Jump to content

Problema instalatie Xenon (OEM)


alex_csa
 Share

Postare recomandată

Salut,am eu un igniter pentru octavia 1,daca mai cauti....

0767093040

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • bn64and

    28

  • Al Bundy

    27

  • andrei_221

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

azi am abservat ca farul din stanga nu se mai regleaza, nu isi mai face secventa de auto reglare, am inlocuit calculatoarele intre ele si functioneaza amndaoua pe farul din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba motorasul din far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde il gasesc?? pret ??

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, ca sa nu mai creez un alt topic detaliez aici problema mea. Din considerente financiare va cer parerea in achizitionarea a 2 becuri xenon aftermarket mai calitative (nu stiu daca exista) ce am acum sunt sub orice critica. Multumesc !

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat acum 2 ani de pe net, 2 becuri D2S chinezesti, cu aprox 80 lei bucata. Lumina uniforma, nuanta OEM, fara niciun fel de probleme pana acum.

Intradevar am fost reticent sa le cumpar, din considerente tehnice - sa nu afecteze igniterele.... 

 

Daca vrei ceva mai bun ar fi GE la 130 lei / bucata, http://catalog.gelighting.com/lamp/automotive/front-lighting-discharge-automotive-headlight-lamp/f=d2s

 

sau Osram la  220 lei / bucata

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor...

am un sharan ce are probleme cu luminile,in sensul ca atunci cand l-am cumparat in mers farul din stanga se stingea...daca inchideam si deschideam farurile totul ok...functiona iar o perioada.am citit in forum ca ar fi de vina becul,d2s asa ca l-am schimbat cu unul din trusa de rezerva problemele au inceput :)) nu se aprinde farul nici macar  ca inainte..acum nu merge nici cu becul nou nici cu cel vechi. tot de pe forum am inteles ca pot schimba cutiutele de aluminiu intre ele sa verific daca sunt bune - schimbat de pe stanga pe dreapta -farul din dreapta lucreaza deci cutiutele sunt bune. am cumparat igniter-tot de pe forum idee,am schimbat ,tot nu se aprinde. am ajuns la capatul variantelor posibile...verificat sigurante-ok,verificat cutiute aluminiu -ok,schimbat 3 becuri,schimbat igniter...ce sa mai schimb? (masina ar fi o varianta...) va rog sa ma ajutati cu o idee cu ceva..e farul din stanga si e "magnet" pentru politie. multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci toate piesele cand le pui pe farul din dreapta merg?   atunci mai ramane problema de cablaj pana la far.  Sau chiar si in interiorul acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cred -dar cum pot veriifica tot cablajul farului? de unde si pana unde tre sa verific? faza lunga merge,pozitii,avarii totul ok mai putin faza scurta...care e pe xenon...oooofff.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru inceput poti inversa farurile cu totul , ca mufa este aceeasi daca retin eu bine.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mufele sunt aceleasi.

 

cablajul il verifici din centrala electrica - de sub bord - pana in mufa farului - asta daca nu merge nici cu farul de pe cealalta parte.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog , care este mufa dedicata farurilor in centrala electrica? o schema,ceva imagini sa stiu de unde sa incep...cum sa testez ,cablu cu bec la capat sau un aparat de masura? nu prea ma pricep-adica..."tamaie" ..multumesc

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An fabricatie, cod motor si iti postez schema. Xenon, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru xenon..si daca ai din intamplare o carte a masinii in limba romana spun saru`mana.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos...am incercat sa inteleg cate ceva de acolo...insa buba cu farul meu...ramane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai masurat si tensiunile ce apar pe acolo? legaturi de masa, pinii din mufe, sigurante etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uraaaaaa...multumita indrumarilor am rezolvat problema farului stanga..demontat ambele ,schimbat intre ele...curatat toate contactele de la faruri...dat cu solutie montat totul la loc...se aprind toate cele.

apar insa altele...

 

farurile sunt chioare rau...am mers de la Bacau la Adjud pe noapte...cu 2 lumanari...cei cu faruri normale luminau pe langa mine de numa...eu...xenon de fabrica dar ...chioare rau....asta 1

2. farul nu face auto reglarea aia de scriti voi..se aprind si atat . nu am reglaj la bord...ce sa fac?

 

multumesc pentru sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e o defectiune la instalatie . fa o diagnoza si vezi ce apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara tuturor si sarbatori fericite! In urma unui eveniment rutier avut zilele trecute m-am ales cu masina usor sifonata, si cu farul stanga crapat +rupt suporti de sustinere si lampa semnalizare sparta......printre altele.... :D

Ce imi recomandati sa fac avand in vedere ca am instalatie xenon de fabrica pe masina si un far costa cam multisor.........si nu prea sunt multumit de faza scurta la masina..... Exista posibilitatea schimbarii doar a carcasei?

Montarea de faruri normale H4 H3 pe masina ar fi o operatie complicata??? are cineva o lampa semnalizare stanga, si nu are ce face cu ea???va multumesc

Modificat de sr_giu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in dezmembrari tot far cu xenon.

H4 nu e mai bun decat xenonul

eu am xenon de fabrica si e foarte ok. daca nu esti multumit de cum lumineaza poate e ceva in neregula. dar xenonul pe Tour chiar este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare pacat e sa treci de la farurile cu xenon originale, la cele cu halogene. Se poate face acest downgrade, dar e pacat..... mai bine iti cauti farul.

 

altfel, daca nu are geamul spart, prinderile se pot rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are geamul spart dar doar putin in lateral.....

Florin imi dai te rog o idee cum sa rezolv prinderile???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!