Jump to content

B6 1,4 TSI


teo21

Postare recomandată

Jantele astea merita o suspensie ceva mai coborata, de ex niste arcuri -30mm cred ca ar imbunatati aspectul destul de mult. Succes in continuare la modificari!

Link către comentariu

Frumoasa masina ta,stopurile chiar sunt ce trebuie ma gandesc sa mi fac si eu,la faruri nu ti ai luat si autolevel-ul?

Ar merge niste becuri de 6000k ,o sa fii foarte multumit...

In rest tine o curata ca pana acum,drumuri bune!

 

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri , ma tenteaza o suspensie de sportline(-15mm) dar fiind benzinar se gaseste foarte greu , momentan ramane asa la capitolul suspensie , in realitate fitmentul e chiar ok.

Nu am autolevel , am montat kitul ca pe oricare alt kit de xenon aftermarket (cel putin la partea electrica , pentru a le aseza ca in poza a fost ceva de lucru) ; in legatura cu becurile de 6000k , chiar nu imi place deloc culoarea respectiva , prefer 4300 atat pentru estetic(strict gustul meu) cat si pentru functionalitate(vizibilitate in conditii de ceata/ploaie). 

Link către comentariu

Eu am de 6000k,si sunt multumit din orice punct de vedere,mai ales pe strazi intunecate.

Dar acum fiecare cum stie si se obisnuieste.

Te intrebam de autolevel,pentru ca vazusem droserele bagate in suportul ala,ma gandeam ca le ai luat de pe o masina cu xenon de fabrica.

App.vezi sa aiba aer sa se poata raci.

Link către comentariu

Sunt farurile originale ale masinii(halogen) la care am montat kitul de xenon din poze (balasturi Valeo 6g+ becuri cu sticle Philips pe soclu h7). Balasturile sunt in afara farurilor deci au racire suficienta , oricum cel de la care le-am cumparat mi-a spus ca pot sa le montez si in interiorul farurilor fara probleme (nu se ocupa de ieri-de azi cu instalatii de xenon ).

Link către comentariu
  • 2 months later...

Frumoasa masina si felicitari pentru modificari. Merg niste arcuri sport -30 mm( eibach pro kit ). Cum ai decupat folia ? nu ai zgariat stopurile ? Nu ma decid intre vopsit sau folie 

Link către comentariu

Multumesc frumos , este in plan si o mica coborare a suspensiilor. Cred ca am zgariat putin stopurile la decupaj dar nu se observa cu folia pusa , am ales folia pentru ca este mult mai usor reversibila decat vopsirea si inca se prezinta foarte bine pe masina :) .

Link către comentariu
  • 3 months later...

Mici upgradeuri :

-prelungire fata R-line + vopsit praguri si fusta spate

-tips evacuare 10mm

-grile iluminate de b7

-volan Golf 7 Rline, inca nu am avut timp sa fac si iluminatul comenzilor functional

-interior piele&alcantara (astept sa imi ajunga materialele pentru iluminatul ambiental de pe fetele de usi, momentan le am pe cele cu textil pe masina).

Masina aduna kilometri , in prezent 46.500 , am 6500 de km de la ultimul schimb de ulei si nu a consumat mai deloc(si mie mi se pare ciudat) , la schimbul anterior am completat ~500ml in 10.000km. 

Saptamana viitoare urmeaza o ceruire cu Auto Balm de la Bilt Hamber(recomand cu caldura) si un tratament de curatare si hidratare pentru piele in 2 pasi de la Leatherique.

1 (2).jpg

1 (3).jpg

1 (4).jpg

1 (5).jpg

1 (6).jpg

1 (1).jpg

Link către comentariu

Frumoase modificari si felul cum o intretii !

La tips voiai sa spui diametru 10 cm .

Nu am vazut exact cum ai pus fibra iluminata pe fetele de usi, dar o idee ar fi sa o faci mai lunga, si sa bagi sub fata de usa  "inceputul" si "finalul" firului de fibra, ele fiind mai puternic iluminate, astfel vei avea o lumina constanta pe toata lungimea vizibila a iluminarii, posibil sa arate mai ok si "oem" :D 

Succes !

Link către comentariu

Multumesc Bogdan, pot spune acelasi lucru despre tine si masina ta :D . Da, la tips 10cm , graba asta :)) . In legatura cu fibra optica mi-am comandat una mai subtire pe care intentionez sa o montez mai adanc in acel gol si sa lumineze doar imbinarea, ceva in genul bandourilor cu iluminare OEM :) .

Link către comentariu

Faine modificari, interiorul arata foarte bine.

daca tot ai pus volanul acela fain, cred ca merita si un cluster mai nou:P

spor in continuare la retrofituri, cat mai multe!!!

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru apreciere, si interiorul tau e foarte fain :)) . Daca as face retrofit la ceasuri as merge pe cele color, modelul simplu nu mi se pare o schimbare asa mare , pana una-alta ma gandeam sa fac acele mele albastre, nu sunt inca hotarat. Multa bafta si tie la retrofituri, momentan iau o mica pauza de la modificari costisitoare , la tine abia acum incepe greul :)) 

Link către comentariu
  • 5 months later...

E timpul mai sterg si eu putin praful de pe topic. De la ultima postare masina a primit tratamentul de piele de la leatherique(recomand cu caldura, pozele cu banda pe scaune sunt inainte de tratament), tratamentul cu ceara de la Bilt Hamber(un rezultatat foarte multumitor, de asemenea), o revizie constand in ulei Liqui Moly TopTec4200 si filtre ulei/aer/polen Mann(trecusera~ 10.500km de la ultimul schimb facut in noiembrie), surprinzator faptul ca din vechiul ulei nu aconsumat aproape deloc(poate un 50-100 de grame). Dupa proaspata revizie am plecat in concediu la Viena; in cei aprox. 2000km(dus intors) masina s-a comportant exemplar, consumul a fost mai mult decat decent (undeva la 7-7.2l/100km), tinand cont ca am fost 4 persoane+bagaje+autostrada :D . Ca si modificari am facut functionale comenzile(si iluminatul lor) si  de pe volan(doar pe cele audio : vol +/- , seek+/- si mute) folosind o placa arduino si am finalizat retrofitul la interiorul de piele prin montajul fetelor de usa care au zacut ceva prin balconul meu pana sa am cheful pentru a le adauga luminile ambientale :)) .  Dupa restante(deh, student la Politehnica- Etti :)) ) urmeaza sa demontez plansa de bord intrucat am niste zgomote suspecte(se manifesta de cand am cumparat masina), sa termin retrofitul la scaune fata incalzite(am achiztionat deja climatronicul cu aceasta functie) si sa termin de instalat camera de parcare pt fata. Ca planuri de viitor am pe lista un set de arcuri Eibach -3cm si sa continui cu buna(consider eu) mentenanta.

ps. In momentul de fata masina are aproape 54.000km . 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Link către comentariu

Îmi place ce vad. Sa o stăpânești sănătos și drumuri bune. 

P. S ne vedem la poli din toamna-sunt la inginerie electrica

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru apreciere, asemenea iti doresc! Cat despre poli, sa ai nervi de fier :)) !

Link către comentariu

bravo bravo astept poze cu bordul desfacut :biggrin:

Imi dai mesaj si iti trimit un link pentru un cluster color si pentru benzina, pretul eu zic ca este cat de cat ok.

 

Modificat de bibi1411
Link către comentariu

Multumesc domnu' , abia astept sa il fac bucati ?? . Iti las acum un mesaj pe Fb, e o oferta bine venita cand incerc sa mai tin si eu de bani :)) 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Mici updateuri :

-demontat plansa bord, "omorat" greierasii, organizat firele in banda textila, montat la loc(fara suruburi sau piese in plus :)) )

-camera parcare fata cu modul de actionare custom : la apasare butonului P))) functioneaza pentru 15 secunde, in cazul cuplarii treptei de marsarier camera din spate intra automat, intrerupand camera din fata 

 

-finalizare retrofit incalzire in scaunele fata , nice and warm :))
Maine va trece la sosonii de iarna, iar la prima ninsoare va ramane probabil acasa, la hibernat. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Modificat de teo21
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!