Jump to content

Inlocuirea becului de la bricheta


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

Mare problema nu e cu schimbarea acestui beculet pana nu ajungeti la mecanismul scrumierei. De desfacut consola centrala e joaca de copii. Apoi la scoaterea scrumierei cu totul afara e usor. Problema e cu scoaterea ansamblului care tine becul in sine. Dupa cum e conceputa bricheta, garantez ca neamtul a facut-o sa o schimbe cu totul cand se arde beculetul. Nu va speriati cum arata ca pare foarte intortocheat de desfacut, dar plasticul folosit este foarte maleabil si nu exista sanse sa se crape daca se lucreaza cu grija. In principiu ansamblul care tine beculetul acela este strans cu niste urechiuse ca la telecomenzile de televizor. Plasticul moale iti permite si desfacerea mai brutala in limite normale. Poze daca pui, sa fie dupa ce scoti scrumiera afara. Inca ceva : nu e nevoie sa scoateti si mansonul cu maciulia schimbatorului de viteze, acesta va putea fi trecut usor prin consola centrala, iar consola va putea fi scoasa afara cu tot cu scrumiera(bricheta are mufa de contacte) :)

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    17

  • SRV-JM

    6

  • Fgxf

    6

  • clpos

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

becul este W5W daca nu ma insel

Nu e W5W. E celalalt mai subtire.

569111232024439s.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nea l@u, unde e de gasit un beculet de ala? Si eu l-am schimbat, dar cu un alt model asemenator din comertul cu electronice. Insa beculetul original are foma mai prelunga si in plus 0.3W. Oricum e o munca de tot .... Mai bine cureti o turbina in loc sa schimbi becul ala. Asta asa de prima oara, ca a doua oara e mai usor :huh:

Praktiker

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar nu este mare lucru de schimbat acel beculet, m-am inselat cand am spus ca este W5W, este cel mai subtirel, nu-i cunosc denumirea. Intr-un final a fost joaca de copii.

Exemplificare:

1. Se desfac cele 4 suruburi de la consola centrala pe care este asezat schimbatorul de viteze, 2 dintre suruburi se gasesc undeva sub bord, pe partea dreapta cat si pe partea stanga, pentru desfacerea lor este necesar un torx de 6mm. Celelalte 2, sunt asezate langa scaunul soferului si al pasagerului, tot pe consola centrala, undeva in vecinatatea bazei scaunelor, ele sunt camuflate de 2 capacele care se scot cu usurinta cu surubelnita sau un cutit dupa preferinte. De asemenea pentru desfacerea celor 2 suruburi, este necesara o tubulara de 8mm.

2. Se apuca de partea de jos, se trage destul de ferm in sus, de plasticul ce acopera consola centrala. Imaginile sper sa fie destul de explicite, cat despre calitate, imi cer scuze, sunt facute cu telefonul.

image005c.th.jpg

image006ddu.th.jpg

image010lqq.th.jpg

image011y.th.jpg

3. Apoi decuplam mufa ce alimenteaza bricheta, dupa care intoarcem invers plasticul, unde observam tot "mecanismul" brichetei. Incepem pe rand a desface corpul ce alimenteaza bricheta. in prima faza se scoate clema, respectiv punctul 1 din prima poza, precizez ca este banal de usor, insa atentie la pozitia in care se afla acesta, pentru o montare corecta.

image024q.th.jpg

image025a.th.jpg

4.Urmatorul pas este la fel de simplu, impingem usor plasticul alb catre exterior, cu putina atentie pentru a proteja cele 2 picioruse care fac contact pe tija metalica.

image026e.th.jpg

image027w.th.jpg

5. Se impinge la fel de usor si in plasticul portocaliu, tot spre exterior, dupa care se scoate in diagonala, deoarece are atasat dispozitivul in care se gaseste becul cu pricina.

image028a.th.jpg

6. Odata scos, se poate proceda in felul urmator, se poate desface acel mic locas de plastic negru, cu el atasat de partea portocalie, sau se poate detasa de plasticul portocaliu si se desface la urma, procedati cum va este mai usor. Acel invelis negru de plastic, are un mecanism culisant care permite desfacerea usoara pentru a patrunde la bec.

image029sfj.th.jpg

image030x.th.jpg

7. Se scoate becul cu atentie, pentru a nu se sparge cand il apucati recomand o penseta folosita cu blandete, se inlocuieste becul, dupa care se monteaza toate piesele enumerate mai sus. Pentru a scutii o munca inutila, conectati mai intai mufa ce alimenteaza bricheta, pentru a va asigura ca becul este in pozitia corecta si se aprinde. In caz contrar, rotiti becul la 180 de grade pentru functionarea acestuia.

8. Dupa ce se fixeaza totul pe pozitie, aprindeti pozitiile si bucurati-va de rezultatul obtinut, respectiv o luminita chioara care va ajuta cat de cat a vedea unde scrumati noaptea. Eu intentionez sa schimb acel beculet cu un led mai puternic si de preferinta rosu, pentru o lumina mai intensa si o culoare mai vie.

Va doresc mult scucces in operatiunea cu pricina si pentru alte nelamuriri va stau la dispozitie. Astept PM-uri daca este cazul. Sper ca am ajutat catusi de putin, cu acest gand, va doresc numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut...eu am descoperit o alta neregula...cu scrumiera spate....are mufa si becul dar nu gasesc priza unde trebuie sa o infig....stie cineva?? ..pt un passat 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacuta consola poate ti-e iesit din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea spate la bricheta becul de leaga la mufa care intra in bricheta.Aici sunt 3 fire la mufa : unul subtire gri albastru care este dimmer,si doua groase care sunt + si - care alimenteaza bricheta.Becul se leaga la firul gri-albastru si la maro care este masa.aceste fire sunt la extremitatile mufei.Poze aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...2&start=112

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! In urma topicului asta si cel aratat de vortexo m-am apucat si eu azi sa desfac scrumiera din spate, acolo neavand nicio lumina. La voi exista vreun beculet sau ceva atat la scrumiera dar si la bricheta? La mine nu e nimic luminat in spate, asa ca am reusit sa luminez scrumiera. Bricheta neavand un soclu cu acel plastic care sa dea lumina am lasat-o asa fara a face alte improvizatii, dar presupun ca se poate lumina si bricheta din spate. Pentru scrumiera am folosit un led super flux rosu ca pe-ala l-am gasit prin casa, iar firele sunt cele indicate de vortexo pentru alimentarea led-ului. Am facut si cateva poze cu ce e pe acolo si cum se vede, sper sa va fie de ajutor cu toate ca daca desfaceti e f simplu nefiind fire prea multe sau spatii greu accesibil. Lacasul scrumierei are prevazut pe spatele lui niste mici tinte din plastic pentru traseul de cablu, dar si locul special unde trebuia sa fie becul sau led-ul pt iluminat. Led-ul merge pe dimmer-ul din bord daca vreau sa micsorez sau sa cresc intensitatea luminii

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Scuze pt :D

Eventual rog moderatorul sa mute urmatorul mesaj la topicul corespunzator (daca exista ;) ca eu am dat search si nu am gasit) sau sa deschida un topic nou.

Am o problema cu capacul ce vine peste scrumiera si bricheta din consola centrala la Passat.

Nu vrea sa stea deschis in nici un fel. L-am apasat si mai tare, l-am dus usor in spate sa vad care e pozitia in care agata si nimic.

Stie cineva cum se poate demonta sa vad ce are? E posibil sa fie rupte ceva picioruse? Ceva arc slabit?

Va rog sa ma ajutati.

Multumesc.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Aici e bine? :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acolo in mecanismul capacului de la scrumiera exista un fel de "dintisor" care blocheaza capacul la capat de cursa. La tine acel "dintisor" nu mai exista sau este uzat. Nu stiu cat de corect m-am exprimat sau am explicat.....Un prieten a patit ca tine, si am cumparat de la dezmembrari acea consola cu totul cu 50 ron, am schimbat-o amandoi....acelasi procedeu descris de colegi mai devreme ptr. schimbarea becului de la scrumiera. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut !

am si eu o problema cu scrumiera.... nu sta fixata nici daca o pic cu ceara...ma poate ajuta cineva cu vreo cateva poe sau o modalilate cum sa o prin sa stea calumea...deoarece folosesc mult bricheta..si a devenint inervant faptul ca de cate ori scot stecherul din bricheta iese si scrumiera ~X(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,la un vw b5 cutie automata,becul de la scrumiera cum se schimba?Si mai am o problema cu becul din spate plafoniera model break,nu functioneaza,se aprinde cand deschid portiera portbagaj?Mentionez ca celelalte de la usi,cat si din fata functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacuta cotiera si data partea din fata jos. E foarte usor, deoarece este aplicata peste partea cromata de la cutie nu e lipita, clipsata sau altceva.

In legatura cu plafoniera spate pot fi mai multe cauze: bec ars, circuit cu probleme, switch din broasca, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - in general e switch cu probleme....... acum, becul banuiesc ca l-ai verificat, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut as vrea sa schimb si eu becul de la scrumiera la un golf 5 cum se procedeaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve..

Pute-ti sa-mi spune-ti va rog care ar putea fi cauza ca nu mai merge becurile la numar in spate si nici in portbagaj .

Am un passat B5 variant.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fire intrerupte in mansonul de trecere intre caroserie si hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am schimbat eu becul ala de le bricheta,deci sunt doar doua suruburi nu va luati dupa ce spun astia.E foarte simplu ai unul in stanga langa scaun ala care e mascat cu un plastic,si unul in dreapta.Se scot plasticurile alea,apoi se scot surburile...nu mai este nevoie si de celelalte doua suruburi din fata cum au zis altii pe aici ,practic alea sustin cate doua plasticuri mici ,nicidecum nu prind plasticul asta mare care are si bricheta.Se scoate mansonul ala de piele de la schimbator si se trage plasticul in sus ,apoi se scot firele de la bricheta,dupa aia,se impinge de plasticul alb pana iesi si apoi se impinge de partea cu becul,acolo impingeti prima data din partea dreapta partea cea mai mica sa iasa si apoi iese si becul.Vb la alt coleg de pe forum,se scoate becul cu penseta,sa te uiti cum l-ai scos aici ma refer la sarmele alea care fac contactul si il pui la fel pe cel nou.BECUL pe care l-am pus eu este de 1.2 .Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat variant am găsit o soluție mai simpla: decât să mă apuc să trag de consola aia de la maneta schimbătorului ( cutie automată ) și sa mai fac cine știe ce ghidușie pe acolo, când vreau să fumez, trag pe dreapta si cobor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat variant am găsit o soluție mai simpla: decât să mă apuc să trag de consola aia de la maneta schimbătorului ( cutie automată ) și sa mai fac cine știe ce ghidușie pe acolo, când vreau să fumez, trag pe dreapta si cobor.

Ar mai fi o varianta: lasa-te de fumat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,va rog frumos imi spune si mie cineva de ce tensiuni trebuie sa fie ledul si rezistenta,pentru bricheta la passat b 5,5,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce led? E bec de 1,2w acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze becul este ars si vreau sa-i pun led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!