Jump to content

Oglinda retrovizoare "cazatoare"


Deleted
 Share

Postare recomandată

Salut.

 

As vrea sa stiu daca mai are cineva aceasta problema: daca las masina parcata cateva zile si mai este si cald, gasesc oglinda retrovizoare "cazuta" si trebuie ridicata putin ca sa revina in pozitia corecta. (A nu se intelege ca o gasesc indreptata catre podea: este o chestiune de cateva grade, dar suficient cat sa necesite ajustare.)

 

Mentionez ca am observat acest lucru cam de cand am luat masina, dar o vreme am crezut ca mi se pare mie, ca depindea de pozitia mea in scaun, adica atunci cand te asezi in masina stai intotdeauna (cel putin, eu) un pic mai sus la inceput si pe masura ce mergi te mai lasi in scaun. Acum sunt sigur insa ca nu asta era cauza, ci pur si simplu oglinda se lasa putin in jos.

 

Cum in vara merg la revizie ma gandesc ca sa semnalez aceasta problema, dar va fi foarte greu de probat ca se intampla asa ceva. (Oricum am una mai evidenta, cu oglinda laterala stanga care scartie la depliere.)

 

Multumesc.
 

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se "inmoaie" adezivul  cu care e lipita de suportul de plastic. Asa am tot patit si eu, pana intr-o zi cand am inchis usa si a cazut pe asfalt unde s-a indoit de tot. Trage de sticla si ar trebui sa iasa. Incearca sa o lipesti cu ceva sau ia alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea nu ai inteles la ce se referaNavi.

Navi, si eu patesc, incearca sa bagi ceva in locasul bilei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Navi

 

Oglinda laterala iti scartaie din cauza mizeriei prinse intre oglinda si soclul de pe usa. Baga jet la spalatorie sau sufla cu aer si nu o sa mai scartaie o perioada. :-)

 

Oglinda retorvizoare sta in diferitele pozitii cu ajutorul unei bile presate. Trebuie sa ajungi la mecanismul respectiv de presare si sa-l mai strangi. Daca e totul capsulat si nu poti ajunge la mecanism, pune niste superglue in spate, pe bila, regleaza repede si .....SUCCES!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu incerci cu superglue... just sayin`... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Multumesc.

 

Cred ca o sa le semnalez la revizie treaba asta cu oglinda retrovizoare (desi nu cred ca or sa ma ia prea in serios) si o sa vedem ce zic.

 

Cat despre cea laterala care scartie am citit pe forumul Octavia 3 ca la ei servisul o accepta ca problema, o desfac si o greseaza. Probabil ca e o solutie mai de durata decat suflatul cu jet de aer/apa. Am sa mentionez si aceasta problema la revizie.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citinad ce ziceti voi, fac si eu legatura acum. Fara sa schimb pozitia scaunului sau sa conduca altcineva, si eu mai reglam cand si cand retrovizoarea si nu imi explicam de ce. Am zis ca ma asez eu diferit in scaun. Totusi, cand pun mana sa o reglez merge destul de greu, stata sau nu in soare tot pare destul de stransa.

Ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Pai doar eu am zis si da, cand o reglez nu pare sa mearga foarte usor, cu toate astea... Pe mine unul a inceput deja sa ma enerveze.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

cu oglinda laterala stanga care scartie la depliere

 

si la mine face la fel.Am incercat cu un spray lubrefiant, pe baza de silicon, nici un rezultat.Am incercat cu jet de apa la spalatorie si se pare ca scartie mai incet.Monitorizam scartiitul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Eu am dat cu jet de apa la spalatorie si efectul a fost nul. La revizie o sa o parasc ca nu e cuminte.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si la mine a inceput sa scartaie putin oglinda laterala stanga .. sa zicem merci ca nu cade cum a zis userul mircea mai sus :) pe mine nu ma deranjeaza, desi eu am depliere/pliere la fiecare plecare/sosire, imi place la nebunie cum sa pliaza oglinzile la Golf 7, un pic in sus nu prea mult :)

 

despre oglinda retrovizoare nu stiu ce sa spun, si eu o mai corectez cate o data (foarte rar, o data pe luna poate), a mea merge greu deci nu cred ca se lasa in jos .. asta e tare sa reclami in service ca ti se lasa oglinda in jos :) sa fii in locul lor ce ai face? crezi ca pot face ceva sau sa o schimbe pe garantie, dat jos si lipit alta, o gramada de bani

 

cu oglinda laterala stanga care scartie la depliere

 

si la mine face la fel.Am incercat cu un spray lubrefiant, pe baza de silicon, nici un rezultat.Am incercat cu jet de apa la spalatorie si se pare ca scartie mai incet.Monitorizam scartiitul...

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citinad ce ziceti voi, fac si eu legatura acum. Fara sa schimb pozitia scaunului sau sa conduca altcineva, si eu mai reglam cand si cand retrovizoarea si nu imi explicam de ce. Am zis ca ma asez eu diferit in scaun. Totusi, cand pun mana sa o reglez merge destul de greu, stata sau nu in soare tot pare destul de stransa.

Ciudat.

Exact acelasi lucru patesc si eu la Superb 2. Am analizat aceeasi ipoteza cu pozitia initiala in scaun, dar sigur se deregleaza oglinda (se lasa usor in jos), desi la re-reglare pare destul de teapana. Si mai ciudat este ca la vechea Vectra pateam exact acelasi lucru, iar singura explicatie pe care o gasesc este data de vibratiile care duc la acest dereglaj.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu are explicatie: la subsol in garaj 5 zile nemiscata, si cand revin din delegatie o gasesc dereglata. Tempertaura constanta de 18 grade, fara soare deci, si fara vibrații , nedescuiata de nimeni. Asta e, nu e problema mare. Asta sa fie singuta

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna 
 

Am si eu o problema cu oglinda laterala stanga de pe o jetta 2007 .Mi-a dat-o cineva "peste cap" intr-o parcare.Ma deranjeaza ca se si misca in timpul mersului .
-oglinda are reglare automata si functioneaza 
-reglarea si incalzirea in oglinda functioneaza 

Am facut un filmulet cu problema .Cred ca s-a dezlipit .

Daca au fost posturi asemanatoare imi cer scuze si va rog sa ma indrumati spre ele .Eu nu le-am gasit 
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Si la mine (Golf VII) se deplaseaza oglinda retrovizoare in jos cate putin (desi pare bine fixata) si o mai reglez din cand in cand. 

In schimb am mai nou o alta problema: oglinda ext de la pasager nu revine fix pe pozitia initiala dupa ce coboara la mersul in marsarier. Parca inainte nu facea asa. Acum urca pe pozitie, insa daca imi iau un punct de reper mi se pare ca revine cu cativa mm mai jos. Voi ati observat/patit asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!