Jump to content

Suspensie MK1


adishdro
 Share

Postare recomandată

samoila.raul.mk1

eu pentru golf am urmatoarea configuratie :

 

- fata - Opel Corsa/Tigra - are nevoie de mici modificari - in 2 saptamani o sa incep. ( am ales-o pentru ca e bilstein B16 )

- spate - Polo 6N - bolt on. ( am ales-o pentru ca e H&R - reglabila pe inaltime si duritate - nefolosita )

 

Foarte similara pentru fata mai este suspensia de Opel Astra G . - am un set Koni - reglabil pe inaltime si duritate.

 

 

post-154366-0-75627500-1437214869_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai suspensia demontata de pe masina ma ajuti masurand ce am trecut in poza ?post-155737-0-90021100-1437223438_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

pavel dan, on 16 Jul 2015 - 12:44, said:

Da Alex, este si pe duritate.

 

Nu zic ca nu este. Intrebam doar ce marca si model este. Ma intereseaza pt mk1-ul meu

 

 

imi cer scuze, n-am inteles intrebarea.

 

TA Technics: http://www.rotechnix.ro/produs.php?id=116&t=/Piese-Tuning-Auto/Suspensii-sport/Kit-suspensie-reglabila/Kit-suspensie-sport-reglabila-VW-Golf-I-Jetta-I-Scirocco-EVOGWVW01/

 

In 24 de ore de la plasarea comenzii a fost livrata.

suruburile de prindere ale suspensiei sunt M10, distanta intre gauri pt fata este similara cu cea de logan, si daca nu ma insala memoria este de 8,5 cm...mai departe, nu stiu ca nu am un subler sa le masor :(

Modificat de pavel dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

samoila.raul.mk1

Zender11, te pot ajuta numai cand ajung in tara. Momentan sunt plecat, si ajung in 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pavel dan, on 18 Jul 2015 - 20:04, said:

 

Alex_YUM, on 18 Jul 2015 - 01:45, said:

 

pavel dan, on 16 Jul 2015 - 12:44, said:pavel dan, on 16 Jul 2015 - 12:44, said:

Da Alex, este si pe duritate.

 

Nu zic ca nu este. Intrebam doar ce marca si model este. Ma intereseaza pt mk1-ul meu

 

 

imi cer scuze, n-am inteles intrebarea.

 

TA Technics: http://www.rotechnix.ro/produs.php?id=116&t=/Piese-Tuning-Auto/Suspensii-sport/Kit-suspensie-reglabila/Kit-suspensie-sport-reglabila-VW-Golf-I-Jetta-I-Scirocco-EVOGWVW01/

 

In 24 de ore de la plasarea comenzii a fost livrata.

Dap, aceeasi o am si eu pe mk1 si nu stiam ca se regleaza si pe duritate, iar momentan, fara sa exagerez, imi rupe dintii.

Imi poti spune daca nu te superi, care este reglajul de duritate?

Eu pur si simplu aproape ca nu circul pe strazi unde nu cunosc gropile din cauza suspensiei :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speram sa nu ma intrebi asta pt ca sincer sa fiu, nici eu nu stiu cu siguranta deoarece am avut parte de 2 opinii.

1. cea a prietenului care a montat suspensia pe masina:

 

cele 2 piulite mari pe care se aseaza arcul, ar fi reglajul pt duritate.

 

pt inaltime trebuie desfiletat amortizorul din flansa de prindere pe fuzeta. (piulita mica)

 

 

2. A altui prieten care are pe o pisicuta, TA reglabila pe inaltime si duritate: care mi-a spus ca este exact invers.

 

Am procedat conform primului si efectele au fost cele dorite:

 

Am modificat prima oara duritatea, prin comprimarea arcului (piulitele mari), si a devenit mai putin rigida.

 

Cand am vazut ca trebuie sa modific si inaltimea ca sa pot trece peste niste damburi de viteza (ca sa ajung la munca), am desfiletat amortizorul din flansa de pe fuzeta si masina s-a inaltat.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de explicatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!