Jump to content

VW Golf 4


bogga

Postare recomandată

Multumesc pentru sfat!

Pielea de pe volan nu arata rau, foarte putin uzata pe unele locuri. Am zis ca ies mai ieftin daca aplic o vopsea.

Ma gandesc daca il mai vopsesc sau il imbrac in piele.

Link către comentariu

Vopsit, daca pielea nu e taiata sau tocita excesiv. Volanul de nou avea un oarecare luciu - iar luciul initial dat de Vopel, se estompeaza cam in 1000-1500km si se mentine apoi ok.

Este varianta mai ieftina - 15-20ron, fata de imbracarea in piele - care te duce la vreo 200-250ron.

Link către comentariu

Ieri dupa-amiaza am vopsit volanul, de rezultat sunt multumit. Ramane de vazut cum se pastreaza in timp.

 

IMG_0659.jpg

Modificat de bogga
Link către comentariu

Cu ce l ai curatat (degresat)inainte de vopsire ?Am si eu in plan o vopsire a volanului.Arata frumos si curat.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi au sosit si covorasele de cauciuc, marca Petex.

Prima impresie: nu au mirosul acela specific de cauciuc + ca sunt si foarte elastice.

 

IMG_0698.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salut.Vreau sa imi iau si eu scaunele de Sportline.Vreau sa te intreb daca se potriveste mufa de la airbag sau trebuie modificari?Multumesc!

Link către comentariu

Salut, scaunele pe care le-am cumparat, erau de pe o masina de Anglia si mufa de la airbag s-a potrivit fara nici o problema.

Link către comentariu

Salut! Imi spui si mie cat ai dat pe covorasele de cauciuc Petex?! Eventual si de unde le-ai luat. Multumesc frumos!

Link către comentariu
  • 2 months later...

    Nu am postat nimic de ceva vremea, deoarece din lipsa de timp nu sunt nici noutati. Masina merge in continuare foarte bine, o folosesc zilnic aprox. 30km/zi, drumul spre seviciu. Totul a fost bine in aceasta perioada, pana cand miercurea trecuta am trait o experienta foarte nasoala...am ramas fara frana intr-o intersectie, aproape provocand un accident. Am ajuns cu greu  in cele din urma la munca, verific lichidul de frana. Acesta fiind aproape de minim, ma uit pe la roti observ ca am scurgeri pe dreapta, sub puntea spate. Imi da un coleg nr. de telefon a unui mecanic, merg la acesta si las masina. Problema gasita fiind un furtunas care era ros. Cauza cica ar fi ca masina e lasata si acest furtunas freaca de punte. Nefiind acesta singurul ghinion, ajung acasa cu masina de la mecanic obsev ca am aripa dreapta fata foarte sifonata.

2iqiw6g.jpg

2v7thtx.jpg

98veqc.jpg

w9i69v.jpg

29urqtw.jpg

 

 

 

 

 

Modificat de bogga
Link către comentariu
  • 1 month later...
Publicat (modificat)

Revin dupa o lunga perioada in care nu am mai scris nimic pe aici... Acum 2-3 saptamani am schimabat  la masina : suportul motor (Vaico), burduf planetara dinspre c.v.(Spidan)  si set protectii amortizoare spate ( Monroe)

La suport motor si burduf planetara nu am reusit sa mai fac poze:

24y1nrt.jpg, 2d9bsxx.jpgwrgzme.jpg,

Avand ceva timp de sarbatori am fost pe la bunici si am facut 2,3 poze.

5ehf6r.jpg

2i9a2o.jpg

Pe spate am pus distantiere de 20 mm

dorzo7.jpg

Modificat de bogga
Link către comentariu

Daca masina e lasata sunt si consecinte din pacate,bine ca nu ai avut probleme mai mari.

La 18 8j ET 35 nu dadeau bine?mai era necesar distantiere?din poze parea a fi cam pe linie,nu de alta.

Ce nu imi place : plasticul cromat de la maner sofer (posibil si pasager daca ai si acolo) si inelele de temperatura/combustibil+minidot,cele de la ceasuri sunt ok,nu lasa impresia ca nu a venit din fabrica asa,am avut si eu ocazia sa montez acest set de inele si am optat la vopsirea inelelor din ceasuri si atat,ai modificari scumpe vs ieftine si undeva ceva nu da bine.

Apropo,daca nu ai in carte R18 vezi ca nu ai probleme ca si colegul Flaviu,sa ramai fara talon,sunt jante R18 ce nu sar in ochi,dar la modelul tau se observa/iese in evidenta.

PS: Ce greutate au jantele?

PSS: joey mod la faruri?

Link către comentariu

nasoala faza cu franele, se putea sfarsi mult mai urat.

verifica tot pe sub masina (masina sa stea pe suspensii, nu ridicata pe cric) si vezi ce atinge sau e foarte aproape sa atinga.

cand ai pasageri sau mergi pe drum denivelat e posibil sa atinga ceva ce in mod normal are spatiu.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

cxr2test: 

în urmă cu 18 ore, cxr2test a scris:

Daca masina e lasata sunt si consecinte din pacate,bine ca nu ai avut probleme mai mari.

La 18 8j ET 35 nu dadeau bine?mai era necesar distantiere?din poze parea a fi cam pe linie,nu de alta.

Ce nu imi place : plasticul cromat de la maner sofer (posibil si pasager daca ai si acolo) si inelele de temperatura/combustibil+minidot,cele de la ceasuri sunt ok,nu lasa impresia ca nu a venit din fabrica asa,am avut si eu ocazia sa montez acest set de inele si am optat la vopsirea inelelor din ceasuri si atat,ai modificari scumpe vs ieftine si undeva ceva nu da bine.

Apropo,daca nu ai in carte R18 vezi ca nu ai probleme ca si colegul Flaviu,sa ramai fara talon,sunt jante R18 ce nu sar in ochi,dar la modelul tau se observa/iese in evidenta.

PS: Ce greutate au jantele?

PSS: joey mod la faruri?

Stateau bine jantele si fara distantiere, dar mie personal imi place mai mult cum arata cu ele.

Legat de ramele cromate de la manere si de la ceasuri, e adevarat ca nu dau prea bine. Tot zic ca le dau jos dar nu am mai reusit...

Nu am trecut in carte R18, am doar o hartie de la vechiul proprietar al jantelor cu omologarea lor in Elvetia. Ceea ce cred ca la noi in Romania nu are nici o valoare.

Nustiu ce greutate au jantele, dar is destul de grele incaltate cu anvelope.

M-am gandit si la joey mod dar nu ma ajuta farurile is Valeo....as vrea sa cumpar alte faruri Hella si sa pun lupe.

 

 

 

în urmă cu 9 ore, Muale a scris:

nasoala faza cu franele, se putea sfarsi mult mai urat.

verifica tot pe sub masina (masina sa stea pe suspensii, nu ridicata pe cric) si vezi ce atinge sau e foarte aproape sa atinga.

cand ai pasageri sau mergi pe drum denivelat e posibil sa atinga ceva ce in mod normal are spatiu.

Am verificat  sub masina, cred ca asta e si cauza : masina lasata + bagaje + drum cu denivelari rezulta ca unul dintre acele capete de metal al furtunasului freaca.

x52gep.jpg

Modificat de bogga
Link către comentariu

Vrei sa te stresez eu pana le dai jos? :D

Cam da,alte hartii ce nu sunt "din romania" nu prea o sa te ajute.,ziceam de greutate pt ca sunt "pline" nu in spite si sigur au 35kg cu tot,simti vreo diferenta intre table si jante?(aici,logic ma gandesc ca da,dar ma refer la consum)

Legat de joey mod,eventual daca prinzi pret bun la alte sticle sau daca ai rabdare,se pot da si astea jos (mai greu ce-i adevarat)

 

Link către comentariu

Poate sunt ele prea grele, neomologate, poate are consum o idee mai mare dar daca nu iti pierzi talonul din cauza lor, merita.Sunt altceva, ceva ce il diferentiaza de restul golf'urilor.Eu zic ca daca te interesezi le poti omologa la RAR.Eu le-am omologat cand am inscris masina si nu am platit nimic in plus.Ie-am aratat doar o carte a jantelor in care scria ca pot fi puse pe golf 4.Si legat de faruri le schimbi cu unele cu lupa, inegrite deja, le vinzi pe ale tale si recuperi o parte din investitie.Valeo sunt cautate, fiind si cele mai bune.Eu asa am procedat.Bafta!

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
  • 2 months later...

Sa mai scriu si eu cate ceva:rolleyes:.. Acum 3-4 saptamani am facut revizia la masina: filtre Mann + ulei motor Vapsoil. Insa am avut o surpriza cand mi-a ajuns comanda cu uleiul: in loc de 5w30 care foloseam de obicei era 0w30. Dupa discutia avuta cu vanzator, acesta mi-a spus ca cei de la Vapsoil nu mai produce ulei cu vascozitate 5w30. Avand deja programare la mecanic si in lipsa de timp am hotarat sa nu-l mai returnez si sa folosesc acest ulei vapsoil 0w30. Pana in prezent aprox. 1100 km facuti, masina merge fara probleme. Intre timp am trecut si de pragul de 190000 km si 6 ani de cand am masina:wub:.

 

35b9y15.jpg

 

M-ar bate un gand sa fac un full polish la jante ca cele din poza...

 

2wgdwxu.jpg

w22h35.jpg

 

Urmeaza in scurt timp sa cumpar kit distributie + pompa apa si 2 anvelope 225/40/18.

Modificat de bogga
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!