Jump to content

Inlocuirea becului de la bricheta


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

Toate led-urile au aceeasi tensiune, 2-3V. Rezistenta 560, 680, 750, 820 ohmi, dupa preferinte.

Dar ledul nu prea o sa faca treaba acolo pentru ca lumina lui e directionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    17

  • SRV-JM

    6

  • Fgxf

    6

  • clpos

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am lipit piciorusele de la leduri si practic unul lam indreptat spre scrumiera si unul spre bricheta...parca e de acolo...am folosit 2 leduri de 5 mm de 12 v..si nu mai terbe rezistenta....

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zau. Cum is alea leduri de 12V fara rezistenta?

Au rezistenta integrata eventual. Dar ea exista.


Adica asta: http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p66_LED-5mm-Zexstar-10000mcd--20grd-Rosu.html

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin,fii oleaca mai ingaduitor!!??

habar nu aveam ca are rezistenta integrata...eu am facut referire la rezistenta care vine adaptata pe fir..

 

oricum irelevant pt colegul de mai sus...

pt mn ms de informare ;)

 

.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Băieți, am nevoie să știu ce fel de bec este cel de la scrumieră până la urmă? (cod adică). Becul de la panoul de comenzi aer e același model? De asemenea, există bec pt scrumiera din spate? Dac[ da, e același model?

 

Menționez mașina: VW Passat 2000, 1.9 TDI Combi.

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi bec si la panoul de clima manuala. W2 3W. Acela de 5mm diametru.

OSRAM-Bec-Standard-W2x4,6d-12V-1,2W-Gara

Ce scrumiera ai tu la B5 in spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În spate, scrumiera e lungă și îngustă, dar din câte îmi aduc aminte nu are acel plastic roșu transparent prin care să treacă lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, mi-am amintit. NU ARE bec. Doar B5.5-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine că nu are! Că iară îl puneau cine știe unde...

 

Mersi! Mă duc să caut becuri și vă anunț.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voua cat de des vi se ard becurile la scrumiera?

Intreb asta pt. ca eu am pasatul de un an si am schimbat de 2 ori becul si acum iar sa ars,si vreau sa stiu daca am o problema acolo sau este o problema comuna. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema la calitatea becurilor. 

Eu as cauta o varianta sa modific pe LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-ar interesa varianta cu led. Dar am inteles ca trebuie pusa o rezistenta. Este loc sa pui rezistenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista rezistente SMD care au 1mm grosime. LED-uri iar exista varianta SMD care au loc berechet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI cum se pun rezistentele? se pun pe piciorul ledului? ceva de genul? vorbesc aiurea?  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... prostii. Cauta un electronist, ca nu merge amestecat cu lingura ca in ciorba.

 

Vezi cum arata si inchipuie-ti ca au 2-3mm maxim.

SMD-3528-LED-SMD-LED-3528-White-.jpg

SMD_resistor.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR nu stiu cat de bine o sa fie difuzata lumina, becul o imprastie peste tot si ilumineaza si inelul din jurul brichetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De-asta am spus ca trebuie gasita o solutie. Prin experiment se poate determina.

Eu la BMW am facut asta si lumina e excelenta. Difuzata relativ uniform pe toata suprafata inelului. Cel putin mult mai uniform decat cu bec. Si am folosit un singur LED de genul celui de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare sa fie calitatea becurilor problema ?

Eu cand am desfacut prima oara becul la scrumiera am cumparat un bec pt pozitie si surpriza ce aveam nevoie era de 5 ori mai mic . fiind cu consola centrala desfacuta  am inceput sa caut printre piesele de scirocco II pe care l-am detinut inainte si surpriza becurile de la ceasurile de bord se potriveau.  Acum sa va spun unde bat cu aceasta istorisire ,pe scirooco a functionat acest bec 25 de ani pe passat 3 luni!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca instalatia la bricheta are probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus. Ma indoiesc ca are ceva masina. Si nu are ce. Cat timp tensiunea e in parametri, becul e protejat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E groaznic beculetul ala. Eu m-am pus sa desfac si cand am ajuns la suruburile ce tin acea "masca" de langa schimbator, mi-am dat seama ca nu merg desfacute decat cu cheie tubulara. Am incercat cu patent, cheie normala, nimic. Numa' batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, da. Fara tubulara nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... la BMW am facut asta si lumina e excelenta. Difuzata relativ uniform pe toata suprafata inelului. Cel putin mult mai uniform decat cu bec. Si am folosit un singur LED de genul celui de mai sus.

Asa arata inelele iluminate cu cate un singur LED smd.

Lumina e difuzata uniform de jur imprejur, n-ai putea defini locul de unde provine.

Zona de jos e umbrita de brichete, de-asta pare o semiluna.

39539912OHK.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Multumim! In loc sa vad pozele puse, vad niste jeguri de reclame! Chiar asa ati ajuns? Sa puneti mizerii gen spam in loc de poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!