Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

Nu stiu ce sa zic de Remus, mi se pare un brand ce a fost puternic acum 15 ani.. 

Cel mai specatculos lucru mi se pare cum suna acel DSG fart.. tu avand manuala nu o sa prea sune la fel.

Garantia, probabil se pierde. Poti incerca sa montezi evacuarea la reprezentanta dar oricum poti pastra catbackul stoc si daca e ceva, il montezi la loc.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Imi place, nu suna rau :)

Adevarat ca acele fart-uri sunt cele care capteaza atentia cel mai mult

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

@Bebeee  Daca pierd garantia, parca n-as incerca. O sa intreb la reprezentanta.

Daca schimb cu Remus, evacuarea originala n-o mai tin, o s-o vand. N-am unde s-o tin.

In primul clip cred ca RS-ul ala are cutie de viteze manuala, dupa cum pleaca de pe loc. Si suna foarte bineee :wub:

@CristiALF  Intr-adevar, suna cel mai bine din tot ce am auzit tobe sport.

Va tin la curent,

Toate bune,

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Pierzi garantia din ce stiu eu, intradevar suna bine, dar cred ca sunt DSG-uri ce ai auzit tu .. 

Poti totusi cu un soft bun sa o faci sa sune mult mai bine (vezi softuri cu pops and bangs .. care merg si pe manuala)

Alternative de la VWRacing nu te tenteaza ? sau APR ? 

Link către comentariu

@bubu182 Salutare,

Crede-ma ca sunt novice in ceea ce priveste partea de tuning... toate masinile pe care le-am avut, le-am lasat stock.

Deci si la partea de evacuari, ceea ce am prezentat, pur si simplu am cautat pe youtube/google. Bine, de Milltek si Remus mai auzisem pe ici, pe colo.

M-am uitat pe VW racing & APR si nu am gasit nici o evacuare pt O3 Vrs...

Sunt deschis la orice recomandari... Mai ales ca cele gasite de mine sunt peste 1000 euro... destul de piperat pentru un moft.

In plus, primul pas pe care ar trebui sa-l fac este sa intreb cum e cu garantia la reprezentanta.

Toate bune,

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Siiiii.... Avem LED-uri!!! :icon_bounce: Happy, happy, Joy, Joy

Am fost ieri la atelier si mi-am schimbat urmatoarele becuri cu led-uri:

- Pozitii (Vedeti poza 2) - Orice O3 cu bi-xenon are becuri de pozitii GALBENE :banghead:  Se vedea urat si-mi tot stateau pe cap chestiile astea. Acum se vede bine (Sunt "gherutele" acelea din poza 2, care pana ieri erau galbene);

- Placuta inmatriculare - Lampa LED dedicata cu rezistenta incorporata pentru a nu da eroare de bec ars;

- Tot ce inseamna becuri pe interior - Plafoniera fata/spate, footlights, torpedou si portbagaj. Vreau sa va spun ca este senzational (Vedeti poza 3). Este o lumina incredibila inauntru si totodata placuta. Am mers pe mana baietilor de la atelier iar intensitatea este exact ce trebuie!

To do List - Luminile de la oglinzi (Puddle lights). Baietii au fost cinstiti si mi-au pus ca n-au mai schimbat becurile de la oglnizi la vreo O3 pana acum si le-a fost teama sa nu sparga oglinda. Apreciez onestitatea si o sa ma duc la un service ca se le schimb si la oglinzi. BTW, ceva recomandari? :D

La luminile de marsarier nu aveau o solutie sigura si am zis sa nu ma bag. Cand vorbesc de solutie sigura ma refer la faza de a nu da eroare de bec ars :)

Mai aveau o oferta pentru semnalizare faruri, insa din ce am inteles, daca s-ar arde semnalizarea de pe far la O3, pentru a fi schimbat acel bec, ar trebui DECUPAT farul! WTF?! Mi-au spus ca pur si simplu nu ai cum sa scoti acel bec. Asa ca am zis "pass".

In alta ordine de idei... las link-ul de mai jos ( fara a face reclama), doar pentru a vedea ce sunet as cauta eu la evacuarea mea. Bineinteles, acest sunet as vrea sa-l pot regla dupa bunul plac, pentru ca nu vrei sau nu poti tot timpul sa te joci :D  Primele 12 secunde :)  Ceva recomandari de service-uri care sa faca asa chestii ok?

Toate bune dragilor!  Cheers,

 

Led1.JPG

Led2.JPG

Led3.JPG

Link către comentariu

Neata buna :)

Tind sa recunosc ca si pe mine ma zgaria lumina galbena de pe pozitii la O3, sincere felicitari pentru pachetul de lumini de la ea, cat despre ideiile crete cu evacuarea....las un emoticon doar sa nu ma lungesc....:wub:

Eu pentru puddle lights, le-am schimbat singur si nu au fost emotii, trebuie doar atentie, poate te ajuta ;)

 

Link către comentariu

@ToniM Salutare,

Stiu filmuletul ala, l-am vazut eu si l-au vazut si ei, insa cam atat :))

Nu prea m-as baga la lucruri practice pentru ca tind sa le cam stric. 

Referitor la evacuare... Da, e incredibil cum se aude.

Cheers!

 

 

 

 

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

           Salut, imi place foarte mult jucaria ta, am citit tot, pana la ultima pagina, avand in vedere ca ai luat exact ce am vrut si eu pana am fost nevoit sa fac alegerea de confort a familiei. Sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste trapa...un must have pe orice masina mai ales pe cele cu interior inchis;)

      Aceleasi crize de nervi le-am avut si eu cand mi-am gasit masina lovita in 3 raduri de usile altora dar inca mai incerc sa ma impac cu gandul ca asta e orasul.

     Am vazut ca pari a fi multumit de cei unde iti faci pregatirea de iarna, o sa ii contactez si eu( am vazut sigla in pozele tale:P) daca inca ii mai recomanzi?

      O3 Rs 220 manuala culoarea ta sau raceblue am vrut si eu dar pana la urma am optat pentru un Superb 1.8 TSI manual la care am semnalat si eu aceeasi problema la cutie, cand e rece intra mai greu in treapta 1 si trebuie tras ceva mai ferm pentru 2 in primele 10-15 min de functionare. Aceeasi problema a avut-o si O3 1.2 TSI manuala pana pe la 12.000 de km cand parca acest simtom a disparut. 

     As fi curios sa stiu in ce mod de conducere mergi in oras/afara si ce consum real calculat la pompa ai daca ai facut vreodata, deoarece eu am un 12-14 in oras fara SS pe display si calculat la pompa am iesit 10.2.

     Drumuri libere:)!

    

Link către comentariu

@Epo Salutare,

Ma bucur ca-mi urmaresti topic-ul si ca ai avut rabdare sa citesti pana la sfarsit.

Am incercat sa intocmesc un jurnal de bord cat mai detaliat.

In ceea ce priveste detailing-ul/pregatire de iarna, il recomand oricand pe cel la care am facut operatiunea. E un tip profesionist, atent la detalii si pasionat de ceea ce face.

Se pare ca "boala" cutiei de viteze se semnaleaza si la tine... e clar ca au facut ceva economii la partea de izolare a acesteia. Mi s-a parut incredibil atunci cand mi s-a intamplat.

Si iarna trecuta a aparut problema asta, insa ceva mai estompata decat in prima iarna cand cred ca era sa rup maneta de viteze... :banghead:

By the way, un off-topic, raspunde-mi te rog in mesagerie... Superb-ul tau e generatia a 3-a?

Referitor la modul de condus, merg exclusiv in sport (de fapt este individual configurat cu: motor - sport, directie - sport si A/C - Eco). Imi place f mult sunetul scos de "zbarnaitoarea" aia din bord, de zici ca ai un V8 sub capota. Insa acest sunet devine sacaitor la drum lung cand o trec pe "Normal".

Consumul mediu pe bord e intotdeauna intre 11.5-12.5. Mi se pare decent tinand cont ca n-am nici o legatura cu mersul la consum si nici nu-mi propun asta :D

Consumul la pompa nu mi l-am calculat pana acum.

Profit de faptul ca mai scriu ceva pe aici ca sa semnalez o problema pe care am sesizat-o in week-end cand a plouat... MI S-AU ABURIT FARURILE!!! :((

Cred ca este de la faptul ca am schimbat becurile de pe pozitii cu led-uri... e clar ca are legatura cu asta pentru ca in 2 ani jumatate nu mi s-a intamplat asa ceva.

Capacelele de la faruri sunt inchise ok... am supravegheat toata operatiunea... nu inteleg de ce s-ar aburi farurile..

Daca se mai intampla, merg cu ea la reprezentanta sa vad despre ce e vorba.

A mai patit cineva asa ceva?

Salutari,

 

 

IMG_0684.JPG

IMG_0682.JPG

Link către comentariu

Am observat acelasi lucru si la mine, saptamana trecuta. Probabil asa fac majoritatea.

Am mai avut in trecut un Seat Ibiza si apoi un Honda Civic (ambele luate noi). La ambele se abureau farurile. Am reclamat la vremea respectiva problema, pentru fiecare masina in parte,  si mi s-a spus ca asa fac toate. Atat timp cat nu ramane apa in far, sa nu imi fac probleme. Ibiza a stat la mine 3 ani si Civicul - 7. Cu niciuna n-am avut nicio problema de la aburirea ocazionala a farurilor.

Link către comentariu

Si eu scoteam fum pe nas ca mi s-a aburit un proiector la leon. Ce sa mai zic de situatia de mai sus, si de problema lui Dragos cu zgomotele, si de multe alte probleme, raman dezamagit, asta este, mergem inainte, bucura-te de masina.

Link către comentariu

Cum a apus si colegul mai sus, atata timp cat nu ramane apa in faruri nu ai de ce sa-ti faci probleme.

În manual scrie asa:

"Farurile se pot aburi pasager pe interior. Atunci când luminile sunt aprinse, suprafața de degajare a luminii se dezaburește după scurt timp."

Link către comentariu

Salut,

Multumesc pentru feedback.

O sa urmaresc daca se vor mai aburi, mai ales ca acum a venit vremea rece si probabilitatea de a se intampla din nou a crescut.

Daca mai patesc asa, o sa dau o fuga totusi pana la reprezentanta, pentru linistea mea sufleteasca ?

Revin cu un feedback.

Toate cele bune!

Link către comentariu

Poti incerca sa pui o punguta cu silica-gel (acelea gasite in diverse cutii de produse ca sa absoarba umezeala inauntru)  in interiorul farului.

Grija unde o pui insa, sa nu fie aproape de sursa de caldura si nici sa nu se miste (poti sa o pui cu o dunga de dublu adeziv, dar grija din nou, sa nu se rupa ca se imprastie toate bilutele alea prin far apoi).

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!