Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

Tizule, pai facem o ieseala cand se anunta vremea mai frumoasa.

Am si eu timp s-o mai spal pana atunci.

@cristi511 Multumesc de aprecieri... daca le pun capacele de skoda, chiar zici ca-s oem :)

Ceea ce-mi place e ca nokian-urile WRD3 au si protectie pentru jante, am inteles ca WRD4 nu au.

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Cu cat ma uit mai mult la ele cu cât zic ca sunt modelul de pe o2 rs, adică e bine :D 

Tu nu ai de gand sa il cauti pe Voinea? Vorba aia...+260 de caluti pentru momentele de condus...muhahaha!!

 

Link către comentariu

Don't tempt me :))

Ma tot gandesc sa fac ceva, insa mai vreau sa astept putin, eventual pe la anul.

La cum se simt 220 cp astia, nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa ai mai mult...

Au fost niste momente astazi cand am depasit pe carosabil umed... eram in a 4-a undeva la 80-90 la ora.. am calcat-o si a rupt aderenta, volanul se misca in "gol' :)

Oricum majoritatea drumului am mers in a 4-a sau a 5-a chiar... n-a fost nevoie niciodata sa retrogradez... cuplul e pretutindeni :)

Sentimentul ala cand vine masina din fata... si tu te bagi in depasire pentru ca... ai cu ce... e Nemapoimenit! :o

PS: Deci depasiri safe... nu insinuez altceva :)

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

@CristiALF, @CrS1985, @cristi511: Bai, suntem toti "tizi" pe aici, ne-am scos. :P  Facem si de-o intalnire ceva? Dar dupa ce-mi iau si eu TSI, ca mi-e rusine cu TDI-ul :) 

@CrS1985 : revenind OT, bai am citit ultimele tale posturi si am asa un zambet larg, de anticipatie si nerabdare. Ce face TSI-ul din om :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Facem tizule :), cu mare placere. Lasa ca nu-i bai cu tdi-ul, si Leonul lu' 511 e la fel. Compensezi la consum :D 

Link către comentariu

Salutare Tizilor,

Clar trebuie sa facem o intalnire sa prezentam beneficiile TSI-ului vs TDI... deja benzinarele sunt la putere, parerea mea.

Cum Tizul 75Nor este deja convins ca-si va lua TSI, trebuie sa-l convingem si pe cristi511 sa faca trecerea.

Oricum el isi doreste sa schimbe pe a lui scufita cu altceva, deci e momentul! :D

On topic: De abia astept sa spal masina (nu azi ca vad ca ploua insistent) si sa mai trag niste poze.

Week-end placut! ;)

Link către comentariu

@CristiALF ai văzut cât consumă Leonu meu? pai @75NOR e în spatele meu cu minim 1l asa ca e singurul care se bucură de aavantaje.

@CrS1985 facem ca cel puțin in cazul meu avantajul e sublim dar lipsește cu desăvârșire. :)) Eu cel mai probabil voi face trecerea la o caroserie care nu prea se pretează la tsi dat fiind faptul că Ateca nu vede 2.0 tsi de 180cp sau 1.8.

Fa-i poze pe ploaie. Cu putina atenție poate iese ceva deosebit. :D 

Link către comentariu

Entuziasmul vostru tineresc pentru benzina este inaltator, eu astept cu interes sa se mentina si cind o sa vedeti ca au consumuri cu 2 litri mai mari decit aveti acum :) mai ales ca daca nu va grabiti cu comandatul aveti toate sansele sa cumparati un TSI cu filtru de particule :biggrin: care, nu-i asa, va arde benzina aiurea cind regenereaza etc. :biggrin:  va aprinde becuri in bord daca mergi prea mult in oras si toate cele.

Modificat de vdragos
Link către comentariu

@cristi511  Astept vremuri mai bune pentru poze, e pacat sa nu imortalizez cum trebuie momentul ;)

Daca te orientezi spre SUV-uri, totusi poate faci un drive test si cu o benzinara... cine stie ce motoare o sa fie, care te-ar putea surprinde in mod placut.

@vdragos  TSI vs TDI la consum sunt foarte apropiate... eu nu merg la consum, recunosc... si am in oras consum de 12-12.5%. Nu e rau pt 220 cai.

Cum zici tu, pentru 2 litri in plus la suta... eu zic ca merita mult mai mult zambete pe fata :)

Revenind la topic... A venit momentul ala cand e frig afara si-ti aduci aminte ca ai ambele esapamente active, no fakes here! Priceless :wub:

 

Link către comentariu

Frumoase jantele, sper sa iasa bine din iarna.

Ai fost ieri pe la Dristor? Ca am vazut fugitiv o verzulie din asta :)

De acord cu tine, pentru o diferenta de aprox 2 litri si un rulaj mai mic de 20k pe an (la motorizari similare)... merita benzina fara dubii. Asta doar prin prisma costurilor. Sa nu mai zic si de placerea turatilor inalte :)

Link către comentariu

@zorro00  Da, am fost ieri pe la dristor, la un prieten, deci cel mai probabil eu eram :)

Jantele erau frumoase cand le-am ridicat, acum sunt super murdare si asteapta o spalare zdravana.

Nu m-am grabit sa le spal azi, pentru ca le fac la loc zilele urmatoare... am inteles ca va ploua pana pe miercuri/joi.

Deci week-endul viitor vor face baie si pe urma un photo shooting :D

 

 

Link către comentariu

E dificila intretinrea jantelor negre? Tind sa cred ca este precum a unei masini negre. Eu as vrea sa reconditionez jantele mele in negru lucios si adun pareri...Ai incercat vreo ceara aplicata pe ele? poate ne inveti niste modalitati.

Link către comentariu

@catalinmiti De 1 an jumate de cand am masina, nu am avut nici o problema cu intretinerea jantelor negre.

Masina o spal cam saptamanal, la o spalatorie de cartier, insa unde am niste baieti care stau pe ea cel putin 1 ora jumate.

Nu o dau cu nici o solutie speciala pe jante, doar cu ce spala ei clasic.

De asemenea, masina o duc de 2 ori pe an la un detailer profesionist, pentru un tratament exterior integral (ceruire etc).

Mentionez ca am si o janta de vreun an si trei luni pe care am reconditionat-o si revopsit-o integral, in urma unui incident cu o bordura.

Vezi mai demult pe topicul meu toata intamplarea, daca esti curios.

Nici cu acea janta nu am nici o problema, sa sara vopseaua, sa se matuiasca etc..

E drept insa, ca pe toate cele 4 jante sunt mici urme de zgartieturi... foarte fine, vizibile doar cand sunt super curate.

Astea sunt cel mai probabil de la pietricele, nisip etc etc.. Din punctul asta de vedere, intr-adevar sunt mai pretentioase decat jantele obisnuite si se vede foarte repede orice zgarietura pe ele.

Ca si o concluzie: Merita tot efortul pe care-l fac pentru a le intretine, sunt absolut fenomenale. Acele zgarieturi fine, se vad doar daca te uiti cu atentie si nu afecteaza in nici un fel look-ul overall al masinii.

Probabil, daca mi se vor pune piticii pe creier... le voi revopsi integral in vreo 2-3 ani... daca mai apar ceva zgarieturi.

Sunt curios cum o sa reziste astea de iarna... ele sunt recomandate de producator si pentru iarna, deci n-ar trebui sa fie probleme.

Sfatul meu: Go 4 it! :beerchug:

Link către comentariu

Multumesc frumos! Si tie la fel.

Dupa operatiune, poate-mi lasi si mie niste poze pe privat sau poate deschizi un topic in "Masina mea" :D

Sunt tare curios cum o sa arate... bineinteles ca nu poate sa arate decat f bine! ;)

Link către comentariu
On 08.10.2016 at 1:04 PM, vdragos said:

Entuziasmul vostru tineresc pentru benzina este inaltator, eu astept cu interes sa se mentina si cind o sa vedeti ca au consumuri cu 2 litri mai mari decit aveti acum :) mai ales ca daca nu va grabiti cu comandatul aveti toate sansele sa cumparati un TSI cu filtru de particule :biggrin: care, nu-i asa, va arde benzina aiurea cind regenereaza etc. :biggrin:  va aprinde becuri in bord daca mergi prea mult in oras si toate cele.

Da, ai dreptate. Din punctul meu de vedere ori ma agit si o iau repede, ca sa aiba fabricatie in primul trimestru 2017 - sa fiu sigur ca nu devanseaza programul de introducere filtru de particule care ar trebui sa inceapa din Iulie - ori raman cu dieselul EU5. Macar stiu ca nu e EU6 :) 

Fata de 6.5%-7% cat am media in functie de anotimp, un 8.5%-9% nu e de speriat ca medie :) La 18-20k rulaj anual cat fac eu, pot sa-mi asum asta. 

Si da, nu in ultimul rand sa-mi asum si pretul cu 0.8Ron/L mai mult pentru benzina 98 vs motorina standard.

@CrS1985 , @CristiALF cu tip benzina alimentezi ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

OT: In configuratorul de Alfa Romeo din Italia, toate versiunile pe benzina ale noii Giulia  au si filtru de particule.  What the f**k? :)

It has begun!!

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

tot OT: nu credeam ca o sa aud asta, sa puna filtru de particule pe benzinare. Am citit o stire in sensul asta acum ceva timp, dar nu am luat-o in serios, crezand ca este o gluma sau ceva pentru un viitor mai indepartat. Grupul VAG va introduce din Iulie 2017 pe toate benzinarele filtru? S-a terminat cu placerea de a mirosi vaporii de benzina arsa (jokin').

Link către comentariu

Ot: placerea aia s-a dus de cand s-a scos plumbul din rețetă. 

Hai băieții..filtre de particule avem...hai ca "ie" calde pentru toată lumea...3 la 10 mii :)) 

Măcar de am avea posibilitatea sa ne luam electrice la preturi decente. Pe mine m-ar aranja o tesla :D 

Link către comentariu

@CrS1985 :icon_thumright: @jantele de iarna, sa le porti sanatos :)

@catalinmiti si eu plimb jante negre de aprox 18 luni fara probleme la o masina, de 2-3 luni poarta si sotia cu etalon mai mic, insa ea tind sa cred ca in maxim 2 sezoane macar una va "rezolva"

Link către comentariu

@75NOR Tizule, eu alimentez doar de la Mol cu benzina normala de 95, nu dau bani in plus pe ..nimic, nu are nici un rost. Oricum merg pe Eco bara destul timp si nici benzina benzinei nu m-ar ajuta cu ceva :) . Si la 307 bag motorina tot de la ei, tot normala. Rar, iarna, cand e foarte frig mai alimentez cu motorina aditivata pentru a sta putin mai linistit.

 

 

Link către comentariu

@75NOR Tizule, eu alimentez numai cu OMV Super 100... am si eu ceva pitici, insa vreau sa-i ofer ce-i mai bun... sa scot tot ce poate.

Senzatia este ca benzina super 100 "se duce" mai repede decat cea de 95... am vazut asta pe fosta masina.

Oricum, nu stiu cat e de adevarata treaba asta cu actiunea de curatarea a injectoarelor etc etc.

OT: Cum sa se puna filtru de particule pe benzina, ce urat! :((

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Salutare,

Am mai facut niste poze fara a fi vreo ocazie speciala, doar dupa o runda pe la spalatorie.

Cu ocazia spalarii, am trecut la covorasele de cauciuc; se cheama ca suntem 100% pregatiti de iarna :wub:

Covoroasele sunt de super calitate, originale Skoda, le-am primit odata cu livrarea masinii, insa 1 an au stat in plastic.

Am pus niste poze si cu profilul anvelopelor Nokian... au un profil excelent.

N-am sesizat pana acum nici o crestere a consumului. In plus, sunt super silentioase.

Acum parca simt ca mi-am luat jante... nici nu le mai distingeam culoarea din cauza prafului :D

In alta ordine de idei, ma apropii de 13.000 km... in aprox 1 an jumate... aceeasi senzatie ca-n prima zi... Nu m-as satura de condus niciodata!

Cheers,

 

 

 

IMG_1077.JPG

IMG_1078.JPG

IMG_1079.JPG

IMG_1080.JPG

Link către comentariu

Superba masina/intretinerea.Nokian sunt d3 ? trebuie sa i au ceva.La d4 doar A -ul ma incinta. 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!