Jump to content

Schimbare antigel


Valentin
 Share

Postare recomandată

Eu am o sticla de Aral concentrat si scrie pe ea "a nu se folosi nediluat". Daca e concentrat inseamna ca rezista pe la -70gr.

Unde gasim temperatura asta?

Eu am facut proportia de 1:1 cu apa distilata si rezista pana la -35gr..

daca gandesti logic ajungi la aceasta parere dar nu uita vorba tiganului " Fie gerul cat de ger numai vantul sa nu bata"

Cand ai antigel preparat pentru -35°C, si prinzi o zi cu un ger de - 20°C si mai dai si doua ore in ea cu 140 Km/h pe autostrada, atunci trebuie sa fii sigur ca in partea de jos a radiatorului ai partial antigelul ala care resista la -35°c partial inghetat, de aceea sunt unii care gandid logic ajung sa spuna da cum masa sa imi fiarba motorul iarna ?? ca doar afara sunt -20°C.

Deaceea logica este buna dar recomandarile constructorului sunt mult mai bune, stiu veti comenta da unde avem noi autostrada de 2 h cu 140 sau unde avem noi -20°c etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Valentin

    27

  • v@sy

    12

  • taz21

    9

  • f@ne_tm

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

scoate termostatul pune inapoi furtunele baga apa distilata, faci catziva km cu masina ca sa mearga apa pe instalatie dai jos apa mai repeti inca o data procedeul si daca ai si un compresor sa-ti suflii instalatia e ideal. Dupa care pui inapoi termostatul bagi antigel inapoi pe instalatie astepti sa deschida termostatul si completezi daca mai e nevoie si cam atat. Nu e nevoie sa mergi sute de km cu masina ca sa cureti ci iesi undeva sa-i dai o tura sau daca vrei poti sta la relanti si o mai turezi fara sa faci o plimbarica, acuma ramane totul la decizia ta.Bafta

merci pentru ajutor dar nu prea am avut cum sa scot termostatul..dar am facut cum ai zis doar ca nu am scos termostatul, am lasat sa se deschida sa se amestece cu apa ,am completat in vas de cat a mai fost nevoie ,o sa ma plimb o saptamana asa iar in cand am un pic de timp dupa ce e cald motorul ii dau drumul si pun antiger curat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

Cu ocazia schimbării unei flanșe de apă ( de pe laterala chiulasei) vreau să îmi schimb lichidul de răcire si sa fac treabă cât de cât bună.

Îmi pierde apă pe la acea flanșă,și sunt nevoit să completez mereu cu apă. (apă de robinet de obicei, dar am fost nevoit chiar și cu apă de fântână, la ora actuală bănuiesc un raport de peste 85% apa, restu antigel(uri) :emthdown: + prafuri speciale pentru lipituri de radiatoare... )

Mașina mea a dus-o rău de tot, dar rău rău la capitolul compoziției lichidului de răcire.Tot pierdeam și completam cu ce apucam... Acum dacă mă uit la el, e un fel de maroniu cu multe impurități. Și vasul de expansiune are depunere pe el. Touși, nivelul se poate observa dacă lumina este bună.

Aș vrea să-i fac o mică slujba de spălare cu ce am la îndemână...Furtun cu apă...nu am aer comprimat...

Am cumpărat antigel roz, 3l și apă 3l. Cum aș putea să procedez cel mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista solutii pentru curatat circuitul de racire pe care le bagi in acesta, bineinteles dupa ce ai scos tot, o lasi sa mearga pana deschide termostatul si inca putin dupa, golesti din nou instalatia si abia dupa aceea introduci antigelul. Bineinteles ca daca nu ai rezolvat cu scurgerile dupa toata aceasta operatie vei pierde si mai mult lichid .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cantităţi de umplere şi specificaţii

Ulei de motor cu filtru

4,30 litru

Specificare ulei de motor

VW 505 00/505 01

Cutie de viteze manuală

4 treapta 020 1,90 litru

5 treapta 020 1,90 litru

Specificaţie ulei transmisie manuală

4 treapta 020 G 50 Manual

5 treapta 020 G 50 Manual

Servodirecţie

0,80 litru

Specificare ulei servodirecţie

G 004 000 M2

Lichide de răcire

6,50 litru

Specificare lichid de răcire

G12 Plus

Lichide de frâna la schimbare

2,00 litru

Specificare lichid de frână

DOT 4

Agent de răcire instalaţie de climatizare

800 - 850 Grame

Specificaţie agent de răcire

R 134a

Conţinut rezervor

55 litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SAlutare.

1.Vreau sa schimb si eu antigelul.Am gasit G12++ la -36 grade gata preparat.O fi bun?

2.De cati litri am nevoie?Un coleg de mai sus spune "Lichide de răcire

6,50 litru" pentru masina din semnatura.

Multumesc!

Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

antigelul (G12) de la firma wynn`s e mai bun sau asemanator cu cel de la mobil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are rost sa te complici . Mai bine ia un antigel original de la VW. Ca pret e la fel ca orice alt producator aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu unde e antigel original, la reprezentanta la seat au spus ca au doar mobil1, la 35 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am vazut niciodata antigel original vag.Colegului meu de job i-au dat de la Avia antigel MOL.Are masina in garantie si a trebuit completat putin.Alte alternative bune Aral 24 lei litru,Swag 99919400 G12+1.5 litri 33lei bidonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la reprezentante,G12++ ~50lei/1,5L!

post-25841-0-87071000-1320418000_thumb.j

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca astia la PBN sau MIDOCAR livreaza.Oricum eu am ramas surprins cand a venit colegul cu antigel Mol de la Avia.Am intrebat de pret si a spus ca 26 sau 29 lei nu mai e sigur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu ala imi completez, e foarte bun 1:1 -35-37grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Aral..dar ultima data cand am avut belele cu termostatul am bagat Swag..pt ca nu aveam Aral la job.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bun Hepu dar si Aral-ul, la fel lichidul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge G12+ la cele cu G12? de ce ii zice "plus"? e ca la lichidul de frana denumirea? :D

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o intrebare, poate antigelul sa reziste la inghet bine dar din cauza vechimii celalalte functii ale lui sa fie slabite?

pe bidoane scrie maxim 5 ani utilizare si nu in functie de cat mai rezista la frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l masori si daca sunt probleme chiar sa-l schimbi ceea ce nu cred asta daca ai folosit G12+ de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 ani in raft,in motor e mai mic termenul circa 2 ani.Dupa 2 ani trebuie controlat daca mai are rezistenta la inghet sau la fierbere(asta cu fierberea numai in laborator se poate).In mod normal antigelul se verifica o data pe an sa nu existe neplaceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am intalnit decat in cazul antigelului de calitate prosta folosit la dacie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori si eu sa imi bag antigel in masina dar am o problema : corul care iese din motor si merg mai multe furtune de la el spre borcan si radiator este fisurat si pierd lichid. Stie cineva cum se numeste aceasta piese si cam cat costa sa stiu maine ce caut la magazin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!