Jump to content

zgomot la viteza mare 1.2 HTP


stefan76
 Share

Postare recomandată

Salut

As vrea sa stiu daca cei care au Fabia echipata cu 1.2 HTP au sesizat zgomote foarte accentuate la viteza mare. Am fost in acest weekend pe un drum foarte bun si am vrut sa vad ce poate masina. Am ajuns pana la 155 km/h dar motorul se auzea destul de tare si masina a inceput sa trepideze nu foarte tare dar sesizabil, si in interior se auzea ca si huruit foarte accentuat. M-am gandit ca e posibil sa trebuiasca echilibrate rotile, dar sincer sa fiu mi s-ar parea destul de devreme, masina avand 4300 km.

Ce mi-ati recomanda sa verific, inainte de a merge cu ea la service, deoarece imi va fi destul de greu sa le arat fenomenul, nu prea cred ca vor fi dispusi sa mearga cu mine cu 150 km/h, si singuri nu prea i-as lasa sa o testeze ei cu 150 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow..sincer nu am avut inca curajul sa o duc pana la 155 km/h, are doar 3.000 km saracuta si am mai crutat-o. Eu zic ca e normal sa se auda mai tare motorul ca totusi e 1.2 si trebuie turat ceva ceva sa mergi in 155 km/h..de curiozitate, cate ture avea htp-ul la viteza aia?

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curiozitate, cate ture avea htp-ul la viteza aia?

Pai avea cam 5400 pe acolo. Sincer n-am prea avut timp sa contemplu turometrul ;) dar asa cand mi-am aruncat o privire era pe la 5400

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

As vrea sa stiu daca cei care au Fabia echipata cu 1.2 HTP au sesizat zgomote foarte accentuate la viteza mare. Am fost in acest weekend pe un drum foarte bun si am vrut sa vad ce poate masina. Am ajuns pana la 155 km/h dar motorul se auzea destul de tare si masina a inceput sa trepideze nu foarte tare dar sesizabil, si in interior se auzea ca si huruit foarte accentuat. M-am gandit ca e posibil sa trebuiasca echilibrate rotile, dar sincer sa fiu mi s-ar parea destul de devreme, masina avand 4300 km.

Ce mi-ati recomanda sa verific, inainte de a merge cu ea la service, deoarece imi va fi destul de greu sa le arat fenomenul, nu prea cred ca vor fi dispusi sa mearga cu mine cu 150 km/h, si singuri nu prea i-as lasa sa o testeze ei cu 150 km/h.

La turatia atinsa (peste 5000 rpm) pentru a obtine acea viteza, zgomotul prezentat de tine este normal. Trepidatiile pot fi generate si de suprafata pe care mergeai, dar si de un usor dezechilibru al rotilor. La ce viteza au aparut trepidatiile ?

Nu cred ca este o problema de service! Pentru "linistea" ta, poti face o echilibrare a rotilor. Din experienta proprie, cred ca viteza maxima "silentioasa" pentru motorul nostru (1.2HTP) este 130 - 140 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu are nimic.. insa trebuie sa intelegi ca 64CP si 150km/h nu se prea iubesc. Producatorul zice ca masina prinde o anumita viteza.. insa nu zice si cat de greu sau cat de "urat" face masina la viteza aia.. In general tot ce depaseste 80% din viteza declarata de producator ca maxima devine periculos si pt tine si pt masina/motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai adunat ceva shpan prin ulei ;) , arde'o frate, ca de aia e skoda de 1.2 , sa mearga ca un bmw de 2.0, vezi ca dupa ce treci de viteza sunetului nu se mai aude nimic in masina, zgomotul ramane in urma ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu mai fim ironici, daca omul vrea sa afle limitele masinii lui, e problema sa... si sincer daca este dispus sa afle pe pielea lui cat prinde totusi htp-ul eu unul sunt curios sa aflu rezultatele.

Sa nu uitam ca 1.2 htp e un motor pentru cei care prefera economie de combustibil, pentru cei care folosesc masina 90 % urban si pentru care adrenalina descarcata la 180 km/h nu inseamna nimic. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Asa sunt motoarele noastre mai zgomotoase,nu este nimic anormal iar rotile vin echilibrate din fabrica si daca ar fi dezechlib.ar vibra la o viteza mai mica nu neaparat la 155

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns pana la 150 dar nu am sesizat nimic neobisnuit. Oricum cred ca nu este recomandat sa mergi cu motorul atat de turat mult timp. Cred ca 130 km/h este o viteza acceptabila care nu suprasolicita motorul. Oricum nu cred ca trebuie sa mergi la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mai zgomotos pentru ca tre sa te gandesti ca motorashul ala are doar 3 pistoane ....si intradevar viteza la care nu "ataci" motorul e undeva la 130-140 km/h

si eu i-am dat la Fabia 1,2 HTP 150 nu trepida ...la tine e vba de echilibrarea rotilor

vibratiile pe care le simte o masina pot fi de la >> roti dezechilibrate, cauciuc deformat, unghi de fuga, sasiu stramb (ceea ce nu e cazul aici)

Modificat de bil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc in primul rand tuturor pentru raspunsuri, raspunsuri care au avut menirea sa ma linisteasca :) . O sa fac cat de curand o verificare a rotilor. In general stilul meu de condus este undeva pe la 100km/h la drum intins dar acum am avut doar curiozitatea de a vedea ce poate masina, si cred ca am mers cu viteza asta mai putin de 2km. Oricum de masina pot spune ca sunt super multumit, numai ca am avut o mica strangere de inima cand am simtit ca masina trepideaza, dar posibil sa fi existat si alte cauze de gen vant lateral, de care nu mi-am dat seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a vedea ce poate micuta Fabia 1.2, am dus-o si eu pe autostrada pana unde a putut: 188 km/h (cei drept era o foarte mica inclinatie a drumului). Intradevar motorul suna destul de tare pt ca era foarte turat dar in afara de asta nu am sesizat vibratii foarte puternice.

Totusi, nici eu nu recomand cu motorul asta mai mult de 130-140 km/h viteza pe portiune mai indelungata (gen autostrada).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai prins 188 km/h cu htp-ul ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: cand aveai 188km/h sigur nu batea vantul puternic din spate si erai in cadere libera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu raspund la provocari :D. Ideea post-ului a fost de a sublinia comportamentul masinii la o viteza mare si nu de a etala performantele motorului HTP.

Si da, eram un pic in coborare pe autostrada Soarelui - am si mentionat acest lucru in post-ul cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.2 mi se pare strict un motor ptr oras ... cu tendinte "Accidentale" de a iesi in afara orasului, eventual la drumuri lungi .. de galagios e galagios (mie imi place sunetul) si oricum, la ~ 3000 RPM unde are cuplul maxim se aude intr-un anume fel motorul .. daca urca de turatia asta devine tot mai galagios (presupun, ptr ca mai sus de 3000 n-am fost cu el inca :D ) .. concluzia - 1.2 HTP chiar este un motor galagios dar mie imi place sa-l aud ;) !

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut

As vrea sa stiu daca cei care au Fabia echipata cu 1.2 HTP au sesizat zgomote foarte accentuate la viteza mare. Am fost in acest weekend pe un drum foarte bun si am vrut sa vad ce poate masina. Am ajuns pana la 155 km/h dar motorul se auzea destul de tare si masina a inceput sa trepideze nu foarte tare dar sesizabil, si in interior se auzea ca si huruit foarte accentuat. M-am gandit ca e posibil sa trebuiasca echilibrate rotile, dar sincer sa fiu mi s-ar parea destul de devreme, masina avand 4300 km.

Ce mi-ati recomanda sa verific, inainte de a merge cu ea la service, deoarece imi va fi destul de greu sa le arat fenomenul, nu prea cred ca vor fi dispusi sa mearga cu mine cu 150 km/h, si singuri nu prea i-as lasa sa o testeze ei cu 150 km/h.

Indraznesc sa-ti dau si eu un mic sfat: chiar daca cei de la service ar accepta sa mearga cu tine la 150 km/h eu unul nu te sfatui sa faci asa ceva. In general cei de la service sunt circumspecti in privinta regimului de exploatare al masinii TOCMAI pentru ati face figuri cand vrei sa schimbi ceva IN GARANTIE.

Eu am patit-o, nu cu Fabia mea ci cu o alta masina.

In general la acest tip de motor, 1,2 HTP in 3 cilindri zgomotul motorului devine mai puternic dupa 4500 rpm (am probat si pe un VW Polo cu acelasi motor).

Daca te deranjeaza, poti sa-ti insonorizezi suplimentar masina.

Cristi_S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am mers pe autostrada Soarelui cu 160 km/h constant (eram in mare graba) si 5 oameni in masina fara nici o problema. Motorul nu mi s-a parut sa "urle" asa de tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La 140 km/h masina se comport f.f.f bine , zgomotul motorului se face un pic simtit dar nu foarte . Motorul 1.2 HTP 55CP este un motor mic , bun pt. oras , dar cam lacom la consum (in oras) si satisfacator pt. drumurile in afara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am mers si eu cu poloul si am prins 170km/h tot cam a tunci a inceput sa vibreze putin, si am oprit accelerarea :offtopic: . nu eram la vale si in masina mai era cineva.

e zgomoticel motorashul, da mie imi place de el :blink: cineva mi-a spus ca suna a disel h3h3h

Modificat de mirceaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a mai spus mai sus, faptul ca se auzea motorul destul de tare nu cred ca este o problema. Constructorul indica o viteza maxima. pentru 1.2 HTP 64 cp, de 160 km/h, deci erai undeva aproape de aceasta valoare.

Cat despre trepidatii, daca n-ai luat niste gropi in prealabil, cred ca ar trebui sa vezi daca nu ti-au sarit niste plumbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar motorul de 1.2 HTP , suna a diesel , dar este misto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!