Jump to content

Ac indicator racire motor.


ekoly
 Share

Postare recomandată

Am reparat carcasa termostatului, maine il montez.

Oricum, am comandat si termostatul asta + carcasa http://www.bestautovest.ro/carcasa-termostat-skoda-fabia-87-c.html Am gasit un forum in Polonia unde multi de acolo il recomandau. Sincer sa fiu alte alternative nu am gasit. La asta polonez imi place ca termostatul e prins pe carcasa printr-o siguranta, nu prin cele 2 urechi.

 

p.s. am fost la magazin sa vad termostatul Wahler si nu mi-a placut nici la ala sistemul de fixare al arcului:4 pinteni mici din plastic-ebonita care pareau super fragili. Oricum nu se potrivea in carcasa mea, pe care am avut-o la mine pentru proba.

Sunt convins ca aici e chestiune de marketing: fac special urechile alea vulnerabile, sa se poata inlocui periodic.

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ekoly

    29

  • F l o r i n

    10

  • Carmina

    8

  • Al Bundy

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare: dupa ce montez termostatul, se mai aeriseste instalatia? Sau doar completez cu lichid si gata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal, se aeriseste singura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am montat termostatul remediat de mine, am completat cu antigel(aprox.700 ml), am facut 2 drumuri de aprox. 10 km fiecare + drum prin oras si totul pare sa fie ok,nu se prelinge pe nicaieri, acul se ridica in cateva minute si ramane la 90* fara sa fluctueze, caldura baga ca inainte...practic functioneaza ca inainte.Daca in timp termostatul reconditionat de mine nu va face probkeme, o sa fac un tutorial despre reconditionarea lui Metoda este relativ simpla si fara materiale suplimentare. 

Maine imi soseste si termostatul comandat...sper sa fie doar ca rezerva ;) .

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-a sosit si termostatul comandat, cu tot cu carcasa. La prima vedere pare construit foarte bine iar termostatul e fixat pe carcasa printr-un inel de siguranta. Made in Poland.

 

Nu il voi monta pe masina, astept sa vad cat de bine se comporta cel original reparat de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

trebuie sa schimb si radiatorul si vreau sa va intreb ce recomandati. Merita sa dau banii multi pe un radiator?

 

Am asa:

 

Ava 141

ITN 163

Nissens 201

NRF 191

Magnetti marelli 259

hella 249

valeo 334

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!