Jump to content

Golf 6/Jetta - Faruri si stopuri aftermarket


golfmk6
 Share

Postare recomandată

salutare si la multi ani, eu am un golf 6 break din 2011, in momentul de fata farurile dectane montate in 2014 februarie , nu mai merge faza scurta pe farul stang, cand dau faza lunga se aprinde becul la xenon, farul pe partea dreapta merge dar la ala da eroare in bord la faza lunga.

Luni urmeaza sa comand farurile originale led drl xenon de la vw, cu tot cu calculatoare si adaptoarele ce sunt necesare montarii pe masina normala, dar vreau sa stiu daca poate fii si centrala electrica, asta o pot vedea la o diagnoza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ar putea fii centrala defecta! cel mai mai simplu demonteaza xenonul AM si pune halogene si vezi cum sa comporta si da daca apare eroare de bec ars in bord sigur se vede si la interogare cu VCDS....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gindeam ca nu este arsa centrala ci modulul de comanda din far altii ziceau ca poate pica si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare si la multi ani, eu am un golf 6 break din 2011, in momentul de fata farurile dectane montate in 2014 februarie , nu mai merge faza scurta pe farul stang, cand dau faza lunga se aprinde becul la xenon, farul pe partea dreapta merge dar la ala da eroare in bord la faza lunga.

 

Pai ca sa ne dam si noi cu parerea, mai intai spune-ne ce model de faruri AM de la Dectane ai... Daca spui ca faza lunga ai, se pare atunci ca e bec separat, deci nu e modelul cu bi-xenon si lamela.

 

Cat despre OEM, sa discutam in topicul de Retrofit, sa nu devenim off-topic aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dectane cu bixenon si drl led lights, alea gti look, are clapeta de schimbare in interior, si modul de comanda in interiorul farului, alea cica pica, la un moment dat, sper sa nu fie centrala, ca nu sunt curios sa cumpar si centrala dupa 1000 euro dati pe faruri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci vrei sa spui ca becul se aprinde cand dai blitz, nu cand ai faza lunga... din moment ce becul nu se aprinde pe faza scurta, nu are cum nici pe faza lunga, diferenta fiind o lamela ridicata... Nu stiu despre ce modul ar fi vorba, din moment ce se aprinde becul xenon cateodata... Stiu ca exista doar un modul pentru DRL-uri si unul pentru lamela, becurile sunt becuri "csenon" care se aprind la 12V

 

Cel mai bine, pui inapoi farurile normale si daca nu ai probleme, atunci nu e centrala defecta

 

In sfarsit, mai departe discutia devine off-topic aici, nefiind vorba de faruri AM, ci de centrala si faruri OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt faruri AM, dectane depo, nu altceva


da, cand dau faza lung, indiferent ca este blitz sau permanent, becul arde, cand ramine pe pozitia de intalnire nu se mai aprinde, e posibil ca modulul ala din far sa nu mai dea curent, eu incerc maine cu un halogen normal, daca nu merge, atunci a picat centrala electrica, si luni sunt nevoit sa o cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am precizat mai sus ca e ciudat ce ne povestesti, diferenta intre faza scurta si lunga e doar o lamela ridicata, becul csenon arde la fel si la scurta si la lunga...

 

Nu stiu ce iti vei da seama ca e stricat ceva daca pui doar un bec halogen (100% daca pui doar bec, vor fi aceleasi simptome ca la becul de csenon), incearca cu un far OEM, cu bec halogen

 

Oricum am multe semne de intrebare, ceva nu se leaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva daca se poate arde si siguranta, eu nu imi dau seama care poate fii, este la interior sau la exterior?

sigurantele pentru faruri unde sunt? la exterior? din ce am citit in carte asa zice, dar nu imi dau seama , ca desenul se vede prost.

bun, dar sa ne intelegem, daca e central eletricul defect, eu stiam ca pe lunga cand dai curent muta doar lamela aia la farurile astea, adica cel putin asa gandeam, luni fac o diagnoza, si aia spune totul, dar o sa incerc cu un bec direct , sa vad daca da curent, dar nici siguranta nu stiu care este pe faza scurta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai centrala arsa, sa nu pui alta noua tot pe aceleasi faruri. Mai mult ca sigur o vei arde si pe aceasta, poate imediat, poate dupa cateva saptamani. Si referitor la faruri xenon, sfatul meu, cauta in dezmembrari faruri, module si tot ce iti mai trebuie, iesi la jumate din pretul de VW reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schrot nu am gasit faruri, doar trafuri si becuri si computere leveling.

Noi ma costa fara centrala undeva la 1000 euro.

Second ieseam undeva la 600 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca lumea se incapatinaeaza sa pune toate prostiile de csenoane pe masini, asta e, suportati consecintele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca lumea se incapatinaeaza sa pune toate prostiile de csenoane pe masini, asta e, suportati consecintele....

Salut, de curand sunt posesorul unui Golf 6, vezi semnatura mea.

 

Vreau sa ii schimb faruriile + becuri ceva mai puternice.

 

Ce imi recomandati ?

 

 

Eu m-am gandit la asta : 

http://www.aliexpress.com/item/Auto-Lighting-Style-LED-Head-Lamp-for-VW-Golf-6-led-headlights-2009-2012-GIT-R20/32522922552.html?spm=2114.01020208.3.19.caVB79&ws_ab_test=searchweb201556_3,searchweb201644_3_10001_10002_10005_10006_10003_10004_9905_62,searchweb201560_8,searchweb1451318400_6150

sau

http://www.pieseauto.ro/faruri/vw/golf-6/faruri-golf-6-gti-1500-lei-1656930055.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergi pe prima varianta..sper sa fie originale au pret super bun vreau si eu putem da comanda impreuna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt originale, sunt niste replici, dar macar mimeaza f bine oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi pe prima varianta si tot vrei sa dai atatia bani, mai bine gandeste-te la OEM (mai costa ceva in plus), in acest caz exista topic de retrofit unde poti pune si alte intrebari

 

Daca mergi pe a doua varianta, cauta si pe olx, gasesti la mai putin de jumatate din pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta de fabrica colegi, nu mai after, schimb si centrala ca este puscata.farurile costa 4500 lei, fara adaptoarele de mufe, si acelea sunt comandate de pe olx, si becurile tot de pe olx, ce costa cam 350 lei setul.montajul si modificarea in vag interface la un prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, sa le stapanesti sanatos, iar daca ai intrebari, te rog, pe topicul dedicat retrofit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu puneti csenoane chinezesti pe G6 ca va ardeti centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin sfatul lui Al Bundy !! Sunt si cazuri izolate, in care totul functioneaza corect, dar in majoritatea cazurilor o sa ardeti centrala electrica .

 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Farurile oem cu led si xenon in pretul de aprox. 1000 de euro intra si xenonul?Daca imi poate lasa cineva un link,as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cele de la dectane ard centrala?

Si stopurile af pot arde ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 10/15/2016 at 0:06 AM, 12seven12 said:

Farurile oem cu led si xenon in pretul de aprox. 1000 de euro intra si xenonul?Daca imi poate lasa cineva un link,as fi recunoscator

posibil, cam 1000 euro, in functie de cum le gasesti la SH.

On 10/21/2016 at 11:04 PM, 12seven12 said:

Si cele de la dectane ard centrala?

Si stopurile af pot arde ceva?

Nu poti garanta pentru nimic aftermarket - am poze pe telefon cu centrale omorate de xenon chinezesc, o gramada.

Stopurile - nu am intalnit centrale defectate de stopuri AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!