Jump to content

Jucarie


CrS1985

Postare recomandată

@deenman In mare parte din timp e foarte curata masina, insa si cand nu e atrage foarte multe priviri.

De nenumarate ori am gasit persoane care-si faceau poze cu masina, se uitau prin geam etc.

Ideea e ca printre acele priviri sunt si unele nedorite :(

Invidia e boala secolului... Uitatul in ograda vecinului...

Ar fi super daca si-ar vedea toata lumea de treaba lui si de telul lui in viata, fara sa fie interesata de ce fac altii ;)

S-auzim de bine!

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Tu pana acum nu ai aflat ca suntem o natiune cu un procent foarte mare de retarzi nenorociti?! 

Nu cred ca iese la polish, trebuie revopsit elementul + probabil dat cu lac si pierdut pe elementele adiacente. Depinde de cine si cum face lucrarea...

Eu in locul tau as lasa-o asa pana trece iarna. Si nu cred ca ai garantata rata la Casco indiferent de ce se intampla, este cumva si ilogic..

Nervi tari ! :) 

 

Link către comentariu

Cristi, cel mai probabil asa voi face, trec iarna si vedem pe urma.

Referitor la Casco, e contract pe 5 ani facut, cu rata constanta, ceea ce la prima vedere ar fi dezavantajos pentru mine... platesc aceeasi rata iar masina se devalorizeaza de la an la an. De exemplu, anul asta (pana la vara in august) o am asigurata la 22.700 Euro...

Insa am in contract ca pot face oricate evenimente pe an in limita unei sume de vreo 30.000 euro parca.. Cert e ca am fransiza 0, rata este constanta si fransiza este 0. Deci mi-ar conveni sa fac pe Casco.

Stii cum e... Om trai si Om vedea :)

Multam de sprijin! :)  Sper sa nu te confrunti vreodata cu chestii de genul.

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Interesant cu Casco, nu stiam ca se poate si asa. Oricum este irelevant in cazul tau, oricum ar fi fost, tot ajungeai sa revopsesti = folosesti Casco.

Sper sa nu ma mai confrunt, da :) Sau credeai ca n-am fost si eu in locul tau in trecut ? :D In 2006 mi-am adus Alfa 147 verzulie (ca ti-am zis ca am avut si eu ceva asemanator - verde ou de rata gen) de afara, iti dai seama, era impecabila. N-a rezistat invidiei decat vreo 2 luni de zile, am parcat ca si tine fara sa deranjez pe nimeni si am urcat la un apartament fix 20 minute intr-o seara. A fost de ajuns sa imi iau o cheie/cui de la busonul rezervorului pana la portiera fata - 2 elemente dintr-un foc ;) 

E nasol cu masina noua, mereu stai cu grija in astfel de situatii...

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
16 hours ago, CrS1985 said:

Si.... viata e frumoasa, suntem inconjurati de niste bipede, multi dintre ei numindu-se oameni, fara a avea insa acest drept!!!:251:

Din ciclul "animale, nu oameni", va prezint cea mai noua isprava a acestor bipede cu creierul cat o nuca, fara constiinta si fara respect fata de proprietatea unui om.

Mentionez ca masina era parcata pe o strada langa IOR, cat mai aproape de bordura, fara a obstructiona pe cineva...

Eu intotdeauna parchez astfel incat sa nu incurc pe nimeni... sau daca stau putin si as putea "leza" pe cineva, las nr. de tel in geam!

Asa inteleg unii sa se comporte... oricum s-a riscat rau de tot, daca il vedeam, nu stiu ce faceam... :banghead:

Cum ar trebui sanctionate astfel de specimene? :(

IMG_1033.JPG

OFF, foarte nasol :( 

Stiu perfect cum e, am patit fix acceasi chestie, pe acelasi element de caroserie, la Passat si am crezut ca-mi pocneste o vena in cap.

Din pacate, nu vreau sa-ti spulber iluziile, dar, daca vrei sa iasa perfect, trebuie vopsit elementul.

Ai CASCO, nu te stresa. Se acopera astfel de daune. 

Singura ta grija e sa cauti un service bun si sa le spui de la inceput ca daca nu iti "nimeresc" culoarea, o vor vopsi de cate ori e nevoie pana iese ca de fabrica nuanta. Ca sa fie lucrurile clare de la inceput si asta e...

E treaba de 2 zile, no stress, putea fi mai rau. Adica sa ai usi de vopsit, care presupuneau dezechipat fete de usi interioare si altele....

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Am avut si Bora si ambele Dustere "semnate" asa in Bucuresti, ba chiar Bora am avut-o facuta de jur imprejur...asa ca...asta-i orasul minunat. :)

Mergi la service, vopseste-o acum pentru ca ai 6 luni garantie la lucrare si sa treaca iarna peste..daca sunt defecte de vopsire vor iesi la iveala in iarna si la primavara o poti reface pe garantie.

 

Link către comentariu
32 minutes ago, cristi511 said:

Am avut si Bora si ambele Dustere "semnate" asa in Bucuresti, ba chiar Bora am avut-o facuta de jur imprejur...asa ca...asta-i orasul minunat. :)

Mie mi-au zgariat Passatul in Brasov, deci as spune ca sunt cretini pe peste tot :( Mama lor...

Link către comentariu

Zona titan - ior s-a transformat de-a lungul anilor intr-o infectie plina de tarani care vin in parc, am stat acolo 22 ani .. am vazut cum s-a transformat parcul dintr-un loc placut intr-un loc hiper aglomerat plin de oameni fara pic de creier.

In alta ordine de idei, si eu mi-am gasit fosta masina tot asa zgariata langa parc, si tind sa cred ca a fost de la vreo bicicleta.. sunt f multi copii care merg ca ratatii si iau la rand toate masinile cu ghidonul / pedalele etc.

Din pacate asta e tara in care traim, o cocalarime totala, plina de invidie si oameni care nu isi vor depasi niciodata conditia... aceea de anaflabeti, lenesi, dusmanie, foarte multa invidie pe "vecinu" etc.  

Ia-o ca atare.. nu e singura pe care o vei pati (stii ca am dreptate).. din pacate in tara noastra nu iti poti pastra masina OK oricat ai incerca ... nu e facuta ptr asa ceva, trebuie sa ai un cotet de masina sa te doara in .. cot de ea, cum o parchezi, cum o intretii.. fiindca pe ceilalti sigur ii doare in cot de masina (bunul) tau.

Sa mai aduc aminte de cat de prost organizata e zona aia, cu parcarile pline de borduri inutile, facute total fara cap.. am taiat un cauciuc si am spart un radiator in bordurile alea.

Primaria generala si negoita arunca vina de la unu la altu... stii vorba.. csf.. n-ai csf .

Succes cu retusarea zgarieturii.

 

 

Link către comentariu

Salutare colegii,

Usor, usor m-am impacat cu ideea.

O sa apelez la Casco si probabil ca o s-o fac la PBN, n-as risca nici la Avia Motors, oricum la reprezentanta o sa ma duc.

Am un coleg care a avut ghinionul sa aiba masina facuta praf, lovita din spate de o tipa care n-a mai franat la o trecere de pietoni.

Masina a fost facuta efectiv acordeon si saracul n-o avea decat de 2 sapatamani (avea inca nr rosii).

Si-a facut-o pe Casco la PBN si i-a iesit super... asta a fost acum 2 ani si chiar zilele trecute imi spunea ca e ca noua, au facut-o cei de la PBN super bine.

Am vazut mai multe probleme delicate rezolvate de ei, inclusiv la niste colegi pe forum si atunci m-am decis sa ma indrept in directia lor.

@cristi511 Probabil ca o sa ma duc in primavara totusi, pentru ca ma gandesc ca iarna e posibil sa mai iau ceva pietricele, nisip etc.

Pot aparea diverse si neprevazute iar in ceea ce priveste calitatea lucrarilor de la PBN, cred ca se pricep totusi sa vopseasca o aripa :))

Multam de sustineri, sper sa nu mai apar cu vesti d-astea in viitor.

@bubu182 - Intr-adevar, eu stau pe langa IOR de vreo 2 ani, insa calitatea oamenilor a inceput sa scada dramatic. Vine lume din tot Bucurestiul in IOR.

Exista o vorba: "Multa lume, putini oameni". Exact asta este situatia si aici.

O saptamana usoara tuturor!

 

Link către comentariu

salutare.

daca-mi permiti un punct de vedere ...

eu nu as revopsi un element de caroserie doar ptr atat - mai ales la o masina aproape noua.

as cauta un detailer .. sau cum i-o zice :) iscusit care sigur ar putea sa aduca acel element cat mai aproape de starea lui initiala ( poate nu chiar pefect dar 

aproape insesizabil ....

daca dupa ce o revopsesti, la 2 saptamani o gasesti iar zgariata ce vei face, o vei revopsi din nou ? 

sunt mai multe posibiliati de retusat ... se numesc retusuri inteligente si cred ca si cei de la PBN practica asa ceva , intreaba si la ei ... chiar merita

succes cu restaurarea, indiferent de ce varianta alegi.

 

 

 

 

Link către comentariu

Salutare,

@cascadoru Este si asta o varianta, voi incerca intai fara revopsire.

De fapt, asta si aveam in plan, mai ales ca vreau sa ma duc la un detailer prin noiembrie, pentru pregatire de iarna.

Casco il voi utiliza ca si ultima varianta dupa ce le-am epuizat pe toate celelelate.

Voi intreba si la PBN etc despre aceste metode.

Multam de info! :salut:

Link către comentariu

Poti incerca o solutie ieftina gen "Pro Mending Scratch Repair" sau "Fix it Pro" pana si WD40 daca incerci ramai surprins,de stricat nu ai ce.

Video-uri gasesti destule pe youtube.

Link către comentariu

Sincer am "auzit" si eu de ele,Pro Mending la 2 dolari tubul mic,dupa cum ziceam nu ai ce pierde.

Eu am zgariat usor bara spate si am incercat cu WD40 (solutie temporara) si am ramas uimit!

Spoiler

min 0:40

In CJ auzisem de ceva atelier de detailing care dau cu o solutie asemanatoare si apoi polish si nu iti mai vezi zgarietura (ma rog..pana nu vad nu cred)

Totusi lasa vopsitul ultima dintre ultimile variante,eu sincer cred ca poti scoate zgarietura aia fara revopsit,doar sa gasesti unealta/atelierul bun. 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Ok, multumesc!

Voi incerca ceva variante.

Am vazut si-n Dedeman ceva crema Nigrin parca.

Oricum, ma sfatuiesc cu baiatul la care vreau s-o duc la Detailing.

Va tin la curent!

Toate bune,

Link către comentariu

Nu lua Nigrin din dedeman

 aia este pentru metale neacoperite gen inox.... crom ....

 Lasa meseriasul sa -si faca treaba.

 

Link către comentariu

Polish in general merge doar daca este afectat doar lacul, nu si vopseaua in profunzime.

Cat despre retus - da, normal ca merge retusat, in fapt foarte multe "revopsiri de elemente" sunt simple retusuri, de multe ori atelierele zic ca revopsesc tot elementul (catre client sau asigurari) cand in fapt fac doar un retus, metoda prin care isi dubleaza practic profitul. Si da, iese impecabil, si eu am facut un retus la 307 - este impecabil. Daca nu ma duceam cu recomandare as fi platit acelasi lucru dublu pentru "revopsire element". 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Merci, Tizule!

Ar trebui sa existe un buton de like, sa-ti fi dat pt comment :)

De abia astept sapt viitoare cu jantele + anvelopele. Sunt tare curios cum arata :icon_bounce:

Link către comentariu

Dragilor,

Meet the ultimate pair: Borbet + Nokian! :D

Acum pot sa astept iarna, sa vad ce stiu anvelopele astea.

Am dat azi o fuga pana la Craiova si m-am decis sa las rotile de iarna pe masina.

Primele senzatii ar fi urmatoarele:

- Jantele sunt bestiale!

- Anvelopele sunt super silentioase, nici n-as fi zis ca am schimbat bridgestone-urile de vara.

Au un super grip pe asfalt umed... i-am dat azi in "goarna" pe serpentinele alea si ploua destul de tare... Coafura rezista bine di tat!

- Jantele sunt bestiale... Aaa. am mai zis... Ca si model, as zice ca sunt aproape la fel cu cele de 18 de vara.

Ceva super tare este ca se potrivesc capacelele de la jantele de pe 18 si pe cele de 17.. deci e lux: pot pune ori borbet ori skoda.. mi-am luat 2 in 1 :D

Momentan am lasat "Borbet"... sa se vada dom'ne ca am platit firma, nu gluma :na:

Trebuie s-o spal de urgenta pt ca s-au murdarit rau de tot jantele... din negre s-au facut si mai negre :))

Despre drum ce sa zic: Consum mediu la dus - 10.7 la suta :vaidecapulmeu: Bine... am mers putin tare.. 1h45 pana la slatina si inca 35 minute pana la craiova... deci un drum de 3 ore, facut in 2h20 :D;

La intors am lasat-o mai moale.. am scos undeva la 8.6 la suta. Total: Vreo 530 km.

Ceea ce pot spune este ca masina este intr-adevar o furie... este exploziva si are rezerve de putere absolut in orice treapta si la orice viteza.

Desi o am de 1 an jumate, de fiecare data raman surprins... asta e si ideea... sa ma surprinda in fiecare zi, altfel m-as plictisi!

Astept parerile voastre!

PS: Rotile de vara mi-au fost spalate intr-o "masinarie" care ar fi fost cumparata din Germania.

O sa pun o poza cu acest echipament, mi s-a parut f interesant.

Serviciile au fost de cel mai inalt rang.

Toate bune,

 

 

IMG_1066.JPG

IMG_1067.JPG

IMG_1068.JPG

IMG_1069.JPG

IMG_1070.JPG

Link către comentariu

Bravo Tizule, arata foarte bine! Eu ti-am zis ca Nokian E bune, o sa vezi si mai bine la iarna ;). Trebuie sa ajungi pe la intalnire sa o admiram si noi de-aproape si sa ma dai o tura :blah_:

Si eu incep din ce in ce mai mult sa visez la 350+ Nm si 240CP :blush:

Link către comentariu

Multumesc de aprecieri Tizule, chiar vreau sa ajung si eu la o intalnire. Se face ceva in week-end?

Facem si o tura, oricand, cu placere :beerchug:

Referitor la performante...Poti sa-i faci un stage 1 si cred ca o duci pe acolo pe unde ai zis tu. ;)

1.8 tsi oricum e limitat electronic de ei ca sa nu canibalizeze RS-ul, GTI-ul etc

Aaaa, am uitat sa spun ca anvelopele sunt DOT 2916 :D... deci "e" calde. Intr-adevar sunt Made in Russia dar asta nu e un minus :)

Sa pun poza si cu echipamentul de spalare! :D

IMG_1064.JPG

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

Eu Duminica asta nu pot sa ajung si pana acum nu s-a anuntat nimeni, cred ca mai greu cu vremea asta urata..

Bineinteles ca Stage 1 este cel din spatele acelor vise, dar trebuie sa treaca totusi primii 2 ani..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Duminica asta e Maratonul International București, s-au anunțat vreo 13.000 de participanți asa ca o sa circulați mai mult cu picioarele ca o sa fie puțin aglomerat :P .

Ps: frumoase jante...par oe. Sa le învârti cu placere.

@CristiALF ia ti inima în dinti si suna-l pe Voinea. Nu o sa îți pară rau. :D 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!