Jump to content

Skoda Octavia III 1.8 TSI DSG


Frnm

Postare recomandată

La becurile din oglinzi care lumineaza in jos ar trebui un tip de bec care sa proiecteze toata lumina perpendicular pe sol.Eu am pus niste becuri cu vro 4 diode(deala rotund)si doar o singura dioda ajunge sa lumineze prin sticla aia iar lumina nu e atat de puternica.

 

Modificat de Ioana
Nu mai da quote la postul anterior!
Link către comentariu

Super ai iesit cu ele :)

 

Eu acuma privind in momentul in care am comandat masina, mi-as fi dorit footlights, mi se pare ca arata mult mai bine daca pui totul pe led sa fie si ea acolo prezenta ^^

 

Intr-o zi cu soare (pe inserate) poate ne intalnim si facem o "comparare" cu intensitatea luminiilor pe led din oglinzi/numar/portbagaj, superskoda vs do-it-yóurself, sincer nu cred ca vor fi prea mari diferentele

 

Felicitari !

Link către comentariu

Ce fel de ledri ai folosit ? Am incercat si eu cu leduri la plafoniere dar nu au vrut sa se aprinda in nici o pozitie. Am trecut pe Philips Blue Vision. Stima

Link către comentariu

@smecs: la portbagaj, footlights si torpedo am pus placi cu 4 led-uri care bat intr-o sinura directie. La fel as incerca si la oglinizi, insa nu sunt sigur daca incap.

Spre exemplu la footlights nu incapeau in lampa led-urile clasice folosite la plafoniere (erau prea bombate).

 

@ToniM: pun o poza in care poate poti sa iti dai seama de intensitatea luminii la nr. de inmatriculare spate + bonus o poza si cu footlights led terminat:

 

image.jpg image.jpg

 

@mariusd4: mai jos link-uri cu toate modelele de led-uri/lampi pe care le-am cumparat:

 

Plafon 5 leduri - http://www.xenon-store.ro/spd/372269/Led-auto-T10-high-power

Portbagaj 2 leduri http://www.xenon-store.ro/spd/869910/Led-auto-T10-Canbus-cu-4-SMD  

Torpedou 1 led - http://www.xenon-store.ro/spd/869910/Led-auto-T10-Canbus-cu-4-SMD  

Footlights 4leduri - http://www.xenon-store.ro/spd/869910/Led-auto-T10-Canbus-cu-4-SMD  

Nr. inamtriculare spate 1 set - http://www.xenon-store.ro/Lampi-numar-led-SKODA-OCTAVIA-3-Sedan-L-010

 

 

Dupa cum am mai zis, ramane sa schimb si becurile pe marsarier si cred ca pe acestea o sa le cumpar: http://www.xenon-store.ro/spd/637738/Led-auto-Alb-30W-BA15S-12-24V-Canbus-cu-leduri-CRE

 

La oglinizi nu m-am hotarat ce sa cumpar, iar la proiectoare nu stiu daca sa pun becuri normale cu lumina alba sau led-uri.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Daca le schimbi pe alea de la oglinzi sa scrii aici ce fel de bec ai pus si un feedback :D .La mine alea din oglinzi sunt la fel de chioare ca becurile normale din fabrica doar ca au lumina alba.Nu ma mai bag sa le schimb pana nu primesc un feedback :))

Am si eu aceleasi lampi la numar,sper sa nu am surprize sa se arda.

Link către comentariu

tu ce model ai pus? se poate o poza sau un link?

 

as incerca cu ceva de genul asta, insa imi trebuie ceva care sa fie pozitionat in jos cu 3-4 led-uri:

http://osram-partner.aspad.ro/bec-led-neolux-w5w-6000k-blister-2-buc-124123.p.html 

 

eventual ceva de genul asta - http://www.emag.ro/led-w5w-t10-cu-9-smd-5050-canbus-2746823/pd/DTHMQBBBM/ 

Modificat de Frnm
Link către comentariu

http://www.led24.ro/cumpara/led-w5w-t10-cu-5-smd-5050-canbus-2746820->Asa ceva am pus si ajunge o singura dioda sa lumineze unde trebuie.Sunt modele si cu 2 diode pe o parte dar tot slabe cred ca sunt.O placa cu 4 diode e ideala,doar ca nu-mi dau seama daca intra in locasul acela.Iar de incercat inca odata nu ma mai bag :))

Link-urile de pe osram nu arata niciun bec.

Link către comentariu

Eu nu reusesc sa scot geamul oglinzii... ies atat de greu?

Link către comentariu

Prima data iesa greut. 

- pentru luminile de la oglinzi(inclusiv demontatul).
Link către comentariu

Da, cu acest turorial am plecat "la drum", insa nu ies si imi este putin teama sa nu rup ceva pe acolo.

Link către comentariu

Ies foarte greu, da, si daca nu tragi din mijlocul lor exista riscul sa le spargi cand tragi de ele. Dar daca apesi fix pe mijloc cu ceva barbatie e ok.

Link către comentariu

Am renuntat la pampaleala si mi-am luat inima in dinti sa le desfac cu simt de raspundere.

Rezultatul:

 

abc.jpg

 

Cost total - sub 20 lei

 

@smecs - am pus un model similar cu ai postat tu, insa am pozitionat mufa cu led-ul fixat in asa fel incat sa imi lumineze 2 diode laterale (pus in "pizdis") + dioda din capul placii. Par sa lumineaze mult mai ok asa, insa mai pe seara o sa vad cat de bine lumineaza.

 

Oricum modelul cu 4 diode pe placa (toate pe o parte), sub nicio forma nu incape acolo.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Arata super... si eu simt lipsa led-urilor la mine.

 

Poate intr-o zi imi iau si eu inima-n dinti si fac o schimbare :icon_thumleft:

Link către comentariu

@CrS1985: Trebuie sa o faci, merita din plin, iar la cat de frumoasa este jucaria ta...

 

LE - se vad destul de bine si noaptea, led-urile din oglinzi:

 

image.jpg image.jpg

image.jpg image.jpg

 

Sunt la 80% full led. Mai am de rezolvat doar cu proiectoarele si cu marsarier-ul.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Felicitari de mestereala, si eu am fost un pic mai "sceptic" sa nu rup ceva, pana am aflat la prima oglinda cum sa fac presiunea pe oglinda, la a doua a mers mai bine.

 

Ar trebuie sa pun si eu undeva poze de la led-urile de pe superskoda, ele venind si la portbagaj, si la numere cat si la oglinzi cu carcasele lor, la oglinzi spre exemplu, raman un pic "intr-o parte", daca nu tai cu un catar din partea de plastic a oglinzilor.

 

Felicitari de schimbari, ii schimba intr-adevar aerul seara/noaptea la inchidere/deschidere/intrare/iesire din masina :)

Link către comentariu

Ms ToniM. Mie imi par cam scumpe cele 3 tipuri de lampi de pe superskoda si m-am riscat sa le fac in acest mod. A fost mai complicat pana am identificat modelele, insa sunt multumit de rezultat.

Acum sa vad si care o sa fie durata de viata a acestor led-uri.

 

Cand pui poze sa ne dai un semn.

Link către comentariu

Super ai iesit cu ele :)

 

Eu acuma privind in momentul in care am comandat masina, mi-as fi dorit footlights, mi se pare ca arata mult mai bine daca pui totul pe led sa fie si ea acolo prezenta ^^

 

 

Toni se poate comanda  footlights ? Sau inteleg eu eronat.

Link către comentariu

@gbrl: se poate comanda, insa eu unul atunci nu am "bifat" optiunea. Pe moment caut sa vad daca are sistem de "Plug&Play" fara sa impung cabluri pentru un retrofit

 

@Frnm: ca de obicei, pozele se lasa asteptate de la mine :P Am fost aseara in tandem cu un prieten care avea aceasi motorizare ca mine pe un A1, si am facut schimb de locuri - led-urile sunt puternice ale mele, ale lui fiind "stoc", probabil daca as fi desfacut sa schimb eu bec-ul, as fi pus ceva mai "sublim", poate un pic prea tari pentru gustul meu lumina de la mine. Incerc oricum poate cel tarziu pe duminica sa trag o tura de poze

Link către comentariu

Nu mi se deschide configuratorul de la birou.

 

Insa, daca merg pe optionale, sub Smart de exemplu regasesc, insa nu stiu ce restrictii exista, la ce versiuni poti bifa si la ce versiuni nu poti bifa optiunea

PajydWX.png

@Frnm: sorry de offtopic :P

Link către comentariu

Pentru footlights, daca nu exista decupaje de inserat lampa in scaunele fata si sub bord, cred ca este complicat sa faci retrofit-ul. 

Insa cel putin pentru locurile din fata, exista niste benzi cu led-uri prin care poti sa faci retrofit la orice masina. Si-a facut un prieten la o Honda Civic si a iesit senzational, iar in cutia kit-ului a avut intricutiuni de montare beton.

Link către comentariu

Poti face te rog niste poze exact cu acele decupaje?

 

Sunt curios unde sunt, nu cred ca au planse diferite in functie de footlights, dar totusi :) Dupa am motiv sa ma mai uit si eu dupa lucruri de mesterit :D

 

Mersi anticipat!

Link către comentariu

La mine au iesit destul de greu unele din ele, asa ca iti fac poze la pozitionarea lor in masina si incerc sa iti fac poza si la 1-2 desfacute. Insa nu azi, pentru ca de la munca plec din oras si ma intorc vineri seara. Te rog sa imi lasi un PM sa nu uit :)

 

Btw - toate cele 4 lampi sunt capsulate, dar se poate deschide protectia de metal fara probleme.

 

PS - inca asteptam pozele cu led-urile tale :)

Link către comentariu

Ok, ma capacitez si eu pentru poze :P

 

Mersi :)

Link către comentariu

@ToniM: dupa cum am promis, ti-am facut poze.

 

Lampa scaun sofer (sub bord):

 

DSC02128.jpg DSC02130.jpg

 

Ar fi interesant sa imi spui si mie daca la tine sub bord (la scaunul soferului), acel suport incercuit de mine cu rosu arata la fel de jalnic. Eu acum l-am vazut in starea asta, cand am facut poza.

 

Lampa pasager stanga spate (sub scaunul soferului):

 

DSC02131.jpg DSC02132.jpg

 

La pasager dreapta fata, nu am facut poza pentru ca trebuie sa dau torpedoul jos si este foarte cald afara.

 

LE - revin cu o corectie: doar lampile fata sunt capsulate cu camasa de metal. La cele din spate exista un capac negru care se scoate destul de usor.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!