Jump to content

Skoda Octavia III 1.8 TSI DSG


Frnm

Postare recomandată

Salut,

 

Cu ceva intarziere, intr-un final imi prezin si eu masina. 

Este vorba de o Skoda Octavia III 1.8 TSI  180 cp DSG7, MY 2015, ridicata de la dealer (Brady) pe data de 12.11.2014.

 

Culoare este Metal Grey, nivelul de echipare este Elegance, iar ca si optionale avem urmatoarea lista:

 

  • Clever Pack Elegance - faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight System, controlul dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, Day Light (led)
  • Scaune fara incalzite
  • Maxi-DOT color
  • Driving Mode Selection
  • Duze stropitoare parbriz incalzite
  • Elemente suplimentare protectie sasiu
  • Iluminare spatiu picioare fata/spate
  • Jante 17" Teron
  • MDI USB si aux
  • Oglinzi exterioare pliabile cu iluminare spatiu intrare si efect antiorbire
  • Parbriz incalzit
  • Pregatire GSM Confort cu BT
  • Proiectoare de ceata fumurii
  • Radio CD & MP3 Bolero MIB cu touch screen, afisaj color si SD card slot
  • Roata rezerva tabala pe 16"
  • Set plase portbagaj
  • Protectie podea portbagaj cu fata dubla (textil/cauciuc), recipien resturi portiera, suport multmedia in consola
  • Spatare scaune fata imbracate in piele artificiala (protectie copii)
  • Stergator luneta
  • SunSet (gemuri si lunea in nuanta inchisa)
  • Volan multifunctional (comenzi radio si telefon, padele schimbare viteza) in 3 spite imbracat in piele
  • Pachet sumar piele (schimbator si frana de mana)
  • Roti de iarna cu jante aliaj AZW Dolomt 16" cu anvelope Semperit Speed Grip 2

 

post-141858-0-45675300-1429464621_thumb.post-141858-0-57394500-1429464626_thumb.post-141858-0-48968500-1429464632_thumb.post-141858-0-71894600-1429464678_thumb.post-141858-0-52250800-1429464986_thumb.

DSC01928.jpgDSC02006.jpgDSC02012.jpg

 

 

Pana in prezent am facut un retrofit partial la PLA 2.0, in sensul ca senzorii fata/spate functioneaza, insa nu si modulul de asistent la parcare: 

 

20r1tl5.jpg 2aahxg6.jpg 3a6t.jpg ndwnc7.jpg j6tvyd.jpg1z2dgzl.jpg

 

 

Am in vedere sa mai adaug amortizoare la deschiderea capotei (pe care le primesc in cateva zile cu ajutor din partea colegului ToniM) si in viitor sa inlocuiesc toate becurile cu led-uri.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Superba masina!Te felicit ca nu ai ales diesel.Care a fost pretul de achizitie? cand te hotarasti sa o vinzi,sa-mi dai un PM :icon_thumleft:

Modificat de eug-vw
Link către comentariu

Va multumesc!

 

@Aerofan - kit-ul OEM l-am cumparat eu de pe cars-equipment.com, suportii de senzori fata/spate nu au fost buni si i-am gasit la Porsche (cei laterali au fost ok), iar montarea si codarea a fost facuta la Avia. Din pacate nu au reusit sa codeze si modulul de asistenta la parcare, insa pastrez sperante ca o sa reusesc. Mai am nevoie de codul pentru caseta de directie. Sper sa reusesc sa ma vad cu AlBundy (bineinteles daca si el doreste :)) dupa ce o sa am mai mult timp disponibil.

 

@eug-vw - am avut doar masini diesel, insa m-am saturat de diversele probleme specifice si nici nu fac foarte multi km/an ca sa merite dpdv al consumului. in plus, placerea de a conduce un benzinar (dupa gusturile mele), este speciala. Pretul de lista a fost pana in 27.000 daca imi aduc aminte bine, iar pretul final in jur de 22.300.

Link către comentariu

Ha, ti-ai prezentat si tu jucaria, frumoasa.

 

O intrebare: La randul de butoane, in partea de jos, mijloc, acel simbol de portbagaj, nu era doar pentru combi? Nu este pentru deschiderea automata a portbagajului?

 

Daca ma poti lamuri un pic, as dori sa stiu si eu, ca la comanda mea, dealer-ul mi-a spus ca nu am cum sa pun/adaptez asa ceva la varianta hatchback :(

 

In rest drumuri bune, si sper ca amortizoarele sa ajunga cu bine, daca ai nelamuriri pentru montaj - in afara de video-ul de la superskoda - ma poti suna ;)

Link către comentariu

Aceasi intrebare o am si eu ca ToniM. 

 

Masina ta arata super! Are tot ce ii trebuie! Felicitari!

Link către comentariu

Randul de butoane a  trebuit schimbat ca sa-l poata puna pe cel de PLA. Banuiesc ca pur si simplu a gasit unul care avea si butonul de portbagaj...

Link către comentariu

Aceasi intrebare o am si eu ca ToniM. 

 

Masina ta arata super! Are tot ce ii trebuie! Felicitari!

 

Daca as fi avut alt buget, as fi crescut motorizare + o trapa electrica, poate chiar un vRS, insa ne multumim cu cat ne putem permite sa achizitionam, si sa si intretinem :)

 

@Rave: probabil ai dreptate cu butonul ^^

 

@Eto: un retrofit pentru volan tesit sau nu esti adeptul? Stiu ca era de exemplu Eto care nu ii placea volanul tesit, poate faceti un schimb :P

Link către comentariu

@ Rave: Nu cred... din cate vad masina care e desenata acolo nu pare a fi una break, pare a fi un hatchback.

 

@ ToniM, M-am obisnuit cu volanul asa :), toti zic ca e frumos, asa ca am acceptat si eu ca e frumos :)

Link către comentariu

Raspunsul la intrebarea voastra deja a fost furnizat de Rave: asa am primit grila de butoane cand am cumparat kit-ul. La O3 nu se pot schimba butonele, ci trebuie schimbata toata grila. 

Link către comentariu

Mai am eu o intrebare, cablajele sunt trase sau trebuie desfacut si bordul si schimbat tot pe acolo?

Link către comentariu

Foarte faina masina, motor potent pe benzina + DSG =  :icon_thumleft:

 

Sa va poarte sanatosi!

Link către comentariu

@Eto, cablurile nu erau trase, insa kit-ul contine toate cablurile necesare instalarii (deja mufate), iar bordul nu a fost demontat. S-au demontat bara fata si spate, plafonul partial si cateva protectii de cabluri din portbagaj si pasaj usi.

 

@TudorM: ms!

Link către comentariu

Ms ShadoW si asteptam prezentarea daca in viitor te hotarasti sa o iei :)

 

Astazi am montat si amortizoarele la capota si merita toti banii. Poate imi fac timp sa le fac o poza.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Arata-ne minunatia te rog. Apropo tu mai ai garantie la masina? Atatea modificari ai facut...

Link către comentariu

Pai nu am facut modificari notabile. Kit-ul de senzori este OEM si montat in reprezentanta, iar amortizoarele la capota nu prea vad cum ar putea sa imi afecteze garantia, nefiind o modificare pe electrica-mecanica.

Link către comentariu

Poze noi cu "hood damerps" montate:

 

DSC02023.jpg DSC02024.jpg DSC02025.jpg DSC02026.jpg

 

PS - multumiri lui ToniM pentru ajutor la comanda kit-ului.

Link către comentariu

Cu mare placere :)

 

Sunt curios la tine cum se vor comporta dupa cateva "utilizari", la mine parca dupa cateva saptamani nu mai mergeau asa de fluent, si a trebuit sa le "mesteresc" cu ungere si dieschidere/inchideri manuale sa isi revina :)

 

Desigur, sper sa nu fie cazul si la tine ^^

 

PS: scrisul de la sofer il vad bine, insa cel de la copilot nu :P

Link către comentariu

Sa urmaresti comportamentul amortizoarelor in timp. La unele kituri de Jetta au fost cazuri cand capota s-a curbat foarte putin din cauza ca erau prea puternice. La inchidere nu trebuie sa apesi tare pe capota, nu?

Link către comentariu

La inchidere nu trebuie sa apas tare.

In alta ordine de idei, nici la deschidere nu sare in sus capota. Trebuie sa o ridic cu mana pana undeva la jumatate si de acolo incep sa functioneze amortizoarele.

Link către comentariu
  • 1 month later...
Publicat (modificat)

Am reusit sa schimb becurile din plafoniere cu led-uri si pe cele din portbagaj (mai jos poze). Ca si idee - pe superskoda.com kit-ul pentru lumini portbagaj este 35 EUR (arpox 155 ron) fara transport, iar eu am platit 20 de lei pe cele 2 led-uri si lumineaza super ok.

Maine sper sa imi ajunga led-urile pentru footlights, torpedo si lampile pentru nr. inamtriculare.

 

Pentru viitor iau in calcul si schimbarea becurilor din oglinzi si marsarier cu led-uri. In cazul proiectoarelor nu stiu daca sa pun led-uri sau becuri cu lumina alba, 

 

Btw, am facut azi test cu schimbarea unui bec din lampa de la numar cu un led si supriza: zero erori. :)

 

1_2.jpg 2_2.jpg

image.jpg image.jpg 

image.jpg image.jpg

 

 

Scuze de calitatea slaba a pozelor. Precizez ca in poze se vad luminile usor albastru-mov, insa in realitate se vad albe.

Modificat de Frnm
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!