Jump to content

Inlocuirea becului de la bricheta


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se poate scoate o bricheta la un passat din 2003?

MA refer la bricheta cu totul ca sa pot ajunge la fire,nu ma refer la cea mica unde scrumezi,si pe care stiu sa o scot. :huh:

Are un mic bumb pe care l-am tot apasat dar nu sa intimplat nimic.

Ma poate ajuta cineva?

Sper sa fi postat bine..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    17

  • SRV-JM

    6

  • Fgxf

    6

  • clpos

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

sau pun alta intrebare:

Cum se schimba becul de la scrumiera ?

Poate acum imi da si mie cineva un raspuns,asta dupa ce se opreste din ris.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur la passat cum e dar stiu ca se scoate scrumiera usor scotand chestia aia care se varsa cand e plina si apoi chenarul din jurul schimbatorului si acolo ai 2 suruburi care daca le desfaci iese cu totul scrumiera.

Se poate sa mai fie si un surub in spate de tot dar nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai(multam in primul rind) dar sunt eu chior sau eu la 2 passaturi nu am vazut nici un surub.....si vreau doar sa schimb becul ca sa ars......ar draqului de bec......cind te prind te omor!! ma auzi?

In cel mai rau caz tai plasticul din jurul schimbatorului si tot schimb becul.

;) : o :D

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D :D :D eu zic sa intri cu astia de la descarcerare pe sub masina catre bec :D

Am eu cunostiinte acolo... daca ai nevoie de ceva clesti pneumatici de taiat tabla ma anunti :D

Bafta!

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi voi cumpara manualul d ereparatie la passat si tot voi schimba nenorocitul ala de bec....multam celor care au incercat sa ma ajute si m a bucur ca i-am putut face sa rida(rid si io doar cind vad scrumiera in masina) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru cei care au aceeasi problema ca mine....becul de schimba scotind tot plasticul de linga minerul schimbatorului.....na,ca am aflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,tot plasticul ala mare.......pfu....am lumina la scrumiera.

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
pentru cei care au aceeasi problema ca mine....becul de schimba scotind tot plasticul de linga minerul schimbatorului.....na,ca am aflat.

Poti da mai multe detalii, te rog? Ceva poze ar fi perfect :) . Beculetul de la scrumiera spate nu ai aflat inca cu se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Poti da mai multe detalii, te rog? Ceva poze ar fi perfect :D . Beculetul de la scrumiera spate nu ai aflat inca cu se schimba?

Deci.. se scoate scrumiera din spate.. sub ea se afla 2 piulite de 13 care necesita desfacere.. dupa care se trece la partea din fata.. se scoate husa + rama schimbatorului prin tragere (partea dinspre sofer).. pe urma se trag scaunele din fata in spate la maxim.. intre scaune exista 2 capacele de plastic.. de mascare.. se scot cu un varf de surubelnita si apoi cu o cheie de 8 se desfac suruburile.. apoi se trage partea din spate a consolei ( cea cu frana de mana ) in sus si apoi in spate.. partea din fata a consolei se scoate tot tragere in spate.. si uite asa ai ajuns la bricheta.. sper ca te-am lamurit .. daca nu.. da-mi un pm si ne vedem..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:D Ati mai intalnit la Passat 2001 Sedan sa nu aiba bec la scrumiera ?! Adica nici macar soclu, asa mi-a zis. Un prieten a fost la electrician si i-a desfacut totul pe la bricheta si nu a gasit nici macar soclul de bec, nu stiu daca erau fire sau nu. Oare de aceea ca becul se vinde cu tot cu soclu si electricianul era asa prost ca nu si-a dat seama ?! :D Poate ma lamureste si pe mine cineva. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine va lasati de fumat... atatea probleme cu becu ala..

shimano, poate si-a cumparat passatu pt. nefumatori.. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P . Din pacate nu este masina mea si proprietarul e mare fumator. Nu prea poate fara asa ceva. :P Sper ca pana la urma ma lamureste careva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu e ars,dar decit sa demontez tot plasticul ala...mai bine il las asa mai ales ca nu (mai) fumez. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau pun alta intrebare:

Cum se schimba becul de la scrumiera ?

Poate acum imi da si mie cineva un raspuns,asta dupa ce se opreste din ris.....

Eu am schimbat becul de la scrumiera acum 2 zile asa:in partea soferului sunt de scos 2 suruburi (unul sub bord si unul pe aceeasi parte exact unde incepe scaunul soferului sub un capacel de plastic) dupa ce le scoti pe alea 2 faci acelasi lucru si in partea dreapta a soferului.Dupa aia tragi tare in sus de plasticul ala si iese in sus,scoti mufa la bricheta si atentie mare cand scoti beculetul ca are capac de platic si trebuie sa-l scoti ca sa pus un bec nou si daca rupi plasticul e naspa ca nu stiu daqca mai gasesti de cumparat....

Daca te impotmolesti undeva iti mai zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Poate puteti pune si ceva poze la felul cum schimbi becul de la scrumiera.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aveti idee ce fel de bec trebuie acolo?

Ma gandesc ca inainte sa desfac toata consola, sa cumpar becul, ca altfel ajung pe jos la magazin.

Macar in mare, cum arata, daca nu stiti exact tipul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa inteleg ca nu stie nimeni ce fel de bec este cel de la bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine va fac poze cu dracusorul ala de bec si va spun si cum se ajunge la el...asta daca sunteti cuminti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu real interes pozele.

Te rog mult, daca se poate, sa se vada si soclul becului, daca poti.

Iar daca ai detalii legate de montaj, vor fi bine primite.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este becul de la scrumiera fata si ca sa ajungeti la el desfaceti cele 2 suruburi dupa ce scoateti capacelele de protectie(acelea ovale din poza a doua) ,scoateti mansonul de la schimbator si trageti plasticul in care este incorporata scrumiera.....mai departe va descurcati ca sunteti baieti mari.

post-29377-1236708889_thumb.jpg

post-29377-1236708902_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am convins un electrician (ii era foame rau), sa-mi schimbe si mie becul de la scrumiera. Exact ca cel din poza ta l@u arata. Oricum multumesc frumos. Nu am avut cu ce sa fac niste poze, nu eram pregatit.

Maine sper sa schimb si la golfuletul nevestei si o sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nea l@u, unde e de gasit un beculet de ala? Si eu l-am schimbat, dar cu un alt model asemenator din comertul cu electronice. Insa beculetul original are foma mai prelunga si in plus 0.3W. Oricum e o munca de tot .... Mai bine cureti o turbina in loc sa schimbi becul ala. Asta asa de prima oara, ca a doua oara e mai usor :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si eu astazi, voi face poze in detaliu cu toti pasii parcursi, becul este W5W daca nu ma insel, identic cu cel de pozitie. Salutari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!