Jump to content

Vibratii volan la 120km/h


blue_blues
 Share

Postare recomandată

incepand cu 120 volanul incepe sa vibreze simtitor. am echilibrat rotile, am facut geometria. alte idei nu mai am....

fabia 1.4 aub 2001 benzina 74kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta de directie. La mine face la fel.

Modificat de kamei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi din cauza anvelopelor sau a prezoanelor slab stranse. Incepe prin a verifica prezoanele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Galme pe anvelopa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu ale roti (jante+cauciucuri) pentru a elimina cauza principala a vibratiilor din volan...

Dupa asta se incepe cu articulatii, caseta, rulmeti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

janta lovita, ovalizata,descentrata. la noi in volcanizari nu prea gasesti identificare de geometrie janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc, o sa încerc cu ce e mai simplu, adică rotile și mai vedem apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai noroi pe interiorul jantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta iti spun ... mergi la alt service . E unul maricel pe barbu vacarescu, ori autosoft, ori mai sunt unele f bune si ieftine la glina. Am luat eu anvelope noi si tot asa credeam ca am ceva la roata, am verificat geanta, am montat anvelopele noi, mi-au facut aia gemoetria si alte alea si cand am iesit la drum facea la fel, pe la 140 km/h . Am mers la Glina la service sa fac geometria, mi-a zis baiatul ca nu are ce sa-i faca fiind ok, mi-au facut echilibrarea rotilor , erau la gara rau, de atunci nu am mai avut probleme. 

Cele noi au fost montate la un service maricel : best auto tyres, au 2 reprezentante mari in Bucuresti, dar masinile lor de reglat / masurat sunt varza... 

La skoda asta de am luat-o acum la fel, la 120 tremura ca la balamuc, am mers la aia pe barbu vacarescu , mi-au spalat rotile si le-au echilibrat si merg cu mult peste viteza legala fara sa simt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Este asa cum ai zis tu... De la roti neechilibrate corect... Am făcut reechilibrarea tot la ei și de data asta a ieșit bine. A luat 120km/h. Asta după ce ma puneau sa cumpăr alte cauciucuri.... Le-am zis ca nu este bani și s-au apucat de treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de ce te-ai dus tot la ei, era clar ca sunt praf , presupun ca nu ai platit iar un serviciu neprestat. 

Va dati seama cati sunt care patesc asta si ajung sa schimbe te miri ce la masina doar pentru ca un dorel isi da cu parerea bazandu-se pe o masina ce probabil isi face iscirul odata la 30 ani ? Eu ma gandeam serios sa le fac o plangere atunci pentru ca nu e normal sa imi nenorocesc masina sau sa bag bani in piese pentru ca ei inseala clienti si taxeaza servicii imaginare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!