Jump to content

Afumare faruri!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iceman04

    6

  • JPLS

    6

  • bogdan2

    5

  • OvidiuTG

    4

Si la mine unul din faruri tinde sa-si "ingalbeneasca" oglinda, ca e mai vechi, si singura solutie o vad aceea de a revopsi din nou oglinda cu ceva. Nu stiu daca ar fi un asemenea spray cu vopsea nichelata sau ceva. Eu am incercat la un far sa dau cu solutie de curatat geamuri si mi-a dizolvat luciul de pe oglinda. A fost bun de aruncat. Si era HELLA. Deci de fapt se produce o alterare ireversibila a oglinzii farului. Un spray cu vopsea gen nichel sau crom ar fi minunat pt. asa ceva, dar de unde?

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Si la mine unul din faruri tinde sa-si "ingalbeneasca" oglinda, ca e mai vechi, si singura solutie o vad aceea de a revopsi din nou oglinda cu ceva. Nu stiu daca ar fi un asemenea spray cu vopsea nichelata sau ceva. Eu am incercat la un far sa dau cu solutie de curatat geamuri si mi-a dizolvat luciul de pe oglinda. A fost bun de aruncat. Si era HELLA. Deci de fapt se produce o alterare ireversibila a oglinzii farului. Un spray cu vopsea gen nichel sau crom ar fi minunat pt. asa ceva, dar de unde?

Nu stiu daca raspund mult prea tarziu dar...., Am vazut un spray cu vopsea "nichelata" la selgros, casta undeva la 10 RON poate foarte putin peste.

Multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Aceeasi problema o am si eu, farurile sunt matuite si nu mai sunt la fel de transparente. Am incercat sa le desfac dar m-am dat batut pentru ca mi-era frica sa nu stric ceva. Farurile sunt cu xenon din fabrica.

Puteti sa imi dati ceva sfaturi despre spalarea lor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca atunci cand umbalati in far sa puneti cappacul de protectie la loc in felu asta nu se mai ingalbenesc ,cat despre reaparatie slabe sanse oglinzile sunt suflate din fabrica cu argint si nus ce materiala anticorozive (2 da nus cum le zice ) ma indoiesc ca un sparai poate rezolva problema !dar daca reusiti si tine anuntatine si pe noi !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la mine nu oglinda e afumata , ci sticla farului ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate desprinde sticla e lipita dar se poate so si spargi depinde de cat de noprocos esti !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La mine e alta problema si e destul de deranjanta. Am desfacut farurile ca sa schimb becurile de la pozitii si am observat o usoara urma de topire pe oglinzile de la faza scurta. Masina este dotata cu xenon original de fabrica. Stie careva daca se gasesc de cumparat? si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa gasesti de cumparat oglinzile din far ? sigur nu. Poate doar sa faci rost de niste faruri ca ale tale, busite, de pe care sa grefezi oglinzile, pe ale tale. Asta daca nu le strici la demontare si pe ale tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

azi am verificat si eu si intradevar arata ca o garnitura topita care s-a scurs pe lupa proiectorului

si eu merg cu proiectoarele aprinse, de fapt numai cu ele aprinse merg si inainte sa sara lumea la gatul meu ca merg asa, sa stiti ca nu afecteaza ceilalti participanti la trafic, fiind in far nu bat la fel de puternic ca cele in bara (asta ca paranteza ca am vazut la inceputul topicului ca s-a infoiat lumea pe tema asta)

cat de curand, probabil duminica, am sa dau farurile jos si am sa incerc sa le curat.

voi pune si poze cu ininte si dupa

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

am desfacut farurile acum o saptamana, de postat nu am avut timp

intr-adevar sunt afumate si se pot curata cu vata si spirt, dupa ce se demonteaza farurile de pe masina, apoi se demonteaza de pe far, proiectorul si chestia aia care este in fata becului de faza scurta/lunga, asa veti avea acces in interiorul farului fara probleme

am sa pun si poze, sper sa nu mai uit cablul de date

spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

poze, dupa cum am promis

in prima poza era manjit farul, asa o sa se faca, trebuie sters de mai multe ori pana devine sticla clara, puteti da si pe oglinda farului, nu afecteaza cu nimic

in poza doi este proiectorul cu garnitura topita, eu le-am pus la loc asa cum erau, trebuie sa gasesc o garnitura buna sa vad cum arata poate reusesc sa o fac din alt material, de mentionat ca acea garnitura este de plastic si are rol si de suport pentru lupa, proiectorul are trei suruburi, se da jos foarte usor

fum o sa ma ramana prin colturi, dar nu deranjeaza, fiindca nu este in dreptul luminii, poza trei

urmatoarele poze sunt cu farurile demontate si dezechipate si cu rezultatul final

daca aveti intrebari, va stau la dispozitie

img0621vq.th.jpg

img0629vx.th.jpg

img0623iq.th.jpg

img0622x.th.jpg

img0631g.th.jpg

img0636r.th.jpg

img0637z.th.jpg

Modificat de iceman04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acum am vazut topicul cu aceasta problema care am avut-o si eu, la mine a aparut aceasta problema datorita unor becuri din alea ce zic ca imit xenonul si la mine mi-sa albit sticla de la far de la acel fum. Acceiasi operatiune am facuto si eu numai ca eu am dat jos si de pe proiector acea garnitura de care se tine lupa proiectorului, am curatat fiecare lupa si dupa aia in loc de garnitura aia buclucasa am bagat silicon de ala transparent, pe marginea lupei si vad ca am deja vreo 4 luni de cand am facut operatiunea aceasta si nu mai sunt probleme.(asta ca o solutie la problema cu garnitura de pe lupa proiectorului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

chiar eram curios daca a facut cineva cestia asta cu siliconul in loc de acea garnitura, pentru ca mi s-a recomandat si mie, insa am crezut ca este temperatura pre mare si se va topi si acel silicon

tu cum mergi cu proiectoarele, tot timpul aprinse?

bafta

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce se aburesc farurile cand ploua sau e umezeala mare afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce se aburesc farurile cand ploua sau e umezeala mare afara?

ai putea verifica garnitura capacului care il dai la o parte atunci cand schimbi becurile, atat la faza scurta, cel dreptunghiular, cat si cel de la proiector(daca ai), cel rotund

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,am faruri aftermarket TYC foarte proaste(am avut un accident si asta mi-au pus in service)...cele 2 capace stau prinse pe far destul de slab,daca la cel dreptunghiular am mai strambat sarma ca sa stranga mai tare,la cel rotund nu am ce-i face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca pe undeva intra aer de afara, care se depune in interior si asa apare abureala. Verifica etanseitatea la: zona de lipire dintre corpul farului si geam(plastic), la dulia becului, etc.

Modificat de OvidiuTG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile nu sunt in garantie?

Mergi sa ti le schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca pe undeva intra aer de afara, care se depune in interior si asa apare abureala. Verifica etanseitatea la: zona de lipire dintre corpul farului si geam(plastic), la dulia becului, etc.

Farurile au aerisire,nu sunt inchise perfect ermetic.Pe partile laterale din exterior au cate o gaura cu un furtunas indoit,banuiesc sa intre doar aer si nu praf sau sa arunce noroi.

Deci inainte sa discutam ar fi bine sa stim cum arata un far si sa fim siguri ca am vazut in detaliu unul inainte

Farurile nu sunt in garantie?

Mergi sa ti le schimbe.

garantie la piesele aftermarket din magazin e o gluma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am inteles ca masina a fost reparata de cei din sevice cu piesele lor. Sa-i puna altele in loc. Banuiesc ca are garantie la reparatie, a achitat reparatia si are factura+garantie la reparatie, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund si eu mai tarziu pentru " Iceman04" da folosesc destul de des proiectoarele mai ales acum pe timpul acesta si fac destul de des drumuri lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund si eu mai tarziu pentru " Iceman04" da folosesc destul de des proiectoarele mai ales acum pe timpul acesta si fac destul de des drumuri lungi.

salut,

am si eu o intrebare sau doua,

1- acum cat timp ai pus silicon in loc de aceea garnitura?

2- ti s-a mai intamplat sa ti se afume farurile, daca nu ce fel de silicon ai folosit?

multumesc mult

ps. ma intereseaza fiindca am cautat acele garnituri separat si nu le-am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siliconul ar trebui sa reziste fara probleme

am luat din obor unul ieftin si scrie ca rezista pana la 120 grade

dsc00069p.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile au aerisire,nu sunt inchise perfect ermetic.Pe partile laterale din exterior au cate o gaura cu un furtunas indoit,banuiesc sa intre doar aer si nu praf sau sa arunce noroi.

Deci inainte sa discutam ar fi bine sa stim cum arata un far si sa fim siguri ca am vazut in detaliu unul inainte

garantie la piesele aftermarket din magazin e o gluma...

Nu as dori sa fiu inteles gresit sau sa ai impresia ca am chef de cearta, dar! ce inseamna aburesc? adica pe partea interioara a sticlei ai depuneri de apa- corect?

De unde ar putea sa apara? din aerul care se afla in interiorul farului, care atunci cind se incalzeste in contact cu sticla condenseaza( atunci cind mergi sticla fiind in contact cu exteriorul e mai rece. Pe furtunasul indoit niciodata nu-ti v-a patrunde aer atat de bogat in vapori de apa sa poata condensa pe sticla. Acel furtunas e pentru golirea eventualului condens sau a apei care patrunde accidental in far. Cu atat mai mult daca zici ca ai faruri AM parerea mea este ca pe undeva pe la imbinarea sticlei cu corpul farului la tine exista un loc prin care se strecoara apa in interior. S-ar putea sa gresesc dar am o presimtire ca nu. Verifica totusi zona de imbinare dintre sticla si corpul farului si cred ca vei avea surprize.

Bafta

Modificat de OvidiuTG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!