Jump to content

Martor nivel lichid pentru parbriz


pacostiro
 Share

Postare recomandată

De mai multe ori am ramas fara lichid de parbriz fara sa se aprinda martorul de avertizare. Stie cineva, e optional senzorul de avertizare, nu exista la toate modelele?

Si ar mai fi o intrebare, ca bonus. De la borna "minus" pleaca un fir maro subtirel ce intra apoi in acelasi tub protector cu cele de la cutia de sigurante (daca asta e cutiuta de deasupra bateriei de unde pleaca mai multe fire). Nu de alta, dar l-am strivit mai demult cand am luat curent de la cineva si acu' ma macina ingrijorarea. Cine stie, poate are legatura cu martorul, desi nu pare intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de avertizare pt.nivelul lichidului de spalare este optional!

Cel putin asa era cand mi-am luat eu masina (2005),pt.modelul meu.

Modificat de adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul este optional..la fel a fost si la comanda mea. (model 2005)

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt raspunsuri, m-am lamurit.

De firul ala maro nu stie nimeni? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Uite ca si eu am ramas fara lichid de spalare parbriz si nu mi s-a aprins martorul (am masina de 3 saptamani si am luat-o SH). E vreo metoda prin care sa aflu daca am martor sau nu? Acum eu presupun ca nu am, dar totusi, speranta moare ultima :o

(Oricum faptul ca nu are martor mi se pare aiurea - si cea mai slaba masina vine acum cu martor pentru lichidul de spalare parbriz.... s-au zgarcit rau de tot nemtii astia pe Skode :o :o )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te bagi sub masina si te uitzi pe partea soferului in dreptul proiectorului de ceatza, unde e borcanul de lichid, trebuie sa aibe o mufa cu niste fire. Daca e mufa cu fire, ai toate shansele sa ai martor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Doar echiparile "Elegance" au senzor de nivel pt lichidul de spalare.

Si inca ceva: pentru cine nu e multumit la Fabia de capacitatea minuscula a vasului de spalator, acesta se poate inlocui cu varianta pentru Xenon cu o capacitate de cca 4,5l.

Dupa astuparea gaurilor suplimentare si mutarea pompei, vasul aminitit poate fi folosit cu succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Uite ca si eu am ramas fara lichid de spalare parbriz si nu mi s-a aprins martorul (am masina de 3 saptamani si am luat-o SH). E vreo metoda prin care sa aflu daca am martor sau nu? Acum eu presupun ca nu am, dar totusi, speranta moare ultima :P

(Oricum faptul ca nu are martor mi se pare aiurea - si cea mai slaba masina vine acum cu martor pentru lichidul de spalare parbriz.... s-au zgarcit rau de tot nemtii astia pe Skode :) :D )

Zg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai calm. Nici golfu nu are. :) Multe masini din grupul VAG nu au acel "senzor" daca nu ai spalator de faruri. Tampiti, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fim realisti!

Masinile nemtesti (si Skoda aici :( ) vin foarte slab echipate iar optionalele sunt nenumarate si nu tocmai ieftine. Ceea ce ma amuza e ca in lista de dotari standard (vb. aici de Skoda la restul marcilor VAG nu am studiat) sunt trecute chestii cum ar fi: caroserie complet galvanizata, suport stilou, tetiere spate etc.

Mai am in familie un 407 in echiparea executive si e full: martori presiune pneuri lichid parbriz, ESP, 6 airbaguri, xenon, cruise, senzor parcare etc. Din punct de vedere al sigurantei Skoda mi se pare ca sta jenant. Nici la Octavia Elegance nu ai airbaguri laterale si nici ESP decat optional.

E alegerea noastra si in ciuda acestor inconveniente cel mai probabil urmatoarea masina va fi tot una germana :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:hainoroc: pana acuma am inteles ca ai o skoda si un pejo , de ce zici ca urmatoarea va fi TOT UNA GERMANA, ca una e franceza si una e ceheasca, si nici una nu se fabrica in germania? :wacko:

PS eu am senzorul de nivel, si nu e mare scofala, oricum vezi ca nu mai ai lichid cand ramai fara:))

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da am o Skoda Fabia si tatal meu are un 407.

Chiar daca Skoda e ceheasca partea tehnica vine de la VAG asa ca pt. mine e tot masina nemteasca.

Legat de lista de optionale si pretul acestora raman la cele afirmate mai sus.

Acum cu martorul de parbriz. Mai ales iarna sau pe ploaie la drum in afara localitatii e cam nasol sa ramai fara lichid mai ales daca mergi dupa o masina mare etc. Sau ar trebui sa car cu mine in permanenta un bidon de lichid de parbriz?

Si ca si exemplu la un batran Espero din 1998 martorul de lichid de parbriz era standard!

Scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ne off-topicarim mai tare ! ;)

La Dacia aveam bricheta electrica, iar la Skoda nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama lui de martor :P ....oricum, mi-e clar ca raman fara apa intotdeauna cand mi-e lumea mai draga, de exemplu in spatele unui tir pe ceata/burnita/ploaie si apoi vad cum se formeaza o perdea de noroi pe parbriz :P , dar m-am antrenat sufleteste :huh: :huh:

cat despre bricheta....bine ca m-am lasat de fumat si macar au dat capacelu' ala de plastic; nu de alta da' poate bag dejtu acolo si bzzzt bzzzzzt ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi bag acolo aspiratorul de masina cand sunt harnic ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu oricum car dupa mine in portbagaj un bidon de apa pt stropitoarea de parbriz, dar vreau sa iti zic ca din momentul in care te avertizeaza ca nu mai e apa , mai ai cateva jeturi pana nu mai ai de loc. Cel mai bine, saptamanal fa si tu o completare. Eu acum vreun an la un drum TM-BV pe ploaie partial am topit un bidon de 3L de apa + rezervorul. Cel mai bine e evident sa cari cu tine un bidon daca circuli afara. Oricum eu asha am luat mashina, dar daca era sa platesc pt senzoru ala ca optional, 100% nu il bifam.

"Chiar daca Skoda e ceheasca partea tehnica vine de la VAG asa ca pt. mine e tot masina nemteasca."

La tine vine ca ai htp, la mine e motor + cutie Skoda. Si caroseria, aia e skoda fara indoiala. :)

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sunt fumator, insa mi-as dori sa am bricheta in locul surogatului de plastic. Nu de alta, insa uneori ai nevoie de un foc si se intampla sa nu ai bricheta/chibrituri la tine si prinde foarte bine bricheta aia electrica. Eu chiar ma gandeam sa o cumpar, insa nu stiu cam cat ar costa una originala (si n-am de gand sa imi cupar brichete cu forma de ciuperca de pe la Praktiker sau de prin supermarketuri ca arata urat de tot).

Martorul de lichid in bidon e bun si daca stii ca mai ai numai cateva sprituri. Daca esti la drum lung, macar stii sa opresti la o benzinarie sau o parcare sa mai completezi, sa nu te lase cu parbrizul plin de noroi in plina depasire. In plus mi se pare foarte aiurea sa nu stiu cand mi se termina lichidul din bidon si sa ajung sa dau cu stergatoarele pe parbrizul uscat si murdar. :hainoroc:

Si caroseria, aia e skoda fara indoiala. :)

Eh, acuma si tu... o indoitura doua tot exista ca altfel ar fi tare colturoasa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic : brichete se gasesc in showroom-uri ! Doamne fereste ca as sugera ceva :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul de lichid e foarte practic. Mai ales ca rezervorul de lichid de parbriz este mic, sa nu zic foarte mic. E exasperant cat de repede se termina. Insa macar ma anunta din timp.

Stie cineva cam cat costa schimbarea bidonului in unul mai incapator? BogMW??

PS. Am si bricheta dar nu o folosesc, la mine in masina nu se fumeaza. Insa imi place ca e luminata cu verde :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervorul ala are 2L, tu ai o scurgere sau speli parbrizul de 3 ori pe zi? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!