Jump to content

Manerul de la usi se trage destul de greu


rovie
 Share

Postare recomandată

Salut,

este cred al 2-lea meu post pe acest forum... am o problema la deschiderea usilor la Passat, trebuie sa tragi binisor de maner (clanta). am comparat si cu alte masini si se deschid mai usor. am incercat cu un spray de degresare cumparat de la OMV dar nu a ajutat prea mult.

ceva pareri/sfaturi? merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu cred ca nu prea ajuta spray degresant, ar trebui sa gresezi balamalele. Stiu ca si undeva in manualul de intretinere zice ceva de gresarea periodica a balamalelor de la usi.

La mine se intampla cam la 3 luni sa scartaie usor la deschidere usa de la sofer, iau imediat pompita de ulei si dau la balamale, si dispare scartaitul.... vezi daca si la tine se rezolva asa.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rovie: Cred ca problema ta este de la reglajul jocului inchizatoarelor nu de la balama. Ca inteleg ca odata deschise usile se deschid mai departe ushor, nu?

@DosarPenal: Incearca sa folosesti o vaselina mai groasa in loc de uleiul ala de pompita care se scurge repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa sti ca si eu am intalnit aceeasi problema.

mi s-a intamplat sa trag mai tare de maner si zic ce se intampla.

nu stiu, cred ca e o chestie care le-a scapat celor de la vw.

pana acum nu i-am dat foarte mare atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei, m-ai cam bagat in ceata cu "reglajul jocului inchizatoarelor" :D :D

problema e manerul care deschide prima data usa, odata deschisa nu e o problema - se misca usor. In cazul in care un pasager din cadrul sexului frumos (drag noua as mai adauga) trage de maner sta si asteapta sa-i deblochez usa cu toate ca ea este deschisa, asta referitor la forta cu care trebuie sa tragi de maner.

am mai facut comparatie si cu passatul lu' batranu' dar deschid orice usa tragand de maner cu 1-2 degete (foarte usor) ceea ce nu e cazul si la masinea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da baieti ! La passatul meu 96'' aveam aceeasi problema .

iata cum am rezolvat-o :

Am demontat fiecare " incuietoare ", am spalat-o foarte bine cu benzina ( aveau mult praf amestecat cu ulei ) , dupa care am bagat putin ulei .

Acum se deschid cu un deget .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
LuCy_Medias

Salut, Cornelus,sa le demontez?si sa le spal bine,si sa pun aira ulei pe ele?zic de manerele de care tragi,ca sa deschizi usa!!!Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nea Lucy...omul ala a scris acum vreo 3 ani si ceva. Problema ta e ca in timp portierele mai "cad" din balamale, astfel ca apasa mai tare pe cuiele de blocare a usilor, alea in forma de "U" de pe stalp. Pentru a scapa de probleme trebuie reglate portierele si sa citesti topicul Reglare inchidere portiera

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu e destul sa reglezi usile. Trebuie desfacuta broasca, curatata si unsa. Si eu am avut problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias

Salut,eu am primit,de la cineva,din germania de la un SHROT (nu stiu cum se scrie exact) incuietoare de dreapta fata,cu totul,si vreau so schimb,sa vad ...poate maine le desfac,iar,am o micaa mare problema,cand deschid usa din dreapta,nu se aprind becurile in masina,la fel si cu cea din stanga,in sppate merg,iar la portbagaj am avut aceasi problema,dar am schimbat incuietoarea,si merge!Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pentru problema cu luminile din interior, o sa te ajute asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ungerea balamalelor usi si mecanisme ,minere

Va recomand cu incredere ulei pentru gresat mecansme fine se gaseste f usor la magazine de pescarie si este folosit pentru ungerea rulmentilor din lansete din mulinete mai exact.. are proprietatea sa reziste la condens umiditate inghet si nu retine praful e cel mai de calitate produs si se preteaza la ix pt nevoile noastre .. costa cam 50 ron 200 grame dar merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

De ceva vreme caut pe forum o modalitate sa demontez manerul de la usa, sa ii strang surubul care vine unde am incercuit eu.

Daca stie cineva o metoda , rog sa posteze aici.

Mersi

post-23977-1248875449_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.pe cantul usii ai un capacel de plastic.scoti acel capacel si ai sa vezi ca ai un surub torx.il desfaci pe acela,vezi ca nu iese de tot,dar desurubezi cam pana la capat(vei simti la mana cand nu mai are unde)si apoi tii tras de maner si faci joc la butuc tragand in exterior pana iese.apoi cu butucul scos, vei vedea pe maner un cant unde este prins un cablu(cablul broastei).il impingi afara din cat cu o surubelnita ceva,si apoi tragi de maner inspre gaura ramasa de la butuc pana se eliberezeaza din acea gheara si apoi il tragi afara pur si simplu.pare greu din vorbe dar vei vedea ca este usor.dar de ce vrei sa strangi acel surub?e manerul un pic slab?daca de asta te agiti degeaba ca nu ai ce sa--i faci la maner.acel surub pe care vrei tu sa-l strangi tine ansamblul interior pe care vine fixat manerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa strangi acolo. Nu e niciun surub. E pur si simplu un mecanism care oricum are un pic de joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe dreapta am vazut ca are un pic de joc manerul. dar daca ziceti ca asa fac toate, o las balta, merge si asa.

Mersi pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.pe cantul usii ai un capacel de plastic.scoti acel capacel si ai sa vezi ca ai un surub torx.il desfaci pe acela,vezi ca nu iese de tot,dar desurubezi cam pana la capat(vei simti la mana cand nu mai are unde)si apoi tii tras de maner si faci joc la butuc tragand in exterior pana iese.apoi cu butucul scos, vei vedea pe maner un cant unde este prins un cablu(cablul broastei).il impingi afara din cat cu o surubelnita ceva,si apoi tragi de maner inspre gaura ramasa de la butuc pana se eliberezeaza din acea gheara si apoi il tragi afara pur si simplu.pare greu din vorbe dar vei vedea ca este usor.dar de ce vrei sa strangi acel surub?e manerul un pic slab?daca de asta te agiti degeaba ca nu ai ce sa--i faci la maner.acel surub pe care vrei tu sa-l strangi tine ansamblul interior pe care vine fixat manerul

Sal all, si sa inteleg ca asa iese manerul?? CA si eu vreau sa le curat....Dar nu vreau sa ma apuc sa dau fete de usa jos..etc...

Va pupa tata si :) Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Si eu le-am curatat si uns. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si eu am avut aceeasi problema si am dat manerele cu WD-40 si acuma merg mai bine. Totusi a trebuit sa tin manerul tras si cu acel pai am bagat WD-40 peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

colegii cum pot baga si eu manerul exterior la loc ca nu mai reusesc.umerii aia incercuiti trebuie sa ajunga in locasul acela marcat insa nu reusesc nicicum.

post-63975-0-84165000-1365349826_thumb.j

post-63975-0-52405700-1365350081_thumb.j

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai scos butocul ai tinut de maner tras?

Cred ca nu. 

insurubeaza la loc surubul de la butuc. il mai defaci odata tragand de acei umeri in afara si trebuie sa ramana asa. Dupa aia bagi manerul la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat dar nu raman umerii in afara.se trag la loc.nu trebuie sa trag si de sarma aia mica?...am mai scapat in interior si piesa aceea rotunda care era tinuta de surub.deci cred ca trebuie sa desfac interiorul usii cu totul nu?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect - jos iar tot, jos si manerul exterior - ca sa il poti scoate pe cel interior - prins cu un torx de fata de tabla, pe exterior... potrivit inelul pe manerul interior.... si remontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!