Jump to content

Golf V 1.9TDI Sportline


AB05ZYC

Postare recomandată

Salutare, 
 
Cochetez de ceva timp pe acest forum si in decursul acestor ani am avut mai multe masini din grupul VAG, iar pe aceasta m-am hotarat sa v-o prezint si voua :)
 
Este vorba de un Golf 5 Sportline an 2005, 1.9 TDI, tip motor BKC .
Ca dotari ar fi:
 
-climatronic
-6 trepte
-incalzire in scaune
-pachet sport (scaune si suspensie de fabrica)
-senzori de lumina si ploaie
-spalator faruri
-duze spalator parbriz incalzite
-oglinda interioara cu senzor
-cotiera refrigerata + torpedo refrigerat
-computer de bord
-geamuri/oglinzi electrice
-volan si frana de mana in piele
 
Masina am achizitionat-o din Germania in 2013, la momentul respectiv avea 130.000 de km, iar acum cca 160.000 (am masina de servici, iar cu golful umblu doar in weekend si in concedii). 
De masina sunt foarte multumit, nu am avut nici macar o problema cu ea, singura nemultumire fiind ca umblu prea putin cu ea.
Cand am adus-o a primit distributie noua, ulei+filtre, inlocuit lichid de frana si 2 bielete pe spate. De atunci primeste ulei + filtre la fiecare 10.000 de km fara exceptie!
In decursul acestui timp golful a avut mai multe jante (Tomason TN1 17'', OEM Audi A3 17'', OEM Passat 17'')
De cand este la mine a primit urmatoarele:
-in 2013 la scurt timp de la achizitie a primit 4 anvelope de vara noi 235/45/17 Pirelli Cinturato P7.
-in iarna lui 2013 a primit 4 anvelope noi de iarna 195/65/15 BF Goodrich G Force.
-in 2014 doar placute de frana noi si alte consumabile nesemnificative.
-in 2015 a primit RCD 510.
Pe viitor:
 
-schimbat jantele actuale (am 2 set-uri momentan) cu OEM de GTI modelul pe 17'' 
-praguri si fusta spate de GTI
-eventual un soft :D
 
Multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi pana aici, o sa mai continui in posturile urmatoare, astept cu interes parerile!  :icon_confused:
 
image.jpg

 


Cateva poze proaspete de saptamana trecuta :)

 

rcd.jpg
 
Link către comentariu

Multumesc frumos!

Dupa parerea voastra cu, care jante arata mai bine, cele de Audi sau cele de Passat? 

Link către comentariu

sa o stapînesti sanatos foarte frumoasa,iar cu jantele arata mai bine cu cele de vw,parerea mea.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare, 

Nu am mai scris de ceva timp deoarece nu am avut ce...de la ultima postare am mai plimbat masina aproximativ 800 de km, comportandu-se ca de obicei exemplar!  :D

Din nefericire in acest timp mi-a sarit o piatra in parbriz facandu-mi o mica steluta, dar din fericire am dat de cineva foarte priceput in reparatia parbrizelor si l-a reparat fara sa se mai vada nimic  :icon_confused:

Jantele de Passat s-au vandut, am inceput cautarea celor de GTI pe 17''. Deocamdata nu am gasit nimic ok raportat la stare-pret, daca nu o sa gasesc o sa ajunga cele de A3 pe masina.

O sa revin cu ceva poze din scurta calatorie.

Cele bune!


Cateva poze :)

post-43967-0-34993000-1425475978_thumb.j

post-43967-0-53219200-1425476034_thumb.j

post-43967-0-58431600-1425476123_thumb.j

Link către comentariu

Salut din nou!

Azi nemaiavand rabdare am montat rotile de Audi pe masina fiind satul de aspectul celor de iarna. Daca tot am ajuns in stadiul asta am vopsit discurile si etrierii cu "lunar" pt sobe, rezultatul fiind unul multumitor! Se aplica usor, aduce spre aspectul original si rezista la temperatura.

Mie imi place cum dau jantele pe masina, dar nu vor sta decat pana le gasesc pe cele de GTI.

Cateva poze.

post-43967-0-88142200-1425998971_thumb.j

post-43967-0-93816500-1425999005_thumb.j

post-43967-0-07102600-1425999026_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 months later...

Salutare din nou!

 

S-a cam pus praful pe aici, in timp ce cu masina s-au intamplat niste chestii nu tocmai placute. :(

Acum o cateva saptamani am avut ghinionul sa gasesc masina vandalizata in parcare ("o opera de arta, artistul cred ca a vrut sa expuna valurile Dunarii pe masina mea"). Nu intru in detalii legat de trairile ce le-am avut cand am vazut masina (nu va doresc niciunuia din voi!!!), astfel m-am ales cu un vopsit al lateralelor masinii (aripi fata+usi+aripi spate), destul de trist, avand in vedere ca aveam vopseaua originala pe masina. Cu ocazia asta am cerut celor de la service sa demonteze aripile fata sa vedem daca a ajuns rugina la ele, aveau putina rugina pe mijlocul arcadei unde se afla un "burete" care retine apa/sare/pamant etc. Fiind mai fixist in ceea ce priveste masina, am descis sa punem aripi noi, nu sa le reconditionez pe cele vechi, ceea ce nu a fost o decizie tocmai inteleapta, deoarece aripile furnizare de service nefiind OEM nu dau pe masina ca cele dinainte...asta e o alta poveste, o sa le cer sa le curete/izoleze/vopseasca si o sa revin la ele.

Tot cu aceasta ocazie, am descis sa inchiriez un garaj sa nu mai am astfel de surprize (acum sta bine mersi la apost, fara soare ploaie/grindina ca "boierii aia mari" :P ), prb este ca garajul gasit este la aprox 10-15 min de unde locuiesc, fiind o fire mai comoda am stat putin pe ganduri, dar avand in vedere ca umblu mai mult in weekend cu Golful, in timpul saptamanii folosesc masina de job am zis ca e ok si asta sa nu o mai tin in fata blocului pana gasesc un garaj disponibil mai aproape de casa.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi pana la sfarsit, si nu va doresc sa patiti ce am patit eu!!!

 

image.jpg
image.jpg
Modificat de AB05ZYC
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salut,

Masina a primit ieri jantele de GTI si cateva poze. :)

Acum stau si ma gandesc daca sa montez o suspensie sport reglabila sa o cobor mai jos. Nu stiu inca daca sunt dispus sa renunt la mersul fara griji ca pot agata ceva pe dedesupt. Varianta asta de suspensie originala de pe sportline mi-se pare foarte ok, stai pe drum f bine si este si destul de confortabila in comparatie cu una sport. Oricum diferenta intre un Golf confortline si sportline este imensa in ceea ce tine de suspensie.

Mai vedem...

Bafta!

post-43967-0-47152400-1437819499_thumb.j

post-43967-0-63249500-1437819521_thumb.j

post-43967-0-94229000-1437819596_thumb.j

Link către comentariu

Frumos! Cred ca ar da mai frumos sa faci dunga rosie albastra sau neagra.

Link către comentariu

M-am gandit si eu la asta, cel mai probabil o sa fie neagra impreuna cu stema. :)

Link către comentariu

Cu privire la ce ti sa intamplat,vezi ca exista o chestie numita "Victimele strazii" ,este o societate care se ocupa de cei care isi gasesc masina zgariata/lovita in parcare si nu au cum sa afle de la cine...intereseaza-te,daca nu acum,pe viitor,este reala treaba!

Link către comentariu
  • 4 months later...

Salut,

 

Iata ca aproape a mai trecut un an si "saracul" Golf a reusit sa alerge anul asta doar 9000 km (cred ca si pensionarii fac mai multi km :))) ), dar o sa sara de 10.000 ca o sa isi petreaca revelionul in afara tarii.

Intre timp a primit incaltarile de iarna, renuntand la jantele de tabla in favoarea unora de aliaj, cu toate ca nu sunt adeptul jantelor de aliaj pe timp de iarna. Acum 2 saptamani a facut revizia de iarna, se comporta ca in prima zi nu am de ce sa ma plang, in rest asteapta cuminte la barlog sa ii vina si ei randul la plimbat :).

 

image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
Modificat de AB05ZYC
Link către comentariu
  • 1 year later...

Salutare, de aproximativ o luna masina a ajuns la lapusan_ovi, sa o stapaneasca sanatos si sper sa o ingrijeasca cel putin la fel de bine cum am facut-o eu!

In consecinta, se poate inchide sau muta la el daca doreste (sper sa o faca) sa continue aici istoricul in continuare.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
  • loghy a deschis acest topic

Salut. Din Decembrie 2016 sunt fericitul posesor al acestui Golf, nu am avut timp sa ma ocup si de acest post dar acum a venim momentul sa continui istoricul masinii. Am cumparat masina la 172k km iar pana acum am facut aprox 8000 fara probleme. Singurele modificari aduse sunt etrierele vopsite rosu si cateva leduri in locul becurilor clasice la interior.

 

DSC_0398_edit_small.jpg

DSC_0714_edit22_small.jpg

Modificat de lapusan_ovi
Link către comentariu
  • 3 months later...

Back in business,

Intre timp masina a ajuns la 182k km si luna trecuta a primit pachetul de filtre+ulei(aceleasi ca pana acum). Pentru primii 10k de cand este la mine nu prea a avut probleme, singurele interventii fiind un burduf de planetara si incarcarea cu freon a sistemului de AC, a primit stergatoare si un set de covorase noi.

IMG_20170603_205906_edit_edit.jpg

Link către comentariu

Se pare ca au iesit si 5-le reusite, majoritatea spun ca 4 a fost ultima generatie facuta cu simt de raspundere.

Drumuri bune!

Link către comentariu

Ma bucur ca te plimba si pe tine fara probleme si la fel de tare ma bucur ca oferi atentie cuvenita servisarii si ii faci revizia la 10.000 de km asa cum a fost invatata la mine! 

Poze, mai multe poze!!! :)

Link către comentariu
  • 8 months later...

Salut din nou,

Intre timp masina a ajuns la 191435km, a primit revizia dupa putin peste 9000km (ulei+toate filtrele Mahle, kit distributie Conti + pompa Hepu, kit ambreiaj Sachs).

Probleme aparute de la ultima revizie: o conducta EGR fisurata si celebra problema cu ceasurile de bord moarte (toate lipiturile refacute, merge ca nou:) ). In rest masina merge ca si cum nu ar mai fi adunat vreo 10k km, se tine foarte bine pe sosea, nu se atinge de uleiul din motor si trage bine pentru ce poate.

IMG_20171007_121444_edit_small.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!