Jump to content

Suspensie MK1


adishdro
 Share

Postare recomandată

Hello,

 

Are cineva instalata suspensie TA Technix fixa, sunt curios cat de mult coboara masina?

 

Multumesc

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai .... in descriere scrie 40/40 ,adica 4cm fata/spate  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu dar se plangea un coleg pe forum ca după ca a montat o astfel de suspensie mașină a rămas la fel de inaltata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate avea suspensia veche obosita (arcurile) si de aia nu a notat diferenta .cu aceasta suspensie ar trebui sa-ti ramana maxim "doua degete" (dar nu de lopatar :D ) intre cauciuc si aripa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil eu sunt acum în dilema dacă merita 400 Ron în plus cea reglabila. Știu ca este un moft pentru mine dar mă deranjează aspectul de ARO care îl are acum mașină ☺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu fixa 40/40. masina fata de stoc coboara dar nu foarte mult (aprox 4 cm fata de una stock in mintile ei). este clar mai jos decat stock. este si destul de rigida in comparatie cu cea stock. daca vrei sa trantesti masina nu cred ca e solutia cea mai buna fixa 40/40. daca vrei doar sa cobori ceva da. bine inteles, asta si functie de pretul la care o cumperi. cand am luat-o eu diferenta de pret fata de reglabila era 70 euro. precizez ca nu am luat-o din tara si am laut-o la alt pret decat la noi.

scrie-mi adresa de mail pe pm si incerc sa it fac doua trei poze maine sa te lamuresti, cu precizarea ca acum pe masina sunt gumele de iarna 155 80 13.

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe masina Ta Technix fixa 40/40. Fata de suspensia stock este o mica diferenta, dar nu e trantita. Pe fata nu a coborat chiar 4 cm fiind motorul de 1.1 foarte usor. Cel mai bine cumpara reglabila, dai un ban in plus, dar stii ca o faci sa fie cat vrei tu de coborata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pe masina tot TaTX 40/40, pe fata a coborat 4 pe spate aprox 3, insa cand mai urci o persoana sau 2 in masina se schimba situatia si va fi exact ceea ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sergiup poti sa pui pozele aici ca vrem si noi sa vedem  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. o sa le pun si aici. azi am fost plecat si nu am apucat sa fac poze. maine plec iar din oras dar probabil ca ma intorc mai repede si reusesc sa fac pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa fac pozele.

ca o ciudatenie, dupa ce am montat suspensia masina era dreapta, respectiv spatele era o idee mai jos. in timp s-a ridicat un pic (cam 2 cm) si nu am gasit nici o explicatie la fenomen. ciudat dar asta e.

inca un amanunt: pe spate pozitia talerului care tine arcul se poate modifica in 6-75 pozitii printr-un inel care urca sau coboara pozitia talerului. la mine e in penultima pozitie spre jos.

PS: da stiu. ornamentele sunt "invers". a fost alegerea mea sa le montez asa :).

post-6468-0-96482600-1425639867_thumb.jp

post-6468-0-33040500-1425639871_thumb.jp

post-6468-0-33553700-1425639875_thumb.jp

post-6468-0-48855500-1425639879_thumb.jp

post-6468-0-14392800-1425639884_thumb.jp

post-6468-0-60800100-1425639888_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doar amortizoare ?

P.s super mașinuța

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e suspensia completa.in poza apar doar amoritzoaele ca sa fiu mai explicit ce si cum cu spatele. setul a venit complet amortizoare si arcuri fata-spate.

merci. mai e de lucru la ea. asa in timp sper ca... :)

 

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/ta-technix-sportfahrwerk-40-40,60-40-vw-golf-1-+-cabrio,scirocco/284371002-223-3453?ref=search

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru poze Sergiu, și spor la treaba☺.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In cele din urma am luat reglabila, inca nu este 100% reglata dar sa scchimbat aspectul. :D

post-121141-0-88139600-1427037258_thumb.

Modificat de adishdro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut reglabila pe cabrio, ficat rupt, nu puteam sa stau cu centura pusa, acum am fixa , mult mai ok, cursa suspensiei este destul de mare, probabil ca lucreaza foarte mult suspensia din cauza greutatii masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu este chiar asa de rigida dar ce mi se pare foarte ciudat este ca se aude un zgomot cand virez datorita frecarii celor doua acuri, la voi se aude tot asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am reglabila pe inaltime si duritate si roata dreapta fata (tabla pe 13'') atingea in reglaj pe viraj, insa era camberul la maxim...dupa ce am mai umblat la unghiul de cadere nu a mai atins. fata era reglata la cat mi-a permis suspensia, adica -80, daca nu ma insala memoria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma puteti ajuta cu cateva specificatii tehnice legate de suspensia de golf 1 ?

Va multumescpost-155737-0-49191900-1437031231_thumb.post-155737-0-80685300-1437031231_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pavel Dan

Ce tip de suspensie ai reglabila si pe duritate?

Modificat de Alex_YUM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sunt la fel cu cea originala, din păcate a mea nu a venit cu prea multa documentație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa adaptez suspensia pe o alta masina asemanatoare cu golf 1 

Am aflat ca lungimea telescoapelor fata,spate sunt la fel,prinderile sunt asemenea doar vroiam sa stiu daca distantele si diametrele gaurilor sunt identice


daca aveam o suspensie originala de golf1 masuram eu :) dar cum nu am de unde am rugamintea daca poate masura cineva care are o astfel de masina

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pavel dan, on 16 Jul 2015 - 12:44, said:

Da Alex, este si pe duritate.

 

Nu zic ca nu este. Intrebam doar ce marca si model este. Ma intereseaza pt mk1-ul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!