Jump to content

Golf mk1 - Evacuarea freaca in timonerie


Alex_YUM
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am cumparat de curand evacuarea aproape completa(fara saxofon) si cand am vrut s-o montez pe masina am observat ca nu se pupa deloc cu timoneria. Am observat ca si vechea evacuare originala era modificata cu ciocanul ca sa intre acolo.

Din ce stiu eu, acest tip de motor(1.5 JB) are foarte multe similaritati cu alte motoare, precum 1.8 8v de pe mk2.

Prinderea dintre saxofon si downpipe este cea cu cleme metalice.

Mi se pare ciudat ca iesirea saxofonului catre downpipe, este catre dreapta, cum te uiti la masina, pe cand spatiul pentru evacuare din cate am vazut este catre stanga. :blink:

Este posibil oare ca saxofonul sa fie luat de pe mk2 si de aceea sa nu pice cum trebuie?

Care ar mai fi posibilitatile?

 

Momentan circul cu timoneria modificata ca sa nu loveasca in evacuare la schimbarea vitezelor dar chiar si asa imi freaca o parte fixa a timoneriei, in evacuare(metal pe metal).

Trebuie sa descopar repejor ca nu vreau sa imi sape prea mult in evacuare.

Modificat de B-30-SAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu la 1.5 prinerea de galeria de evacuare se face prin suruburi aproximativ  ca la 1.8 gti numai ca difera dimensiunile dreptunghiului la 1.5 fiind mai mica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de ajutor Paul. Din cate m-am documentat, sunt doua coduri de motoare 1.5. Unul are evacuare cu suruburi, iar celalalt cum am eu, prin cleme. 

Trebuie cumva sa fac rost de niste poze sau sa ma uit la cineva care are evacuarea asemanatoare ca sa vad ce anume nu este la locul lui. De cand am cumparat masina, am gasit suficiente "romanisme" si iau in considerare si faptul ca unul din proprietari sa fi imprumutat piese de la alte modele de golf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent saxofonul este devina... Acum se vedem unde gasim unul de 1.6, 1.5, 1.8...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!