Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Eu am 1.9 tdi pd,si nu-mi consuma deloc ulei,poatre am mai spus asta,am facut Romania-Italia dus intors de 2 ori cu viteza mare pe autostrada si uleiul se prezinta la acelasi nivel,inainte cand am schimbat pe cel vechi erea la acelasi nivel de cand l-am pus!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1L la 10.000 km - Mobil 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, ce model de buson este la baia de ulei? Din cate am inteles torx...dar nu stiu ce marime :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarbu Mihai

Este hexagon de 19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua  am un Passat 1.9 TDI din 2006 fara filtru de particule cod motor BKC si trebuie sa fac schimbul de ulei. Ce ulei ar fi recomandat sa pun? Primul schimb l-am facut acum un an, cand am adus-o din germania, in reprezentanta si mi-au pus castrol 5w30 la care am adaugat aprox 600 ml in acest interval (1 an,aprox 10000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe norma recomandata de producator pentru motorul tau. Este un document sau in cartea service a masinii este specificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea gasii si eu documentul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa schimb si eu castrolul... ce sa aleg intre motul/ liqui moly / vapsoil / repsol...? As vrea sa iau un ulei la care sa am o sansa cat mai mica sa fie falsificat... :)

 

Ma gandeam la Liqui Moly Top Tech 4200 5w30... E ok?

 

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/3706%20Top%20Tec%204200_EN.pdf/$file/3706%20Top%20Tec%204200_EN.pdf

 

De unde cumpar din bucuresti sa fie cat mai safe? Autokarma o fi ok?

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut... sunt nou pe aici si vreau sa schimb uleiul la un passat 2009, cr, motor cbab 103/140. puteti sa-mi dati o specificatie pentru acest motor. Ce ulei sa pun. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subiectul s-a mai discutat de multe ori, chiar si pe acest topic. Inainte de a posta o intrebare, te rog sa folosesti functia search.

Ai nevoie de ulei care sa indeplineasca norma VW 507 00. Pentru detalii suplimentare, citeste documentul atasat.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. Ai dreptate dar aseara eram un pic mai grabit. Am citit si celalalt mesaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelămurire cu privire la cele menționate în service_table.pdf: la tipul de ulei folosit sunt 3 note de subsol...

1) Combination product: 504 00/507 00
2) Combination product: 503 00/506 00
3) Combination product: 503 00/506 00/506 01

...asta înseamnă că poți să combini aceste tipuri de ulei? Cum, de la început ori doar la completare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa le combini de la inceput?? Faci mix de uleiuri? De preferat este sa completezi cu acelasi tip de ulei, dpdv al caracteristicilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebam ce înseamnă acele note din tabelul de service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înseamnă că sunt exact același lucru. 504 00 = 507 00

Sent from my S500 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am tot citit aici si nimeni nu a dat un raspuns concret , eu am moror 2.0 cr pe passat b6 si temperatura uleiului in oras este pe la 96 grade iar afara daca merg mai tare si este cald ajunge si la 104 grade , este ok la voi cum apare ?

Am tot citit aici si nimeni nu a dat un raspuns concret , eu am moror 2.0 cr pe passat b6 si temperatura uleiului in oras este pe la 96 grade iar afara daca merg mai tare si este cald ajunge si la 104 grade , este ok la voi cum apare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sta la 90-100 , chiar si pe caldurile astea si la viteze mari (am corectat) :D si variaza

Modificat de Valy31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine maxim, din ce am vazut, a fost 102. In rest cum a zis si colegul de mai sus, intre 90 si 100 (majoritatea timpului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regulă, în marea majoritate a motoarelor termice, temperatura uleiului este mai mare cu aproximativ 10 grade celsius față de cea a agentului de răcire, astfel încât temperatura de 100 grade celsius a uleiului este o temperatură normală de funcționare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a trecut niciodata de 90o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a trecut niciodata de 90o.

 

Esti sigur ca te referi la temperatura uleiului si nu a apei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

La mine nu a trecut niciodata de 90o.

 

Esti sigur ca te referi la temperatura uleiului si nu a apei?

 

Ai dreptate. Scuze.

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multimesc mult pentru raspunsuri am tot citit pe saituri din germania si tehnicienii de acolo spun ca nu are nici o problema daca temperatura ajunge si la 130 grade , la audi a6 ceasul indica maxim 180 grade deci se poate . Dupa 130 de grade uleiul isi pierde din proprietati si poate aparea si fenomenul de ( calare motor) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!