Jump to content

Nu functioneaza claxonul!


ekoly
 Share

Postare recomandată

nu are releu separat - ci este pe placa de baza a centralei electrice - recomand sa legi separat o goarna, pentru a tine separat cele doua circuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am înțeles.

Vreun sfat pe unde să scot firul prin careoserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos placa de sub bord si o sa poti trage firul prin mai multe locuri - poti si pe langa furtunasul de la spalator spate, daca masina nu este sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Toamna trecută m-a lăsat și pe mine claxonul. Am luat unul cu goarnă din bazar, dar nu-mi plăcea cum sună. Între timp am găsit la dezmembrări claxon de opel astra (e cu două goarne). Fabia mea având proiectoare nu încăpeau în locașul unde se afla inițial claxonul. Așa că am căutat soluții. Și am găsit.....

post-26240-0-92139200-1427007895_thumb.jpost-26240-0-64313400-1427007904_thumb.jpost-26240-0-53097500-1427007911_thumb.j

Acum am claxon. Le-am prins de bara aia metalică din față, în fața radiatorului de climă. Mai multă apă decât ajungea la cel original sper să nu ajungă, mai ales că sunt ceva mai sus montate, și cu goarna în jos (doar când ajung la spălătorie cu ea, dar nici atunci nu intră apă în ele). Deocamdată funcționează super ok. 

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prost loc le-ai gasit, incurci racirea la clima si motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA A6 tot acolo sunt puse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu văd cum aș putea să "încurc răcirea la climă și la motor" atât timp cât goarnele nu depășesc lățimea trager-ului (parcă așa se numește bara aceea metalică). Și dacă nu încurcă acea piesă metalică, de ce ar încurca niște amărâte de goarne? Și după cum spune Al Bundy că și la A6 tot acolo sunt cred că locul ales este destul de bun din toate punctele de vedere.    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai dreptate, eu nu le-as fi pus acolo si din cauza ca poate incurca cu ceva racirea dar si ca stau cam periculos de aproape de radiatoare, se pot intampla multe... e doar o parere si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar pozele postate de mine nu sunt foarte concludente. Daca mașina nu avea proiectoare ar fi încăput ambele goarne în locul inițial al claxonului. Acel loc mi s-a părut cel mai la îndemână, dar cu siguranță mai există și alte variante de montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!