insa asta de la Remus imi place mai mult decat cea de Milltek...

Oare afecteaza in vreun fel garantia montarea unor alte evacuari?

Am vazut ca are si valve controlate electronic... deci voi se va putea merge si intr-un mod mai silentios...

Distractia e undeva la 1100 EUR...

Mai adauga si vreo 7 caluti la herghelia existenta...

Ce parere aveti?

Cheers!

 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!